Gdy oglądasz mieszkania, pokoju zapytaj o :
1) Cenę – co zawiera, a co nie? Czy Internet , ogrzewanie, kablówka, zużycie wody jest w cenie?
2) Czy są ograniczniki na grzejnikach w pokoju? (większość właścicieli zakłada lub ogranicza dopływ ciepła do pokojów, by ograniczyć zużycie, przez co mniej zapłacą za ogrzewanie) Czasami ponadto główny zawór jest na klatkach schodowych, do którego ma dostęp tylko właściciel. Niezależnie jak odkręcicie zawór przy kaloryferze to może być zimno.
3) Czy jest nieograniczony dostęp do używania wszystkiego w mieszkaniu? ( dla pewności, chociaż pytanie brzmi śmiesznie, ale zapytać nie zaszkodzi )
4) Pytaj o lokatorów już zamieszkałych: czy mieszkają pary , ile osób maksymalnie może zamieszkać ( kolejki do łazienki i ile osób przypada na jedną łazienkę)
5) Zapytaj czy lokatorzy to studenci? Osoby palące czy niepalące?
6) Czy urządzają imprezy? Jak tak to jak często? Jak pojawia się szeroki uśmiech to już domyślcie się, że imprezy są na porządku dziennym
7) Zapytaj, czy ktoś z właścicieli mieszka w tym mieszkaniu/budynku
8) Pytaj o sąsiadów i okolicę. Czy np. blok zamieszkują ludzie starsi, studenci, rodziny z małymi dziećmi – głównie o ludzi nad, pod i obok zamieszkujących
9) Jak daleko jest na starówkę i uczelnię i inne interesujące Cię miejsca.
10) Jak daleko są sklepy spożywcze, hipermarkety?
11) Oglądaj sam(a) okolicę i oceń czy nie będziesz bał(a) się wracać w nocy z imprezy
12) Dowiedz się jak daleko jest do starówki pieszo? Czy kursują nocne autobusy? Taxi tanie nie jest.
13) Jak daleko są najbliższe przystanki MZK i gdzie kursują? Jest to ważne bo student każdego dnia pokonuje czasami kilkakrotnie te same trasy.
Podsumowując możecie zaufać sobie przy dokonaniu wyboru, ponieważ z reguły przeczucia nie mylą a pamiętajcie także ,że książki nie ocenia się po okładce. Życzę udanych poszukiwań.
Podsumowanie:
1) Cena jest uzależniona od oferty. Drożej będzie z Internetem, pralką, TV, balkonem, nowymi meblami, kuchenką mikrofalową itp. Dlatego reguła „Im drożej , tym lepiej” jest poprawną formą oceny.
2) Zalecane jest wynajmowanie ze znajomymi i ludźmi z roku. Jeżeli nie masz z kim, to niezbędne są szczegółowe pytania dotyczące wynajmu, w celu uniknięcia późniejszych rozczarowań.
3) Nie polecam mieszkania u starszych Pań , z tego względu, iż zawsze będziemy zaskoczeni, prędzej czy później czymś, co nas zniechęci.
4) Nie polecam mieszkania w pokojach przechodnich, jak i tych do których przechodzi się przez czyjś. W przyszłości jest to źródłem napięć miedzy lokatorami.
5) Mieszkania w kamienicach są zachęcające, ale licz się z wysokimi opłatami za ogrzewanie zimą, czasami z nieprzewidywalnymi sąsiadami i z nieprzyjaznymi „zapachami” w lecie. Reszta to głównie same plusy. Blisko do klubów, szybkie powroty z nich, blisko nad Wisłę i duch czasu wewnątrz… Ceny także nie są wygórowane.
6) Polecam prywatne akademiki, gdy nie możecie dostać się do uczelnianych.
7) W rodzinnych domach wolno stojących patrzcie czy jest osobne wejście, co jest niewątpliwie nieocenionym aspektem