Październik dla wielu studentów to nowy etap w ich życiu. Nowe miasto, nowi ludzie, nowe atrakcje i studia mogą niektórym przyćmić kilka ważnych spraw które powinniśmy mieć na uwadze.

1) Odwiedźmy nasze uczelniane serwisy informacyjne - czyli strony wydziałowe i uczelni, na których odnajdziemy dokładne informacje o rzeczach, które powinniśmy zrobić. Oprócz rozpoczęcia roku akademickiego, odebrania legitymacji studenckiej, pamiętajmy, iż początek października to także terminy składania wniosków o stypendia. Jeżeli chcemy otrzymywać przykładowo stypendium socjalne, miejmy na uwadze, iż musimy zdobyć zaświadczenia o dochodach lub inne dokumenty niezbędne do przedstawienia komisji stypendialnej. Dopytujmy w dziekanatach o szczegóły lub samorządzie studenckim (samorzad.umk.pl). Niektórzy studenci mogą mieć problem z czasowym skompletowaniem dokumentów np ze względu na miejsce zamieszkania, jeżeli nie pomyślą o tym wcześniej.  

Akademiki w Toruniu znajdziemy na Bialanach i w Centrum.

Plusy akademików:

1.    Darmowy Internet, który nie zawsze funkcjonuje należycie - zdarzają się  awarie spowodowane obciążeniem sieci w godzinach szczytu.

2.     Możliwość integracji, która powinna być plusem numer jeden.  Ilość nowo poznanych ludzi jest oczywiście uzależniona od akademika, w którym zamieszkacie. W niektórych drzwi nie zamykają się praktycznie przez ponad połowę doby, a  innych zazwyczaj znajomości ograniczają się do tkz. segmentów, gdzie mieszka się zwykle w cztery osoby.  Najważniejsze jednak jest, aby zamieszkać z ludźmi „nadającymi” na tych samych falach.  Student musi być często ugodową osobą, bo zawsze może trafić jeszcze gorzej. Akademik jest niewątpliwie miejscem gdzie student zintegruje się praktycznie wszędzie : we wspólnej kuchni, łazience,  pralni, na korytarzu czy windzie.

Wielu studentów docenia możliwości jakie daje status studenta dopiero jako  absolwent. Student, do 26 roku życia, posiada wiele ulg w różnych obszarach życia. Studentowi przysługują ustawowe 51% zniżki na komunikację, wiele ulg i promocji w różnorodnych ofertach. Przykładem mogą być wyjścia do kina, teatru, na imprezy biletowane, zakup książek, tańsze ksero, tańszy udział w kursach i szkoleniach czy również zakup studenckiego trunku jakim jest piwo.

Student może również wyjechać na wycieczki dofinansowane z uczelni, jak również wziąć udział w programach wymiany międzynarodowej. Kreatywni i przedsiębiorczy studenci jeżeli chcą mogą skorzystać oferty Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i założyć firmę na preferencyjnych warunkach w odniesieniu do tradycyjnie prowadzonej działalności gospodarczej. Podsumowując:

Chodząc po Toruniu każdy student powinien znać numer na straż miejską - 986 , Policję 997 i 112. Numer telefonu do Centrali Komendy Miejskiej Policji w Toruniu to (0-56) 641-28-11.

Toruń to jedno z najstarszych miejsc w Polsce - często nazywany "Krakowem "Północy".   Miasto związane głównie z Mikołajem Kopernikiem, piernikami i studentami. Toruń to bardzo dobrze rozwijający się ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. W tym urokliwym, spokojnym mieście każdy niewątpliwie znajdzie coś dla siebie. Jest to miasto czyste, zadbane, w którym zawsze coś się dzieje. Dla studenta Toruń to miasto niezwykle atrakcyjne, zarówno pod kontem oferty edukacyjnej, kulturalnej i ekonomicznej. Pośród oferty wielu uczelni wyższych i nie tylko, Toruń zachęca brakiem nudy pośród niewygórowanych – średnich cen utrzymania. Toruń to obecnie miasto, w którym odbywa się wiele znanych festiwali: SKYWAY, Camerimage, Tofifest i wielu wielu innych. Jeżeli tu jesteście to bardzo dobry wybór

Poniżej zestawiamy linki do stron, które każdy student prędzej czy później będzie odwiedzać studiując w Toruniu. Podzieliliśmy linki na te związane z UMK, kulturą i sportem oraz komunikację. Stan na 12/2020

UMK:

