Pomnik „De revolutionibus” w Toruniu


W sercu Torunia, w pobliżu siedziby Rektoratu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, znajduje się wyjątkowy Pomnik „De revolutionibus”, który jest doskonałym przykładem pomnika upamiętniającego wielkiego astronoma. Usytuowany przy ul. Jurija Gagarina, tuż obok Auli Uniwersyteckiej, pomnik ten został odsłonięty w 1973 roku, w ramach obchodów 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Pomnik został starannie wykonany z czerwonego piaskowca, który pochodzi z Szydłowca. Jego projekt opracował prof. Witold Marciniak, a sama struktura składa się z dwóch kamiennych bloków ustawionych obok siebie, które swoim kształtem przypominają otwartą księgę. Na jednym z tych bloków wykuto niezwykle istotny napis: DE REVOLUTIONIBUS ORBIUM COELESTIUM, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „O obrotach ciał niebieskich”. Jest to tytuł fundamentalnego dzieła Mikołaja Kopernika, które zawiera przełomowe obserwacje dotyczące heliocentrycznej budowy wszechświata.

Na drugim z bloków przedstawiony jest schemat układu heliocentrycznego, co podkreśla epokowy charakter badań Kopernika oraz jego wkład w rozwój astronomii. Pomnik „De revolutionibus” nie tylko upamiętnia postać Mikołaja Kopernika, ale także stanowi ważny element kulturowej tożsamości Torunia, przynosząc turystom oraz mieszkańcom miasto niepowtarzalne wrażenia związane z historią nauki.

Przypisy

  1. a b Ziółkiewicz i Paczuski 2002 r., s. 36.

Oceń: Pomnik „De revolutionibus” w Toruniu

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:14