Gospoda Pod Modrym Fartuchem w Toruniu


Gospoda Pod Modrym Fartuchem to niepowtarzalne miejsce, które znajduje się w historycznej kamienicy usytuowanej przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu, pod adresem 8. To właśnie tutaj, w sercu jednego z najstarszych miast Polski, można poczuć ducha historii i tradycji.

Obiekt ten nie tylko zachwyca architekturą, lecz także stanowi doskonałą bazę dla osób pragnących doświadczyć unikalnej atmosfery tego regionu. Warto zwrócić uwagę na to, jak Gospoda Pod Modrym Fartuchem łączy w sobie nowoczesność z historycznym dziedzictwem.

Historia

Gospoda Pod Modrym Fartuchem w Toruniu to najstarszy lokal gastronomiczny, który funkcjonuje nieprzerwanie od przeszłych wieków. Historia tego miejsca sięga 1489 roku, kiedy to, według przekazów, budynek został wzniesiony przez rodzinę Szalitów. W późniejszych latach, w XVIII wieku, zyskał swój charakterystyczny, barokowy wygląd. Z informacji na temat wcześniejszej kamienicy, w której funkcjonowała gospoda, niewiele wiadomo.

Wśród znamienitych gości tego miejsca byli królowie, tacy jak Kazimierz IV Jagiellończyk oraz Jan I Olbracht. Istnieją także przypuszczenia, że w roku 1807 gospoda gościła samego Napoleona Bonaparte. W okresie międzywojennym stan lokalu pozostawiał wiele do życzenia – był on zaniedbany, o czym świadczy raport z kontroli przeprowadzonej w 1929 roku, który wskazował na brudne sale, złe oświetlenie w niektórych pomieszczeniach oraz zagrażającą bezpieczeństwu publicznemu, częściowo przegniłą podłogę balkonu.

Podczas II wojny światowej gospoda uległa zniszczeniu. Po wojnie w 1945 roku Niemcy, którzy planowali przekształcenie lokalu w restaurację, usunęli wewnętrzne podziały kondygnacji. Niestety, stan budynku był opłakany – badania wykazały, że ściany obwodowe, za wyjątkiem fasady, były silnie odchylone i nadawały się jedynie do rozbiórki. Również dach oraz stropy wymagały pilnych napraw.

W latach 50., podjęto decyzję o remoncie tego historycznego miejsca, który zakończono w 1959 roku. Obecnie, po wielu perypetiach, mieści się w nim restauracja, która kontynuuje piękną tradycję gościnności w Toruniu.

Odniesienia w kulturze

W kontekście odniesień kulturowych, gospoda pod Modrym Fartuchem zyskała znaczną popularność i uznanie w literaturze. Wiersz poświęcony temu miejscu stworzył literat Tadeusz Petrykowski, który uchwycił atmosferę tego wyjątkowego lokalu w swojej twórczości.

Dodatkowo, pisarka Maria Bogusławska zainspirowała się tym miejscem, pisząc powieść historyczną zatytułowaną Gospoda pod Modrym Fartuszkiem. Warto zaznaczyć, że utwór ten początkowo nosił nazwę Gospoda pod Złotym Pierścieniem. Jego publikacja miała miejsce w odcinkach w Słowie Pomorskim w latach 1921–1922, a pierwsze wydanie książkowe ukazało się w Warszawie w 1922 roku. Kolejne wydanie pojawiło się w Toruniu już w 1946 roku.

Przypisy

  1. Kazimierz Przybyszewski: Autorka powieści o Modrym Fartuszku. express.bydgoski.pl. [dostęp 05.09.2022 r.]
  2. a b c Gospoda Pod Modrym Fartuchem. turystyka.torun.pl. [dostęp 01.01.2022 r.]
  3. Gospoda Pod Modrym Fartuchem. zwiedzajtorun.pl. [dostęp 01.01.2022 r.]
  4. Zulewska 2017, s. 65.
  5. Zulewska 2017, s. 64.
  6. Sumowska 2021, s. 10.
  7. Szot 2007, s. 28.
  8. Szot 2007, s. 29.
  9. Szot 2007, s. 16–17.

Oceń: Gospoda Pod Modrym Fartuchem w Toruniu

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:17