Bartosz Mielczarek, urodzony w Toruniu, to uznany polski basista, kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny. Jego twórczość obejmuje szeroką gamę współpracy z wieloma artystami zarówno na rodzimym podwórku, jak i poza granicami kraju.
Współpracował z takimi artystami jak: Sławomir Uniatowski, Kasia Cerekwicka, Lombard, Gospel Joy, Kashmir, Cate Likes Candy, Paddy Kelly, Violetta Brzezińska, New Day, Toronto, TGD, Vitamina, SOFA, Dezire, Kasia Wilk, Tercet Egzotyczny, Lidia Kopania, Brian Fentress, Greg Walton, Marco Bocchino, Poliana, Krzysztof Antkowiak, be.my, Maria Sadowska, Magdalena Tul, Kasia Popowska oraz Dawid Kwiatkowski.
Bartosz Mielczarek miał również zaszczyt skomponować wraz z Moniką Brodką muzykę do spektaklu Kaligula, który reżyserował Krzysztof Garbaczewski. Spektakl ten był wystawiany w teatrze Schauspiel Stuttgart, który znajduje się w Stuttgarcie. Aktualnie, Mielczarek jest nie tylko basistą Dawida Kwiatkowskiego, ale także pełni rolę kierownika muzycznego oraz jest członkiem zespołu Moniki Brodki. Dodatkowo, należy do składu zespołu Sorry Boys.
Dyskografia (wybrane)
Dyskografia Bartosza Mielczarka to zbiór jego różnorodnych nagrań, w których artysta wkroczył na muzyczną scenę jako utalentowany muzyk sesyjny. W 2004 roku zadebiutował albumem Najpiękniejsze kolędy i pastorałki zespołu New Day, gdzie grał na gitarze basowej. Rok później, w 2005 roku, przyczynił się do powstania albumu Czarna płyta, również dla zespołu New Day, wykonując partie basowe oraz kontrabasowe.
Ten sam rok przyniósł także płytę Los CoPiernicos, na której Mielczarek skupił się na aranżacjach i gitarze basowej. Jego współpraca z Violettą Brzezińską zaowocowała albumem W ogrodzie Oliwnym, na którym również aktywnie zadbał o partie basowe. W tym samym czasie, jego umiejętności zyskały dodatkowe uznanie dzięki albumowi Miasto zespołu Toronto, gdzie ponownie pełnił rolę basisty.
W 2008 roku, Mielczarek przyczynił się do powstania albumu Przystań, realizowanego we współpracy z Violetą Brzezińską, gdzie jego wkład obejmował produkcję muzyczną, aranżację oraz wykonanie na gitarze basowej, elektrycznej, instrumentach klawiszowych, oraz perkusyjnych. Dodatkowo, współprodukował oraz aranżował utwór My w nim z Bartek Jaskot.
Rok 2009 to czas pracy nad albumem Uwaga wymiotuję zespołu Vitamina, w którym Mielczarek ponownie skupił się na produkcji i aranżacji. Następny album Brystol, wydany w 2010 roku, pozwolił mu eksplorować umiejętności na gitarze basowej, akustycznej i elektrycznej oraz w ramach programowania, miksowania i produkcji muzycznej.
W 2010 roku stworzył również muzykę do projektu Uniatowski Project, gdzie skupił się na basie i produkcji. Kolejny album – Cate Likes Candy (2011), wzniósł jego karierę na nowe wyżyny jako basista. Dalsze osiągnięcia to udział w albumie LAX artystki Moniki Brodki, gdzie również pełnił funkcję basisty oraz w albumie A2 Violetty Brzezińskiej, w którym napisał muzykę do utworu Herbata z miodem.
W 2013 roku zaangażował się w projekt Vulcano zespołu Sorry Boys, grając na gitarze basowej. Dwa lata później, jego zaangażowanie w Planeta Ziemia, Syntetyczne przemówienie, stworzone przez Forest Bryll, obejmowało aranżację oraz szeroki wachlarz instrumentów, w tym gitary basowe, elektryczne i syntezatory. W 2014 roku, przyczynił się również do pracy nad projektami Pora na cud oraz Kłopoty z Polakami, gdzie odpowiadał za mix i mastering.
Wraz z produkcją albumu Wolf-floW Grzegorza Wilka, Mielczarek rozwinął swoje umiejętności w zakresie programowania, produkcji muzycznej oraz aranżacji utworów. W kolejnych latach Mielczarek zrealizował projekty w ramach Karma Market zespołu Muchy, gdzie skupił się na produkcji oraz miksie, a także w albumie Clashes Moniki Brodki (2016), gdzie wykonując partie basowe, wzbogacił muzykę o dźwięki klawiszowe.
W ciągu swojej kariery, Bartosz Mielczarek wykazał się ogromnym doświadczeniem oraz różnorodnością w zakresie różnych ról muzycznych, co czyni go nie tylko utalentowanym muzykiem, ale także znaczącą postacią na polskiej scenie muzycznej.
Teledyski (wybrane)
Oto wybrane teledyski związane z Bartoszem Mielczarkiem, prezentujące jego wkład w branży muzycznej.
- Kashmir – Opowiedz (2007),
- Vitamina – Republika Kolesi (2008),
- Cate Likes Candy – Crash (2011),
- Sorry Boys – Phoenix (2013),
- Sorry Boys – Evolution (St Teresa) (2014).
Przypisy
- Muchy/zespół/koncerty. muchy.net. [dostęp 20.11.2014 r.]
- Męskie Granie z Moniką. realizator.pl. [dostęp 29.11.2014 r.]
- Spielplan – Caligula. schauspiel-stuttgart.de, 15.03.2014 r. [dostęp 15.03.2014 r.]
- Relacja : Sorry Boys 25.05.2013 (Warszawa). rockoko.pl, 29.05.2013 r. [dostęp 12.10.2013 r.]
- Sorry Boys trasa_koncertowa Vulcano_tour_2013. eskarock.pl. [dostęp 12.10.2013 r.]
- Neptunalia 2013:I na powietrze wyjść , gdy pada deszcz. www.cdn.ug.edu.pl.
- Brodka – Zespół. brodkafc.pl. [dostęp 04.10.2012 r.]
- Grzegorz Wilk -biografia. grzegorzwilk.pl.
- Znudziło mi się czekanie na dary losu-wywiad z Grzegorzem Wilkiem. infomusic.pl.
- Muchy i goście | 10.10 | Eskulap. allinpoznan.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Kazimierz Serocki | Anna Zgierun-Łacina | Alicja Rapsiewicz | Katarzyna Kluczwajd | Jolanta Baziak | Janusz Andrzejewski | Karolina Zalewska-Barczyk | Władysław Hańcza (1932–1966) | Piotr Wojtowicz | Lotte Jacobi | Katarzyna Żak | Marek Kossakowski (aktor) | Regina Smendzianka | Ryszard Skibiński | Marek Grausz | Agnieszka Tyszka | Grzegorz Kopcewicz | Piotr Czerwiński (kontrabasista) | Lech Bądkowski | Zbigniew Belina-BrzozowskiOceń: Bartosz Mielczarek