Radio Sfera, to niezwykła, studencka stacja radiowa z Torunia, która rozpoczęła swoją działalność 26 listopada 1996 roku. Na co dzień emisja programów odbywa się głównie poprzez streaming internetowy, co pozwala dotrzeć do słuchaczy nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.
W skład zespołu redakcyjnego tej stacji wchodzi troje redaktorów, a także zespół dziennikarzy–wolontariuszy, którzy są studentami różnych wydziałów UMK. Ich zaangażowanie i świeże spojrzenie na świat mediów przyczyniają się do wyjątkowości audycji, które przyciągają różnorodną grupę odbiorców.
Co ciekawe, Radio Sfera kontynuuje tradycję działalności Studenckiej Agencji Radiowej oraz Studenckiego Studia Radiowego, które swoją historią sięgają już 1950 roku. Dlatego właśnie Radio Sfera jest uznawane za najdłużej działające medium studenckie w Polsce.
Stacja ma swoje biura na terenie kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, mieszczącym się w Domu Studenckim nr 8, co sprzyja integracji studentów i tworzeniu silnych więzi społecznych w tej dynamicznej przestrzeni edukacyjnej.
Historia
Radio Sfera zostało powołane do życia 26 listopada 1996 roku przez JM rektora prof. dr hab. Andrzeja Jamiołkowskiego. Wówczas wydano Zarządzenie nr 35, które miało na celu przekształcenie istniejącej Studenckiej Agencji Radiowej (SAR) w uniwersyteckie radio, noszące nazwę „Radio Sfera”. Decyzja ta była wynikiem chęci połączenia dwóch studenckich rozgłośni, które wcześniej działały w ramach SAR, tj. Radia Centrum oraz Bielany Radio. Wniosek o to przekształcenie złożył w marcu 1996 roku redaktor naczelny SAR, Krzysztof Grochowski, do dyrektora administracyjnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Stefana Nielka. W piśmie tym zespół obu rozgłośni prosił o utworzenie nowego studia emisyjnego, a ówczesny rektor uniwersytetu przychylił się do tej prośby.
Nowo powstała rozgłośnia znalazła swoją siedzibę w Domu Studenckim nr 8, gdzie wcześniej mieściło się Bielany Radio. Pierwszym redaktorem naczelnym Radia Sfera został Tomasz Chudy, świeżo upieczony absolwent Wydziału Nauk Historycznych UMK. Na początku swojego istnienia, radio nadawało audycje w toruńskich akademikach za pośrednictwem systemu radiowęzła. Rozwiązanie to polegało na używaniu tzw. kołchoźników, które znajdowały się w pokojach studentów. Proces odłączenia od radiowęzła miał miejsce 8 lutego 2012 roku, gdy zdemontowano jedenaście wzmacniaczy, kończąc ten rodzaj nadawania.
W roku 1999 rozpoczynają się działania związane z tzw. „bojem o eter”, a więc staraniami o koncesję niezbędną do nadawania drogą radiową. Wtedy istniały nadzieje na przyznanie koncesji, szczególnie, że w tym samym czasie pięć innych rozgłośni studenckich rozpoczęło swoje nadawanie. Niestety, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przydzieliła tej stacji koncesji. Dopiero w roku 2000 radio wzbogaciło się o komputery, które połączono z Miejską Siecią Komputerową TORMAN, a z okazji piątych urodzin, 27 listopada 2001 roku, Sfera rozpoczęła internetowe nadawanie.
W tym samym roku, w strukturach Radia Sfera, utworzono Eksperymentalne Studio Form Dźwiękowych – Sferaks, które dziś funkcjonuje pod skróconą nazwą SferaX. Radio Sfera zyskało uznanie, otrzymując Srebrny Medal Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Władze
Redaktorem naczelnym Radia Sfera jest Robert Górecki. W przeszłości tę odpowiedzialną funkcję pełniła Oliwia Ciszewska w latach 2019–2022. Przed nią, w latach 2018–2019, rolę tę sprawował Stanisław Janowski. Jeszcze wcześniej, w okresie 2016–2018, zredagowaniem zajmował się Patryk Przybyłowski. Bartosz Chodorowski piastował tę funkcję między 2013 a 2016 rokiem.
