Andrzej Czyżniewski


Andrzej Czyżniewski, urodzony 28 września 1953 roku w Toruniu, był postacią znaczącą w świecie polskiego sportu, szczególnie w piłce nożnej. Jego kariera obejmowała nie tylko grę na boisku jako piłkarz, ale także pełnienie różnych kluczowych ról w organizacji sportowej.

W ciągu swojego życia zawodowego Czyżniewski zyskał reputację jako doświadczony sędzia piłkarski, a także jako dyrektor sportowy i szef skautingu w renomowanych klubach polskiej Ekstraklasy. Jego wkład w rozwój polskiego futbolu był niezaprzeczalny.

Życie Andrzeja Czyżniewskiego zakończyło się 9 lipca 2013 roku, ale pamięć o jego osiągnięciach oraz pasji do piłki nożnej pozostaje w sercach wielu kibiców oraz zawodników.

Życiorys

Andrzej Czyżniewski ukończył gdańską Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, zdobywając tytuł magistra wychowania fizycznego, ze specjalizacją trenerską w dziedzinie piłki nożnej. W swojej karierze jako bramkarz reprezentował barwy dwóch gdyńskich klubów: Arki oraz Bałtyku.

Warto zauważyć, że przez sześć lat sędziował mecze na piłkarskich boiskach Ekstraklasy, która wówczas funkcjonowała jako I liga. W tej roli miał okazję sędziować wiele znaczących spotkań, w tym słynne starcie rozegrane w 33. kolejce sezonu 1996/1997 między Legią a Widzewem, które zakończyło się dla niego kontuzją pod koniec meczu.

W latach 1999-2001 pełnił funkcję wiceprezesa ds. sportowych oraz był członkiem zarządu w klubie Arka Gdynia SSA. Następnie, w okresie 2002-2006, asystował pierwszemu trenerowi klubu Amica Wronki SA, gdzie jego zadaniem było koordynowanie przygotowań psychofizycznych bramkarzy. Od 2006 do 2009 roku prowadził dział skautingu w KKS Lech Poznań SA, opracowując i wdrażając program poszukiwania talentów.

Po zakończeniu pracy w Lech Poznań, w latach 2009-2012 pełnił rolę dyrektora ds. sportowych w klubie Arka Gdynia SA, odpowiadając za stworzenie oraz wprowadzenie nowego modelu organizacyjnego klubu.

W sierpniu 2008 roku Andrzej Czyżniewski przeszedł przez bardzo trudny okres w swoim życiu. Próbował popełnić samobójstwo w lesie pod Wronkami, a jego życie uratował wędkarz, który przypadkowo przechodził obok i wezwał pomoc. Niestety, to nie był jedyny moment kryzysowy w jego życiu; miał jeszcze kilka kolejnych prób samobójczych, co doprowadziło go na oddział psychiatryczny w gdańskim Srebrzysku. Jak sam przyznał, zmagał się z syndromem dorosłego dziecka alkoholika oraz depresją.

W końcu, Andrzej Czyżniewski zmarł na zawał serca, pozostawiając po sobie ślad w polskiej piłce nożnej oraz wiele pytań o jego tragiczne przeżycia.

Osiągnięcia

Oto osiągnięcia Andrzeja Czyżniewskiego, które ukazują jego znaczący wkład w świat sportu i piłki nożnej.

  • jako dyrektor sportowy, zdobycie mistrzostwa Polski w rozgrywkach Junior Starszy,
  • jako dyrektor sportowy, zdobycie drugiego miejsca w mistrzostwach Polski w rozgrywkach Junior Młodszy,
  • otrzymanie nagrody „Kryształowy gwizdek” dla najlepszego sędziego w klasyfikacji specjalistycznych pism „Sport” oraz „Przegląd Sportowy”,
  • udział w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski jako trener bramkarzy w eliminacjach do mistrzostw Europy w 2000 roku,
  • trzecie miejsce w mistrzostwach Polski jako asystent trenera w klubie Amica Wronki,
  • drugie miejsce w mistrzostwach Cypru z Anorthosis Famagusta,
  • zdobycie Pucharu oraz Superpucharu Cypru z Anorthosis Famagusta,
  • wygranie Pucharu Polski z Arką Gdynia,
  • zdobycie Pucharu USA z Polish American Eagles.

Przypisy

  1. Andrzej Czyżniewski nie żyje. Zmarł na zawał [online], www.2x45.info [dostęp 03.03.2018 r.]
  2. Trener Lecha chciał się zabić - Piłka nożna - Ekstraklasa - Sport - Euro 2012 dziennik.pl [online], sport.dziennik.pl [dostęp 03.03.2018 r.]
  3. Legia - Widzew 2:3 na 90minut.pl [online], 90minut.pl [dostęp 03.03.2018 r.]
  4. Zmarł Andrzej Czyżniewski. sport.wp.pl, 12.07.2013 r. [dostęp 12.07.2013 r.]

Oceń: Andrzej Czyżniewski

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:7