W związku z niedawnym wykryciem pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy w Niemczech, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu wydał zalecenia dla lokalnych gospodarstw i hodowli. Choroba ta, chociaż niegroźna dla ludzi, może prowadzić do poważnych strat w przemyśle mięsnym oraz hodowli zwierząt. Warto zaznajomić się z informacjami na temat pryszczycy oraz zasadami jej prewencji, aby chronić krajowe stada przed zakażeniem.
Ostatni przypadek pryszczycy, zdiagnozowany w Niemczech, dotyczył bydła domowego w gospodarstwie usytuowanym w pobliżu polskiej granicy. Pryszczyca jest chorobą wirusową, której potencjalnym ofiarom najczęściej zagraża bydło, a także świnie, owce i kozy. Wobec tego, w razie wykrycia choroby w danej lokalizacji, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań zapobiegawczych w celu ochrony stada oraz ograniczenia strat ekonomicznych.
W dokumentach przekazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii zwraca się uwagę na niezwykle istotne elementy bioasekuracji, jakie powinny być przestrzegane w gospodarstwach. Zaleca się m.in. posiadanie mat dezynfekcyjnych, środków dezynfekcyjnych oraz organizację czystości w budynkach, w których utrzymywane są zwierzęta. Szczególną uwagę należy zwrócić na źródło pochodzenia nowych zwierząt oraz ich stan zdrowia, co może znacząco wpłynąć na profilaktykę zakażeń. Wdrażanie tych zaleceń może przyczynić się do skutecznej ochrony zwierząt przed pryszczycą oraz zabezpieczenia lokalnych hodowli.
Źródło: Urząd Miasta Toruń
Oceń: Wzrost zagrożenia pryszczycą – zalecenia dla lokalnych hodowców
Zobacz Także