kolejne w trakcie montażu już niedługo!

 

"Wrócę tu!" - zapowiadał android T200 w kultowej scenie  z pierwszego „Terminatora”. I słowa dotrzymał. Zobaczymy go na wielkim ekranie, w odrestaurowanej wersji klasyka Jamesa Camerona, na 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu  Filmowego Tofifest. Motywem przewodnim Festiwalu jest "3M" - "Miasto, Masa, Maszyna". A wszystko to już od  19 do 27 października 2019. Szczegółowy program jest już zamieszczony na stronie Tofifestu. Festiwal rozpocznie projekt: "Rebel Babel Film Orchestra". Autor projektu - Łukasz L.U.C Rostkowski, muzyczny wizjoner,  tym razem zabierze publiczność w niezapomnianą filmową podróż w muzyczny świat Krzysztofa Komedy czy Jana A.P. Kaczmarka, który wybrzmiewa w m.in. filmach Romana Polańskiego, Marca Fostera czy Jerzego Hoffmana, usłyszymy również szlagiery klasyki polskiego kina, między innymi piosenki "Ach jak przyjemnie" legendarnego Henryka Warsa. Mocnym, toruńskim akcentem będzie ballada „Nim wstanie dzień” skomponowana przez Krzysztofa Komedę, będąca motywem przewodnim filmu “Prawo i pięść”. Obraz z 1964 roku, nazywany “pierwszym polskim westernem”, w całości został nakręcony właśnie w Toruniu.

KUP BILET

 

"Złote Anioły" powędrują do:

 

W ostatnich latach nie było filmowca, o którym mówiłoby się częściej. Oleg Sencow stał się symbolem nowych, niespokojnych czasów, w których artysta za swoją niepokorność płaci wysoką cenę. Kiedy w 2014 roku Rosja anektowała Krym, gdzie Sencow mieszkał z żoną i dwójką dzieci, twórca wziął udział w antyrządowych protestach. Pojmany przez rosyjskie służby, został postawiony przed sądem.

Rok później zaczął się fantomowy proces. Zarzucano mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Podczas przesłuchań główny świadek oskarżenia odwołał swoje zeznania. Mimo to Sencow został skazany na 20 lat kolonii karnej. W 2018 roku Ukrainiec w geście sprzeciwu rozpoczął głodówkę. Wieści o stanie jego zdrowia wypatrywał z niepokojem cały świat. Wycieńczony artysta przerwał strajk po 145 dniach postawiony przed groźbą przymusowego karmienia z racji krytycznego stanu zdrowia.

Proces Sencowa krytykowali politycy, artyści i organizacje pozarządowe. Wstawiały się za nim największe osobowości świata kultury - Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Ken Loach czy Agnieszka Holland. Także Tofifest nie zapomniał o więzionym artyście.

 

 

GALA ZAMKNIĘCIA:

Miasto Masa Maszyna to muzyczno - filmowy projekt, który zamknie 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. W niezwykłą futurystyczną podróż zabiorą nas Kayah, Paulina Przybysz, Aga Czyż i Tomasz Pacak oraz elektroniczne dźwięki zespołu złożonego z czterech klawiszowców i perkusisty, wszystko pod kierownictwem artystycznym Bartka Staszkiewicza. Muzykom towarzyszyć będą wizualizacje Macieja Wróblewskiego.

KUP BILET - KLIKNIJ

O konkurskie filmów krótkometrażowych i gwiazdach w jury przeczytacie na stronie festiwalu  https://www.tofifest.pl/pl/

 

f t g

JoomBall - Cookies