Piotr Górski, urodzony 2 sierpnia 1957 roku w Toruniu, to znakomity polski dziennikarz sportowy oraz uznany biznesmen. Jego kariera zawodowa skupiała się w szczególności na dziedzinie sportu, co sprawiło, że stał się jednym z rozpoznawalnych głosów w Polsce w tej branży.
W latach 1994–2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego”, co stanowi istotny etap jego działalności dziennikarskiej. W trakcie tej kadencji miał istotny wpływ na rozwój polskiego dziennikarstwa sportowego, wprowadzając liczne innowacje i podnosząc standardy publikacji.
Życiorys
Piotr Górski, znany dziennikarz sportowy, ukończył naukę w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, zdając maturę z rozszerzonym językiem niemieckim. Następnie podjął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie zdobył wykształcenie nauczycielskie ze specjalizacją w piłce ręcznej. Dodatkowo, kształcił się w Pomagisterskim Dziennym Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
W trakcie swoich studiów aktywnie uczestniczył w życiu redakcyjnym pism studenckich. Był odpowiedzialny za dział sportowo-turystyczny w „Politechniku”, a także pełnił funkcję redaktora naczelnego w „Kalejdoskopie” oraz „Miniaturach”. Jego zaangażowanie w dziennikarstwo rozpoczęło się już na początku lat 80.
W latach 1982–2003 Piotr Górski związał się z „Przeglądzie Sportowym”, gdzie na różnych stanowiskach przyczyniał się do rozwoju pisma. Pracował jako dziennikarz w działach informacji oraz publicystyki i reportażu, a także pełnił funkcję sekretarza redakcji oraz zastępcy redaktora naczelnego. Od 1994 roku był jednym z najmłodszych w historii redaktorów naczelnych tego czasopisma.
Gdy Górski w 1990 roku objął stanowisko odpowiedzialnego za merytoryczną stronę „Przeglądu Sportowego”, gazeta zmagała się z poważnym kryzysem finansowym. Nakład wynosił jedynie 60 000 egzemplarzy, a czasopismo ukazywało się tylko cztery razy w tygodniu. Z jego inicjatywy w 1992 roku wprowadzono kolorowe wydania, co przyczyniło się do zwiększenia sprzedaży. W grudniu 2003 roku gazeta oraz „Tempo” mogły poszczycić się średnią dzienną sprzedażą ponad 90 000 egzemplarzy, ukazując się sześć razy w tygodniu i obejmując co najmniej 110 kolumn tygodniowo, w tym dwanaście mutacji regionalnych.
W ciągu swojej kariery, „Przegląd Sportowy” oraz „Tempo” stoczyły zaciętą walkę o dominującą pozycję wśród magazynów sportowych, zdobywając znaczącą popularność i wpływy, awansując się w rankingach popularności w kraju na czwartą lokatę.
Po zakończeniu pracy w „Przeglądzie Sportowym”, w latach 2004–2005 Piotr Górski objął stanowisko redaktora naczelnego w „Warszawskim Kurierze Sportowym”, a następnie był redaktorem naczelnym „Mazowieckiego Sport Expressu” (2005–2007). W kolejnych latach pracował w „Polska The Times”, gdzie przechodził różne szczeble kariery, od sekretarza po zastępcę kierownika działu sportowego.
1 kwietnia 2009 roku objął stanowisko dyrektora wydawniczego w SportLive24 Spółka Akcyjna. Z kolei 1 czerwca 2010 roku został wybrany na Prezesa Zarządu SportLive24 S.A., a także redaktorem naczelnym „Magazynu Futbol” oraz „Futbol News”.
Nagrody (wybrane)
W 1985 roku Piotr Górski otrzymał Nagrodę Młodych im. Wiesława Kaczmarka, która jest przyznawana najlepszemu polskiemu dziennikarzowi sportowemu, który nie ukończył 30. roku życia.
Publikacje (wybrane)
Piotr Górski, znany dziennikarz, ma na swoim koncie wiele wartościowych publikacji. W poniższym zestawieniu przedstawione są wybrane pozycje, które ukazują jego wkład w dziennikarstwo sportowe.
- 1992: „Kulisy olimpiad: od Aten do Barcelony” (wspólnie z Krzysztofem Bazylowem i Maciejem Petruczenko), wyd. Alma-Press,
- 2004: „Letnie Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004”, wyd. Zysk i S-ka w koedycji z wyd. Edipresse Polska.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Mirosław Rogalski | Wacław Sadkowski | Maciej Dowbor | Bolesław Sulik | Juliusz Rawicz | Lech Cergowski | Tony Halik | Bolesław Michałek | Marek Kęskrawiec | Sebastian Płocharski | Krystyna LaskowiczOceń: Piotr Górski (dziennikarz)