Dionizy Dreszler to postać o niezwykle tragicznym losie, którego życie i praca miały miejsce w ważnych czasach dla Polski. Urodził się 5 października 1891 roku w Toruniu, gdzie rozpoczął swoją edukację i karierę zawodową jako lekarz weterynarii.
Jako wybitny specjalista w swojej dziedzinie, zyskał uznanie i szacunek wśród swoich współpracowników i pacjentów. Niestety, jego życie zostało brutalnie przerwane w związku z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej.
Zginął w maju 1940 roku w Katyniu, stając się jedną z ofiar zbrodni katyńskiej, która dotknęła wielu polskich oficerów i intelektualistów. Historia Dionizego Dreszlera to nie tylko opowieść o pasji do weterynarii, ale również o tragicznych losach całego narodu. Jego pamięć pozostaje w naszych sercach i umysłach, jako przypomnienie o okrucieństwie wojny.
Życiorys
Dionizy Dreszler był synem Tomasza i Marii z Rejenkowskich. W 1912 roku ukończył gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, a wkrótce po tym podjął decyzję o wyjeździe do Berlina, gdzie zdecydował się na studia w Wyższej Szkole Weterynaryjnej. W 1914 roku jego edukacja została przerwana, gdyż został wcielony do armii niemieckiej, gdzie służył jako szeregowiec w 4 Pułku Ułanów im. von Schmidta. Po kilku miesiącach w armii, dzięki swoim umiejętnościom, został awansowany na lekarza weterynarii, a swoją funkcję pełnił aż do zakończenia konfliktu, zdobywając w tym czasie Krzyż Żelazny 2 klasy.
Po wojnie powrócił na studia, a 5 września 1919 roku uzyskał absolutorium oraz dyplom lekarza weterynarii. Po opuszczeniu Berlina, zgłosił się do Armii Wielkopolskiej, gdzie awansował do stopnia porucznika. Pracował jako lekarz weterynarii w 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a później został naczelnym lekarzem weterynarii frontu wielkopolskiego. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim oraz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, pełniąc funkcję oficera do zleceń przy naczelnym lekarzu 3 Armii.
Na skutek swoich osiągnięć, po zakończeniu wojny, został awansowany do stopnia kapitana i przeniesiony do rezerwy. Zamieszkał w Chojnicach, gdzie objął stanowisko powiatowego lekarza weterynarii. W czasie mobilizacji podczas kampanii wrześniowej aktywnie walczył na froncie wschodnim, niestety został poważnie ranny pod Tarnopolem. Po tym wydarzeniu, został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i uwięziony w Kozielsku. W maju 1940 roku, tragicznie stracił życie w Katyniu.
Przypisy
- Włodzimierz A. Gibasiewicz: Lekarze weterynarii ofiary II wojny światowej. Wyd. Bellona, Warszawa 11.2011 r., s. 117-118. ISBN 978-83-11121-64-5
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Miłosz J. Jaguszewski | Olgierd Palacz | Antoni Albin Kwiatkowski | Józef Nowacki (lekarz) | Stanisław Betlejewski | Jacek Manitius | Johann Gottlieb Schultz | Witold Scheuring (weterynarz) | Bartłomiej HierowskiOceń: Dionizy Dreszler