Marek Kęskrawiec, urodzony 28 kwietnia 1967 roku w Toruniu, to niezwykle utalentowany polski dziennikarz. Przy jego nazwisku kryje się wieloletnie doświadczenie w branży mediów i komunikacji.
Oprócz kariery dziennikarskiej, Kęskrawiec posiada wykształcenie polonisty, co wpływa na jego umiejętności pisarskie oraz zdolność do analizy tekstów literackich i kulturalnych.
Życiorys
Absolwenci filologii polskiej, Marek Kęskrawiec, rozpoczął swoją karierę w świecie mediów i publicystyki po krótkim epizodzie w polityce. W 1988 roku dołączył do NZS, a później do PPS. Rok później, w 1989 roku, pełnił rolę rzecznika prasowego Komitetu Obywatelskiego w Toruniu, który wkrótce przekształcił się w Toruński Ruch Samorządności Obywatelskiej. Jeszcze w tym samym roku zdecydował się na zakończenie swojej kariery politycznej.
Jego debut literacki miał miejsce w 1989 roku, kiedy to rozpoczął pisanie recenzji filmowych dla tygodnika „Wolne Słowo”, wydawanego przez Zarząd Regionu Toruńskiego NSZZ „Solidarność”. Pracę jako reporter rozpoczął w dzienniku toruńskim „Nowości”, a następnie współpracował z pismem „Newsweek Polska”. Od 2004 do 2006 roku był też częścią zespołu telewizyjnego TVN. W 2010 roku opuścił redakcję „Newsweek Polska”, a potem przez pewien czas współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. W lutym 2012 roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Dziennika Polskiego”, na którym to stanowisku pozostał aż do kwietnia 2019 roku. Po tym okresie był publicystą oraz szefem magazynu centralnego dzienników Polska Press, jednocześnie kontynuując publikację felietonów w „Dzienniku Polskim”. W czerwcu 2021 roku zdecydował się odejść z Polska Press po tym, jak wydawca został przejęty przez PKN Orlen. W listopadzie 2021 roku przyjął rolę kierownika działu Kraj w „Tygodniku Powszechnym”.
Marek Kęskrawiec może poszczycić się pięcioma nominacjami w prestiżowym konkursie Grand Press, z których dwukrotnie został laureatem. W 2002 roku jego artykuł „Terror ekologiczny” uzyskał wyróżnienie za opis zjawiska tzw. ekoharaczy, czyli wymuszania pieniędzy przez organizacje podszywające się pod ruch ekologiczny. Rok później zdobył nagrodę Grand Press za tekst „Folwark księdza Nowoka”, który ujawniał kulisy funkcjonowania Komisji Majątkowej, odpowiedzialnej za przyznawanie zawyżonych rekompensat za mienie zagrabione Kościołowi w czasach PRL. W 2004 roku otrzymał również nagrodę główną w konkursie „Tylko ryba nie bierze?”, zorganizowanym przez Fundację Batorego, za cykl „Gabinety martwych dusz”, dotyczący korupcji w Narodowym Funduszu Zdrowia. Tego samego roku został uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku Małopolski.
W latach 2005–2014 prowadził zajęcia z dziennikarstwa śledczego i tematów dziennikarskich w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktuariusz mieszka w Krakowie.
Marek Kęskrawiec ma na swoim koncie także publikacje książkowe. W 2007 roku, we współpracy z Grzegorzem Indulskim, wydał książkę „Afganistan. Po co nam ta wojna?”. Następnie, w maju 2010 roku, ukazała się jego publikacja o Iranie „Czwarty pożar Teheranu”, która otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak. Z kolei w 2021 roku, nakładem Wydawnictwa W.A.B., opublikował książkę „Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych”.
Przypisy
- Marek Kęskrawiec szefem działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”
- Marek Kęskrawiec pożegnał się z „Dziennikiem Polskim”. "Nie pozwalajcie sobie łamać charakterów”
- Jerzy Sułowski redaktorem naczelnym "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej"
- Marek Kęskrawiec redaktorem naczelnym Dziennika Polskiego
- Marek Kęskrawiec wraca do „Newsweeka”
- Wojciech Polak Dwa raporty Służby Bezpieczeństwa z jesieni 1989 r. na temat organizacji niezależnych w Toruniu i województwie toruńskim, w Rocznik Toruński, tom 34 (2007)
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Sebastian Płocharski | Krystyna Laskowicz | Piotr Górski (dziennikarz) | Mirosław Rogalski | Wacław Sadkowski | Maciej Dowbor | Bolesław Sulik | Juliusz Rawicz | Lech Cergowski | Tony Halik | Bolesław MichałekOceń: Marek Kęskrawiec