W Toruniu zaplanowano powstanie dwóch nowych mikrolasów, które będą zakładane metodą Miyawaki. Inwestycja ma miejsce na lewobrzeżu, w miejscach u zbiegu ul. Andersa i ul. Okólnej oraz przy rogu ul. Wybickiego i Trasy Średnicowej. Prezydent miasta, Paweł Gulewski, podjął decyzję o rozszerzeniu projektu, co pozwoli na większe wzbogacenie miejskiej bioróżnorodności i przygotowanie nowych, zielonych przestrzeni dla mieszkańców.
Pierwsza lokalizacja nowego mikrolasu to około 300 m2 terenu, na którym zachowane zostaną istniejące drzewa oraz odnowione krzesła parkowe. Drugi mikrolas zajmie natomiast powierzchnię około 500 m2. Zgodnie z planem, rośliny zostaną dobrane w oparciu o rodzime gatunki, co ma na celu nie tylko estetykę, ale również poprawę jakości powietrza oraz mikroklimatu w okolicy. Dwa mikrolasy umożliwią bardziej równomierne rozłożenie zieleni w mieście, co przyniesie korzyści dla lokalnej społeczności.
Mikrolasy Miyawaki, to technika sadzenia lasów na niewielkiej powierzchni terenu, opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego. Metoda ta, czerpiąca z naturalnych procesów ekosystemów leśnych, zapewnia szybki wzrost drzew oraz zwiększa bioróżnorodność. Dzięki mikrolasom zwiększa się nie tylko przestrzeń zielona, ale również stwarzane są warunki sprzyjające dzikim zapylaczom i owadom. Warto przypomnieć, że pierwszy toruński mikrolas powstał w listopadzie 2024 roku, a jego realizacja połączyła mieszkańców w działania na rzecz ochrony środowiska. Powstanie kolejnego mikrolasu w 2025 roku ma być kontynuacją tego działania i zachętą do dalszego angażowania się w inicjatywy ekologiczne w mieście.
Źródło: Urząd Miasta Toruń
Oceń: Nowe mikrolasy Miyawaki w Toruniu
Zobacz Także