Bolesław Wiewióra


Bolesław Wiewióra, urodzony 25 stycznia 1926 roku w Toruniu, a zmarły 17 lutego 1963 roku w Poznaniu, był wybitnym polskim prawnikiem. W trakcie swojej kariery akademickiej objął stanowisko docenta na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przyczynił się do rozwoju dziedziny prawa w Polsce.

Życiorys

Był synem Pawła Wiewióry, który pracował jako urzędnik, oraz Zofii, z domu Bańkowska. Wraz z rodziną osiedlił się w Poznaniu, gdzie w czasie niemieckiej okupacji podjął pracę fizyczną. Ukończył gimnazjum Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie otrzymał świadectwo dojrzałości w 1947 roku. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Poznańskim, które trwały od 1947 do 1951 roku.

W 1950 roku, będąc jeszcze w trakcie studiów, został powołany na stanowisko zastępcy asystenta, co otworzyło mu drogę do dalszej kariery akademickiej. W 1954 roku otrzymał tytuł asystenta, a w 1957 roku adiunkta. Tego samego roku jako członek delegacji polskiej w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych wyruszył do Korei, a jego zainteresowania badawcze obejmowały tematykę międzynarodową.

W 1958 roku uzyskał stopień kandydata nauk prawnych na podstawie rozprawy pt. Granica polsko-niemiecka w świetle prawa międzynarodowego. Praca ta zyskała uznanie i była wydana w wielu obcych wersjach oraz tłumaczona w ZSRR. Intensyfikował swoje wykształcenie, odbywając studia w Hadze na akademii prawa międzynarodowego oraz w Cambridge w latach 1958/59.

Od 1961 roku był ściśle związany z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, gdzie pełnił rolę sekretarza naukowego. W tym samym roku habilitował się na podstawie rozprawy Uznanie nabytków terytorialnych w prawie międzynarodowym, co skutkowało powołaniem go na stanowisko docenta na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Niestety, jego życie zakończyło się 17 lutego 1963 roku w Poznaniu, a pochowano go na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu, w Alei Zasłużonych. Od 1949 roku był w związku małżeńskim z Wandą Elżanowską-Trzcińską, a razem mieli syna Michała, urodzonego w 1955 roku.

Koncentracja jego badań dotyczyła przede wszystkim prawnych aspektów granicy zachodniej Polski oraz zagadnień prawnych związanych z Niemcami. Oprócz rozpraw doktorskiej i habilitacyjnej, opublikował również monografie: Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej w polityce Zachodu (1958) oraz Niemiecka Republika Demokratyczna jako podmiot prawa międzynarodowego (1961), a także 20 artykułów i liczne recenzje. Był współautorem Zarysu prawa międzynarodowego (1955-56).

Przypisy

  1. Informacje na stronie um.poznan.pl
  2. a b c d Gąsiorowski i Topolski (red.) 1981 r., s. 818.

Oceń: Bolesław Wiewióra

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:10