Telewizja UMK (kiedyś była strona, ale dziś jest tylko przekierowanie na youtube):  http://tv.umk.pl
Biblioteka Uniwersytecka UMK http://www.bu.umk.pl/
Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska; ul. Słowackiego 8; www.ksiaznica.torun.pl
Radio Sfera (Radio studenckie): http://www.sfera.umk.pl/
Strona Samorządu Studenckiego UMK: http://www.samorzad.umk.pl/
Akademicka Przychodnia Lekarska (tkz. APL został zlikwidowany) tu macie info gdzie się leczyć: http://www.womp.torun.pl/informaja-dla-pacjentow-dotyczaca-zlikwidowanej-akademickiej-przychodni-lekarskiej-w-toruniu,182,l1.html
Informacje z UMK: https://portal.umk.pl/
Koła naukowe na UMK https://www.umk.pl/studenci/kola-i-organizacje/kola/

Po przejściu przez etap studiów można dojść  do wniosku, że większość popełnia  wiele błędów. Czasami  słuchając starszych można pomyśleć, że mówią, żeby mówić i się chwalić ,że wiedzą więcej. Większość także myśli po „przejściu przez studia”, że mieli jednak rację. Nasze rady dla Was są takie, że możecie się z nimi zapoznać, albo i nie. Oto one:


1)    Większość – 70% wiedzy zdobytej  na uczelni przydaje się w przyszłej pracy. Prędzej czy później spotkamy się z większością zagadnień podczas rekrutacji. Myślę tu głównie o dużych firmach.  Oczywiście jest to zależne od kierunku studiów. Każdy student z reguły myśli po fakcie i nie pozwólmy byśmy należeli do większości.

Akademik - dom studencki, prowadzony przez uczelnię, gdzie studenci mogą starać się o zamieszkanie.

Bielany - dzielnica Torunia, gdzie znajdziecie akademiki nr 7,8,9,10,11, bibliotekę UMK, Rektorat, studium językowe, w-f'u, Biuro Karier i nie tylko.

Dziekan - najważniejsza osoba na każdym wydziale, najważniejsza po rektorze.

Dni Kariery - ciekawe wydarzenie organizowane zawsze w marcu

Dziekanat - miejsce kontaktu studenta z uczelnią.

Dziekanka - inaczej urlop dziekański.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wśród Uczelni Akademickich zajął tak jak rok wcześniej 15 miejsce (2018: 11 miejsce, 2017: 9 miejsce). Wśród uniwersytetów zajęliśmy 5 pozycję tak jak w zeszłych latach. W kategorii „Absolwent na Rynku Pracy” zajęliśmy 28 miejsce, co budzi nasz duży niepokój  (wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów uczelni  według badania przeprowadzonego przez MNiSW z wykorzystaniem danych ZUS ). Umiędzynarodowienie uczelni według wyliczeń uplasowało nas na 41 miejscu.  Warunki  kształcenia dały nam 6 lokatę.  Pod względem wydanych publikacji uczelnia znalazła się na 24 miejscu. Pod względem „Innowacyjności” nie ma nas w rankingu, ale wedle  potencjału naukowego zajęliśmy wysokie -  4 miejsce.  Efektywność naukowa - 32 miejsce.

Zanim przejdziemy do rankingu kierunków studiów toruńskiego uniwersytetu warto wspomnieć, że „Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa”  zajęła 29 miejsce wśród uczelni niepublicznych,

„Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu” (Uczelnia T.Rydzyka) zajęła 31 miejsce, a „Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu” zajęła 37 miejsce na 50 uczelni w rankingu.

 

Miejsca kierunków studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2020 roku:

 

Gdy oglądasz mieszkania, pokoju zapytaj o :

1)      Cenę – co zawiera, a co nie? Czy Internet , ogrzewanie, kablówka, zużycie wody jest w cenie?

2)      Czy są ograniczniki  na grzejnikach w pokoju? (większość właścicieli zakłada lub ogranicza dopływ ciepła do pokojów, by ograniczyć zużycie, przez co mniej zapłacą za ogrzewanie) Czasami ponadto główny zawór jest na klatkach schodowych, do którego ma dostęp tylko właściciel. Niezależnie jak odkręcicie zawór przy kaloryferze to może być zimno.

3)      Czy jest nieograniczony dostęp do używania wszystkiego w mieszkaniu? ( dla pewności, chociaż pytanie brzmi śmiesznie, ale zapytać nie zaszkodzi )

f t g

JoomBall - Cookies