Kamienica pod Lwem w Toruniu


Kamienica pod Lwem, znana również pod nazwami Glazurowa lub Dom Glazurowy (niem. Glasenhaus), to jeden z niezwykle istotnych obiektów w Toruniu, zlokalizowany przy Rynku Staromiejskim 36. Jej historia sięga XIV wieku, a po 1468 roku część budynku została objęta władaniem Mikołaja Kopernika, ławnika i ojca znanego astronoma.

Warto zauważyć, że druga połowa kamienicy od końca XIV wieku była w rękach rodziny Watzenrodów, z której wywodziła się żona Kopernika, Barbara. Istnieją przypuszczenia, że to właśnie w tej kamienicy (a nie w kamienicy przy ul. Kopernika 15) przyszedł na świat wielki astronom, Mikołaj Kopernik.

Po śmierci Kopernika seniora, budynek przeszedł w ręce jego wdowy oraz dzieci, a w następnych latach został nabyty przez Bartłomieja Gertnera, będącego mężem siostry Mikołaja. Ciekawym elementem architektonicznym kamienicy jest to, że w średniowieczu była ona pokryta glazurowanymi cegłami, co mogło dać początek jej pierwotnej nazwie „Glazurowa”, używanej do około 1643 roku.

W połowie XVII wieku nazwa się zmieniła, coincydując z otrzymaniem przez kamienicę manierystycznej elewacji. Jej szczyt był dekorowany ornamentem w stylu niderlandzkim, a na samej górze umieszczono rzeźbę lwa.

W latach 1895–1896 kamienica przeszła znaczącą rozbudowę, która miała na celu przekształcenie jej w dom towarowy Moritza Simona Leisera. Projekt nowego budynku, utrzymanego w stylu neogotyckim, został zrealizowany przez żydowskiego architekta Maxa Fraenkla, osiadłego na stałe w Berlinie. Inwestycją zajmowali się Adolf i Isidor Leiserowie, którzy prawdopodobnie byli synami Moritza.

Niestety, podczas prac budowlanych zniszczono cenne malowidła z czasów gotyku. Po zakończeniu budowy, nowy dom handlowy stał się największym oraz jednym z najbardziej reprezentacyjnych sklepów w całym Toruniu.


Oceń: Kamienica pod Lwem w Toruniu

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:24