Po przejściu przez etap studiów można dojść do wniosku, że większość popełnia wiele błędów. Czasami słuchając starszych można pomyśleć, że mówią, żeby mówić i się chwalić ,że wiedzą więcej. Większość także myśli po „przejściu przez studia”, że mieli jednak rację. Nasze rady dla Was są takie, że możecie się z nimi zapoznać, albo i nie. Oto one:
1) Większość – 70% wiedzy zdobytej na uczelni przydaje się w przyszłej pracy. Prędzej czy później spotkamy się z większością zagadnień podczas rekrutacji. Myślę tu głównie o dużych firmach. Oczywiście jest to zależne od kierunku studiów. Każdy student z reguły myśli po fakcie i nie pozwólmy byśmy należeli do większości.
2) Pierwsze podejścia są najłatwiejsze zawsze, czyli nauka na bieżąco popłaca. Pierwsze podejścia i tkz. Zerówki ( dodatkowe podejście do egzaminu, których przy niepowodzeniu nie wpisuje się do index’u „z reguły”, a ustalany termin jest zazwyczaj wcześniejszy niż normalne-pierwsze podejście ) ograniczają się do elementarnej wiedzy głównie z zakresu wykładów. Późniejsze terminy mogą zawierać pytania z literatury podawanej przez wykładowcę itp.
3) Obecności są przydatne – zapamiętany student i jego twarz przez wykładowcę, listy obecności, listy na zerowy termin egzaminu itp.
4) Wypożyczaj to, co jest wymagane przez wykładowców na zajęcia jak najszybciej, po to by nie kupować czegoś co za chwilę nie będzie potrzebne, a co tanie nie jest. Biblioteka główna UMK ( korzystać mogą wszyscy studenci , nie tylko UMK ) i wydziałowa jest czymś co powinno się odwiedzić. Wszyscy studenci mogą skorzystać z tkz. Książnicy Kopernikańskiej UMK - ul. Słowackiego 8 (blisko centrum) obok akademików osiedla centrum.
5) Nie walczmy „namiętnie” o średnią ,ponieważ zawsze spotkamy kogoś, kto zepsuje nam średnią. Nie popisujmy się wiedzą i nie wchodźmy w dyskusje z wykładowcami, bo bardziej zaszkodzimy niż pomożemy sobie.
6) Polecamy Koła Naukowe – warto! Każdy student będzie miał dodatkowy plus w swoim CV.
7) Korzystajmy ze wszystkich możliwości oferowanych przez uczelnię. Od wyjazdów na wymianę studencką do organizacji studenckich i nie tylko. Zawsze dodatkowa przygoda Cię spotka.
8) Uczmy się języków dla siebie, a nie ,że musimy.
9) Integracja to podstawa - Student sam nie jest w stanie zapewnić sobie wspomnień.
10) Studiujesz w fajnym mieście, więc jak się nudzisz to skorzystaj z oferty bardziej kulturalnej: Teatr, koncerty, kino, Galerie, festiwale
11) Czytajmy czasem ogłoszenia wydziałowe. Zawsze znajdziemy coś ciekawego i będziemy lepiej poinformowany , niż reszta.
12) Profesorowie to głównie teoretycy, niż praktycy.
13) Szanuj innych studentów niezależnie jacy są.
14) Kserujmy poza uczelnią, gdzie jest zawsze taniej. Porównuj ceny xero. Warto przejść 100 metrów gdzie może być taniej nawet o 5gr na kopii ! Pamiętajmy, iż student jest związany z tą czynnością przez pięć lat.