Dodatkowo, wsteczne spojrzenie na historię redakcji ujawnia, że Marcin Centkowski oraz Tomasz Chudy także przyczyniali się do działalności redakcyjnej.
Finansowanie
Wszystkie środki na funkcjonowanie radia pochodzą w pełni od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, co pozwala na zapewnienie wysokiej jakości programów i audycji.
Audycje
Radio Sfera oferuje pełny, 24-godzinny program radiowy, w którym można znaleźć różnorodne pasma, prowadzone przez utalentowane osoby, a także programy autorskie. Wśród aktualnych audycji znajdują się:
- Przedpołudnik,
- Piwniczne Słyszadła – prowadzenie: Kacper Chojnowski,
- Dwóch Pod Księżycem – prowadzenie: Marcin Jurzysta, Paweł Tański,
- MiszMasz – prowadzenie: Szymon Pieniążek,
- To nie jest roast! – prowadzenie: Jarosław Jaworski,
- Z najwyższej półki – prowadzenie: Hubert Kasprzak.
Dawne
- Audycja Prodiż – prowadzenie: Tomasz Pochoryłko, Bartosz Chodorowski,
- Sport Universe – prowadzenie: Łukasz Jarzemski, Dawid Witnik (którzy obecnie prowadzą program w Radio Gra),
- Second Hand News – prowadzenie: Piotr Michalczewski, Adam Liszewski,
- Co ma piernik do wiatraka? – prowadzenie: Aleksandra Pospieszyńska, Marta Łazarska (obecnie w Radio Eska Toruń),
- Gramy Damy – prowadzenie: Monika Majko, Magdalena Olbryś,
- Restart – prowadzenie: Agnieszka Chmielewska,
- Kulturator,
- Którędy Droga? – prowadzenie: Olek Dudziak, Justyna Kłosińska-Krikel,
- KoChiJa – prowadzenie: Maria Nowak,
- KryminoSfera – prowadzenie: Inga Osmałek,
- Who dis? – prowadzenie: Rafał Wiśniewski,
- Sfera Konesera (muzyki wątpliwej jakości) – prowadzenie: Michał Kaproń,
- SfeRaP! – prowadzenie: Hubert Mizera,
- Magazyn „Do zera” – prowadzenie: Bartosz Matlęga, Bartosz Nowak,
- Magazyn Informacyjny Zdziś.
Znani ludzie związani z Radio Sfera
Wśród znanych postaci związanych z Radiem Sfera wyróżniają się następujące osoby:
Przypisy
- MichałM. Machel, Studenckie Radio Sfera ma nową redaktor naczelną [online], SpodKopca.pl, 09.10.2019 r. [dostęp 29.04.2020 r.]
- Radiowa zmiana warty [online], www.umk.pl, 23.08.2018 r. [dostęp 14.03.2019 r.]
- Audycje. Radio Sfera. [dostęp 18.02.2022 r.]
- M. Nowak, Działalność studenckich rozgłośni w mediach społecznościowych na przykładzie Radia Sfera, Radia Żak i Radia Afera, praca licencjacka UMK, Toruń 2015 r. s. 12.
- M. Nowak, Działalność studenckich rozgłośni w mediach społecznościowych na przykładzie Radia Sfera, Radia Żak i Radia Afera, praca licencjacka UMK, Toruń 2015 r. s. 14.
- KamilK. Mataczyński, Rozgłośnie radiowe przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działalność i dokumentacja, „Rocznik Toruński”, 42, Toruń 2015 r., s. 113.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty edukacyjne i naukowe":
Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu | Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu | Hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu | Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu | Oratorium im. bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu | Wojewódzki Szpital Zespolony – Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu | Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu | Wojewódzki Szpital Zespolony – Szpital Specjalistyczny dla Dzieci i Dorosłych w ToruniuOceń: Radio Sfera