W sercu Torunia znajduje się Pałac Fengerów, niezwykły przykład historycznej architektury, który zachwyca nie tylko swoją formą, ale także bogatą historią. Ten dawny miejski pałac został stworzony poprzez przebudowę dwóch gotyckich kamienic, co nadało mu unikalny charakter.
W skład kompleksu zabytkowego, w którym usytuowany jest pałac, wchodzą także dwie boczne oficyny oraz spichrz, znajdujący się przy ulicy Podmurnej 13. Ta złożona struktura podkreśla znaczenie obiektu w kontekście miejskiego krajobrazu Torunia.
Historia
W miejscu, gdzie obecnie stoi pałac Fengerów, w okresie średniowiecza znajdowały się dwie gotyckie kamienice, które na początku XVI wieku mogły zostać połączone. Na początku XVII wieku doszło do ich przebudowy w dwóch etapach, przeprowadzonej przez rodzinę Rüdigerów, ówczesnych właścicieli nieruchomości. To wówczas ukształtowała się zabudowa, którą możemy podziwiać do dzisiaj, w tym główny budynek usytuowany od strony ul. Mostowej, dwie oficyny – północną i południowo-wschodnią, oraz spichrz, który mieści się z tyłu działki, od strony wschodniej (ul. Podmurna).
W 1742 roku rozpoczęła się kolejna faza przebudowy, zlecona przez Jakuba Fengera. Fasada budynku zyskała nowy styl architektoniczny, we wnętrzach zaś wprowadzono nową klatkę schodową oraz drewniane stropy, które zdobią malowane dekoracje. Prawdopodobnie autorami tych zmian był Jan Baptysta Cocchi. Osiemnaste wieczne zamiany przyniosły fasadę, która według rysunku Steinera miała rokokowy charakter z wstrzemięźliwą dekoracją, tworzoną przez płyciny, pilastry oraz skromnie użyte elementy ornamentyki, co wyróżniały kute żelazne kraty w oknach parteru.
W XIX oraz na początku XX wieku pałac przeszedł kolejne zmiany. Był stopniowo przekształcany na cele mieszkalne, handlowe oraz produkcyjne – w budynku tym mieściła się między innymi destylarnia wódki. Uproszczenia w fasadzie mogły mieć miejsce na początku XX wieku.
W 1792 roku w tym historycznym miejscu przyszedł na świat Fryderyk Florian Skarbek, który był nie tylko historykiem, ale i literatem oraz ekonomistą. Miał bliski związek z rodziną Fryderyka Chopina, który spędzał tutaj wakacje w 1825 roku. Wizytę wybitnego pianisty upamiętnia tablica, umieszczona w fasadzie dawnego pałacu, wykonana według projektu Zygfryda Gardzielewskiego. Uroczystość odsłonięcia tej tablicy miała miejsce 12 maja 1957 roku.
Przypisy
- Joanna J. Kucharzewska, Pałac Fengerów przy ul. Mostowej w Toruniu w świetle nowych badań zabytkoznawczo-konserwatorskich, „Studia i materiały z dziedzictwa kulturowego Torunia i regionu”, red. J. Raczkowski, M. Jakubek-Raczkowska, Toruń: Dom Organizatora, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, 2020, DOI: 10.12775/SiMzDzKTiR_T1.2013.014
- Dzieje sztuki Torunia, Toruń 2009 r., s. 312-313.
- Toruń i miasta ziemi chełmińskiej na rysunkach Jerzego Fryderyka Steinera z pierwszej połowy XVIII wieku (tzw. Album Steinera), red. M. Biskup, Toruń 1998 r., s. 126, 222-223.
- Toruń – oficjalna strona miejska.
- Ziółkiewicz i Paczuski 2002 r., s. 23.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Pałac Dąmbskich w Toruniu | Pałac Jakuba Meissnera w Toruniu | Pałac Biskupi w ToruniuOceń: Pałac Fengerów w Toruniu