Kępa Bazarowa – rezerwat przyrody, który jest idealnym miejscem, aby zobaczyć i na chwilę zatrzymać się przy pięknym widoku panoramy Torunia.  Nazwa pochodzi prawdopodobnie od faktu, iż w tym miejscu zatrzymywali się w średniowieczu kupcy.  Jest to idealne miejsce do spacerów.  W tym miejscu także w 1411 roku toczono „rokowania  pokojowe między Polską, Litwą, a Zakonem Krzyżackim zakończone zawarciem Pierwszego Pokoju Toruńskiego 1 lutego 1411 roku”. Upamiętnia ten fakt kamień jaki znajdziecie w tym miejscu.

Taki widok zobaczycie:

Bazylika katedralna Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu (wizytówka Torunia, gruba wieża, ul. Żeglarska) – Jeden z trzech kościołów, które obowiązkowo trzeba zobaczyć.  W kościele znajduje się chrzcielnica, w której ochrzczono Mikołaja Kopernika,rysunek wskazujący, że w tym właśnie miejscu pochowano serce króla Jana Olbrachta zmarłego w Toruniu w 1501 roku czy niezwykłe malowidło Sądu Ostatecznego.  Skarbem jest również potężny dzwon Tuba Dei (Trąba Boża) ważący 7 ton. Dzwoni  on przez stulecia tylko w najważniejszych wydarzeniach.  Wchodząc na wieżę katedry możecie zobaczyć ten niesamowity dzwon, jak również zobaczyć Toruń z wieży widokowej.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny(ul. Marii Panny) – niesamowite malowidła ścienne, witraże, przepiękny ołtarz,  mauzoleum królewny Anny Wazówny czy też bogato rzeźbione siedziska to główne elementy składające się na niesamowity klimat i nastrój świątyni.

Kościół św. Jakuba(Rynek Nowomiejski)- zaliczany do najcenniejszych i najciekawszych osiągnięć architektonicznych średniowiecza. Warto tu zobaczyć: wielki gotycki krzyż - Drzewo Życia z końca XIV wieku,  figurę Matki Boskiej z początku XVI wieku, późnogotycki obraz - Pasję Toruńską - 22 sceny przebiegu Pasji Chrystusowej oraz bogato rzeźbione organy z 1611 roku.

Muzeum Diecezjalne w Toruniu (ul. Żeglarska 7) – Muzeum, do którego warto zajść, tym bardziej, że zwiedzanie jest darmowe na dzień dzisiejszy. Zobaczycie tu ciekawą kamienicę, liczne rzeźby i obrazy, Monstrancje, wyroby złotnicze, kielichy mszalne i liczne dzieła sakralne.  

http://www.muzeumdiecezjalne.torun.pl/kontakt/

I) Ruiny Zamku Krzyżackiego  (ul. Przedzamcze 3) – warto pospacerować po ruinach i zobaczyć pozostałości budowli z XIII wieku. Jeżeli zdecydujecie się zobaczyć więcej to kupując bilet zobaczycie podziemia, więcej murów i gdanisko.

Areszt Śledczy Toruń tzw. "Okrąglak" (ul.Piekary 53) - więzienie w kształcie rotundy w samym centrum miasta. Wybudowany w połowie XIX wieku nadal spełnia swoje funkcje. Jest w nim osadzonych około 150 osób. Jest również miejscem, które pojawia się w filmach: "Jeszcze nie wieczór" (zobacz za darmo film - kliknij) , "Panoptikon".

Cosmopolis - fontanna multimedialna (

f t g

JoomBall - Cookies