Park Pamięci Narodowej w Toruniu to wyjątkowe miejsce, które pełni rolę hołdu dla tych Polaków, którzy, jak twierdzą inicjatorzy budowy, z narażeniem życia pomagali ludności żydowskiej w tragicznych czasach II wojny światowej. W parku znajduje się imponująca aleja z 130 postumentami, które tworzą kontur mapy Polski. Na postumentach można znaleźć 16 tysięcy nazwisk Polaków (według niektórych opracowań jest ich nawet 18 lub 18,5 tysiąca), którzy w czasie wojny wyciągnęli pomocną dłoń do Żydów, ratując ich przed niechybną śmiercią. W przyszłości przewiduje się, że na postumentach umieszczonych w parku znajdzie się łącznie blisko 40 tysięcy nazwisk.
W osobnej części parku znajdują się szesnaście postumentów, również ułożonych w kontur Polski, które oddają hołd 2345 zakonnicom, które podczas najciemniejszego okresu w historii Europy ukrywały i ratowały Żydów. Park dysponuje także pawilonem zatytułowanym "Polska krwią uświęcona", który upamiętnia Polaków, którzy padli ofiarą prześladowań i zbrodni dokonanej przez Niemców, a także ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Na terenie parku znajdują się dzień inhalatoria, co czyni to miejsce nie tylko kulturowym, ale i zdrowotnym.
Motto, które przyświeca Parkowi Pamięci, brzmi: „Zachowali się jak trzeba”. Park usytuowany jest w Porcie Drzewnym w Toruniu, tuż obok Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, a także w pobliżu kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.
Inicjatorem powstania Parku Pamięci był ojciec Tadeusz Rydzyk. W listopadzie 2017 roku zaprezentował koncepcję budowy, która miała zbiegać się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku. W realizacji projektu brał udział zespół naukowy Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. świętego Jana Pawła II, który dążył do upowszechnienia i pamięci o pozytywnych postawach Polaków wobec Żydów w trudnych czasach II wojny światowej. Park oficialnie został otwarty 8 sierpnia 2020 roku, a w ceremonii uczestniczyli znaczący przedstawiciele władzy, w tym premier Polski Mateusz Morawiecki, prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele rządu i lokalnych władz, w tym prezydent Torunia Michał Zaleski, metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź oraz obywatele Ukrainy, którzy podczas wojny ratowali Polaków.
Dnia 5 września 2020 roku, w parku odsłonięto tablice upamiętniające Ukraińców, którzy zostali zamordowani przez Ukraińską Powstańczą Armię za to, że ratowali Polaków w trakcie tragicznych wydarzeń rzezi wołyńskiej.
Przypisy
- a b c d Natalia Przytarska: Park bohaterów. torun.pl, 09.08.2020 r. [dostęp 15.10.2022 r.]
- a b c W Toruniu otwarto Park Pamięci Narodowej. radiomaryja.pl, 09.08.2020 r. [dostęp 15.10.2022 r.]
- Jak Park Pamięci w kompleksie o. Rydzyka w Toruniu otwierano. torun.wyborcza.pl, 10.08.2020 r. [dostęp 15.10.2022 r.]
- Małgorzata Litwin: Ukraińscy obrońcy Polaków upamiętnieni. torun.pl, 05.09.2020 r. [dostęp 15.10.2022 r.]
- Mikołaj Podolski: Fundacja ojca Rydzyka walczy o dofinansowanie na Park Pamięci. wiadomosci.onet.pl, 26.03.2019 r. [dostęp 15.10.2022 r.]
- a b c Park Pamięci. luxveritatis.pl. [dostęp 15.10.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Parki":
Ogród Muzyków w Toruniu | Park Miejski w Toruniu | Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski | Park podworski na Bielawach w Toruniu | Planty (Toruń) | Jordanki w Toruniu | Park na Jarze w Toruniu | Park Na Skarpie w Toruniu | Park Glazja | Park Tysiąclecia w Toruniu | Alpinarium w Toruniu | Park Wojewodów Pomorskich w Toruniu | Park Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu | Dolina Marzeń w Toruniu | Rudelka | Skwer im. Lucjana Broniewicza w ToruniuOceń: Park Pamięci Narodowej w Toruniu