Popiersie Stanisława Moniuszki w Toruniu


Popiersie Stanisława Moniuszki w Toruniu stanowi znaczący element kulturowy tego miasta. Jest to pomnik, który upamiętnia nie tylko znakomitego kompozytora, ale również muzyka oraz pedagoga, który miał duży wpływ na polską muzykę. Zostało odsłonięte w 1986 roku na rogu ulic Bydgoskiej i Chopina, a jego historia sięga aż do 1923 roku, kiedy to w tym samym miejscu został postawiony pierwszy pomnik Moniuszki.

Pierwsza wersja pomnika została odsłonięta w Parku Miejskim 21 maja 1923 roku w związku z pierwszym Zjazdem Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych. Jego projekt wykonał Maksymilian Szarłowski, a inicjatorem budowy był Ludwik Makowski, prezes Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”. Fundusze na powstanie tego monumentu pochodziły z różnych źródeł, w tym ze składek społecznych i dochodów z koncertów charytatywnych. Oryginalne popiersie Moniuszki zdobione było lutnią oraz wizerunkiem Halki, a także płaskorzeźbą Giewontu jako Śpiącego Rycerza. Modelką do tej figury była 19-letnia Emilia Niemczyńska.

Pomnik jednak nie cieszył się długo obecnością w przestrzeni publicznej. W 1928 roku, na skutek decyzji Kazimierza Ulatowskiego, został rozebrany. Oficjalnym powodem tej decyzji była budowa Miejskiej Hali Wystawowej na Zieleńcu, która miała kolidować z powstaniem pomnika. Niekiedy mówiło się jednak, że decyzja ta była podyktowana estetyką monumentu, który nie zyskał akceptacji władz lokalnych. Po rozbiórce ustawiono tam fontannę, a popiersie Moniuszki przeniesiono do składnicy budowlanej przy ul. Grudziądzkiej. Postument z kolei został rozebrany.

Historia pomnika zwraca uwagę na znaczenie kulturowe, jakie ma upamiętnienie Stanisława Moniuszki. W 1986 roku, w miejsce dawnych kontrowersji, na rogu ulic Bydgoskiej i Chopina odsłonięto nową wersję pomnika, zaprojektowaną przez Rajmunda Gruszczyńskiego. Na niewielkim cokole umieszczona została plakieta z przedstawieniem oryginalnego monumentu. W 2017 roku, w ramach renowacji otoczenia, popiersie zostało odrestaurowane, co miało miejsce w Ogrodzie Muzyków, dodając nowy wymiar do jego historycznej obecności w Toruniu.

Przypisy

  1. Pomnik Stanisława Moniuszki. turystyka.torun.pl. [dostęp 15.12.2023 r.]
  2. Magdalena Winiarska: Nowe oblicze Ogrodu Muzyków. torun.pl, 15.01.2018 r. [dostęp 15.12.2023 r.]
  3. a b c Kluczwajd 2019 ↓, s. 158.
  4. a b Kluczwajd 2019 ↓, s. 157.
  5. Orłowski 2020 ↓, s. 148.
  6. Kluczwajd 2017 ↓, s. 80.
  7. Kluczwajd 2015 ↓, s. 40.

Oceń: Popiersie Stanisława Moniuszki w Toruniu

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:24