Jan Wiencek


Jan Wiencek, urodzony 10 stycznia 1892 roku w Toruniu, był postacią o znaczącym wpływie w historii Polski, szczególnie w kontekście powstania wielkopolskiego. Zmarł tragicznie 3 maja 1940 roku w Poznaniu, w Forcie VII, stając się ofiarą brutalnych działań niemieckich.

W ciągu swojego życia, Wiencek nie tylko uczestniczył w powstaniu wielkopolskim, ale również aktywnie działał w środowisku sportowym. Po wybuchu II wojny światowej, zaangażował się w konspirację antyniemiecką, wykazując przy tym ogromną odwagę i determinację w walce o wolność.

Jego tragiczna śmierć, będąca efektem niemieckich zbrodni, przypomina o wielu ofiarach tamtych czasów oraz podkreśla wagę pamięci historycznej.

Życiorys

Jan Wiencek był aktywnym uczestnikiem powstania wielkopolskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego utworzył w Poznaniu, na Świętym Marcinie, „Dom Sportowy”, który stał się jego własnością. Działalność ta przyczyniła się do popularyzacji sportu w regionie.

W obliczu niemieckiej agresji na Polskę z 1939 roku, Wiencek podjął działania w zakresie organizacji poznańskiej Straży Obywatelskiej. Po zajęciu miasta przez obce wojska, aktywnie angażował się w konspiracyjną pomoc dla żołnierzy oraz oficerów Wojska Polskiego, którzy zdołali uciec z rąk niemieckich. Jego wsparcie skierowane było także do osób i rodzin, które były zagrożone deportacją przez okupanta do tzw. Generalnego Gubernatorstwa.

Niestety, w 1940 roku Wiencek został aresztowany przez gestapo. Poddano go brutalnemu śledztwu w Domu Żołnierza, a następnie był przetrzymywany w Forcie VII, gdzie znajdował się niemiecki nazistowski oboz koncentracyjny. Ostatecznie tam, w tragicznych okolicznościach, poniósł śmierć.

W miejscu, gdzie został pochowany, znajduje się jego symboliczny grób na cmentarzu junikowskim. W 2017 roku, na cześć jego zasług, upamiętniono go poprzez nadanie imienia ulicy na poznańskim Strzeszynie, co stanowi zadośćuczynienie za jego heroiczne działania w obronie ojczyzny.

Przypisy

  1. Jan Wiencek, Powstaniec Wielkopolski 1892 - 1940 rekord BillionGraves [online], BillionGraves [dostęp 04.08.2021 r.]
  2. Poznańskie ulice z nowymi nazwami. Warzywnymi! [online], plus.gloswielkopolski.pl, 29.03.2017 r. [dostęp 04.08.2021 r.]
  3. Andrzej A. Krygier, UZASADNIENIE DO PROJEKTU UCHWAŁY RADY MIASTA POZNANIA w sprawie nazwania ulicy imieniem Jana Wiencka, Pu-861-17-U.

Oceń: Jan Wiencek

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:7