Kościół w Toruniu to istotny element zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma swoje miejsce w sercu tego pięknego miasta.
Jego obecność świadczy o rozwijającej się społeczności chrześcijańskiej w regionie oraz o bogatej historii i tradycji związanej z tym nurtem religijnym.
Historia
Początki działalności zielonoświątkowców w Toruniu sięgają sierpnia 1994 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza ewangelizacja, zorganizowana przez Misję Krajową Kościoła Zielonoświątkowego. W tym czasie utworzono punkt misyjny, którego opiekunem został w wrześniu 1994 diakon Waldemar Wojna. Na samym początku w punkcie misyjnym gromadziły się zaledwie trzy rodziny wiernych.
W październiku 1994 punkt misyjny przekształcono we filię Kościoła Zielonoświątkowego w RP. Z kolei 20 listopada 1996 powstał samodzielny Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Toruniu. Od marca 1999 funkcję pastora pełnił Jacek Kozielski, który został ordynowany na diakona 1 października 2000, a wkrótce potem mianowany pastorem wspólnoty. Kolejnym pastorem zboru był prezbiter Marek Kozłowski, który objął te obowiązki 1 grudnia 2005.
Na koniec 2010 roku w zbiorze było 172 wiernych, w tym 101 ochrzczonych członków. Prezbiter Marek Kozłowski sprawował funkcję pastora do 1 września 2011, po czym przez krótki czas pełniącym obowiązki pastora został Tomasz Ropiejko. Ostatecznie 19 grudnia 2011 nowym pastorem mianowano Ryszarda Sikorowskiego.
Wobec braku stałej siedziby, nabożeństwa oraz inne aktywności zboru odbywały się w różnych wynajmowanych lokalach na przestrzeni lat. Początkowo zbór spotykał się w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 1. Następnie wynajęto kaplicę przy ul. Juliusza Słowackiego. Kolejną siedzibą zboru było piętro w kamienicy przy ul. Kazimierza Jagiellończyka, a później przeniesiono się do wynajmowanego piętra w budynku przy ul. Dziewulskiego.
Kolejnym lokalem dla zboru były pomieszczenia przedsiębiorstwa Tofama przy ul. Skłodowskiej-Curie, po czym nabożeństwa odbywały się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka. Aktualnie, ostatnim miejscem, w którym odbywają się nabożeństwa, jest budynek położony przy ul. Kociewskiej 22.
Przypisy
- a b c d Historia [online], kosciolwtoruniu.pl [dostęp 05.12.2022 r.]
- Koncert Roberta Kasprowicza [online], kosciolwtoruniu.pl [dostęp 05.12.2022 r.]
- Kościół w Toruniu [online], kosciolwtoruniu.pl [dostęp 05.12.2022 r.]
- Kontakt [online], kosciolwtoruniu.pl [dostęp 05.12.2022 r.]
- Zbory Kościoła Zielonoświątkowego powyżej 50 członków [online], kzbb.org [dostęp 05.12.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Toruniu | Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Toruniu | Parafia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu | Parafia św. Andrzeja Apostoła w Toruniu | Parafia polskokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu | Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Toruniu | Parafia bł. Marii Karłowskiej w Toruniu | Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu | Parafia bł. Iwana Ziatyka w Toruniu | Parafia wojskowa św. Katarzyny w Toruniu | Kościół „Chrystus dla Wszystkich” w Toruniu | Parafia Matki Bożej Łaskawej w Toruniu | Parafia Ewangelicko-Augsburska w ToruniuOceń: Kościół w Toruniu