Krzysztof Amielańczyk jest postacią o wybitnym dorobku akademickim i zawodowym w dziedzinie prawa. Urodził się 13 września 1961 roku w Toruniu, gdzie rozpoczęła się jego interesująca kariera. Z powodzeniem działa jako adwokat, a jego wkład w nauki prawne został doceniony w roli profesora nauk prawnych.
W swojej pracy akademickiej jest związany głównie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodymi prawnikami, a także z Uniwersytetem Gdańskim, przyczyniając się do rozwoju prawa i nauk prawnych w Polsce.
Życiorys
W 1980 roku rozpoczął swoją edukację prawniczą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Po trzech latach, w 1983 roku, przeniósł się do Lublina, gdzie kontynuował naukę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W 1985 roku, zdobywszy tytuł magistra, został członkiem kadry dydaktycznej Katedry Prawa Rzymskiego, co stanowiło istotny krok w jego karierze akademickiej.
W 1992 roku spędził pół roku w Aberdeen, uczestnicząc w stażu naukowym w Department of Jurisprudence jako stypendysta. Jego osiągnięcia naukowe w sferze prawa rzymskiego uwieńczone zostały rozprawą doktorską, którą napisał w 1994 roku pt. Lex Cornelia de sicariis et veneficis w okresie późnej republiki rzymskiej. Na podstawie swojej pracy habilitacyjnej Rzymskie prawo karne w reskryptach cesarza Hadriana, którą przygotował w 2007 roku, uzyskał stopień doktora habilitowanego; zaś jego osiągnięcia zostały docenione I nagrodą w XLIII Ogólnopolskim Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne oraz doktorskie.
W dniu 17 lutego 2015 roku, tytuł profesora nauk prawnych został mu przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 1 marca 2009 roku pełni także funkcję wykładowcy w Katedrze Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Gdańskiego, a w 2011 roku został profesorem nadzwyczajnym tej uczelni.
W swoim dorobku naukowym, Krzysztof Amielańczyk jest również czynnie zaangażowany w działalność organizacji naukowych. Należy do Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, jak również Komisji Rewizyjnej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Lublinie. Dodatkowo zasiada w Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości.
Publikacje
Oto przegląd kluczowych publikacji autorstwa Krzysztofa Amielańczyka, które stanowią ważny wkład w obszarze studiów prawnych i historycznych:
- Quid leges sine moribus, wyd. UMCS 2009,
- Lex Cornelia de sicariis et veneficis. Ustawa Korneliusza Sulli przeciwko nożownikom i trucicielom 81 r. p.n.e., wyd. UMCS 2011,
- Rzymianie i ich „prawo medyczne”: (aspekty prawno-karne), Zeszyty Prawnicze UKSW 11/1, 69-90 2011,
- Crimina legitima w rzymskim prawie publicznym, wyd. UMCS 2013,
- Prawo karne i polityka w państwie rzymskim, wyd UMCS 2015 – współautor.
Przypisy
- prof. dr hab. Krzysztof Amielańczyk – Jednostki i pracownicy – Strona główna UMCS. www.umcs.pl. [dostęp 02.04.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Moritz Baerwald | Czesław Jackowiak | Tomasz Kaczmarek (prawnik) | Donald Steyer | Grzegorz Górski | Bożena Gronowska | Zofia Ostrihanska | Agnieszka Barczak-Oplustil | Bolesław Wiewióra | Zbigniew Jędrzejewski | Krystyna DaszkiewiczOceń: Krzysztof Amielańczyk