Chwalebne kamienie


Chwalebne kamienie to niecodzienny pomnik usytuowany w pobliżu fortu VII w Toruniu. Powstał najprawdopodobniej w latach 1912–1919, jednak jego pierwotny cel i znaczenie do dnia dzisiejszego budzą wiele pytań i niejasności.

Pomnik charakteryzuje się imponującą formą sześciometrowej kolumny z granitowych kostek, zwieńczoną równoramiennym żelaznym krzyżem. Na kolumnie znajduje się napis w języku niemieckim: Rühmen Steine, co można przetłumaczyć jako "Chwalebne kamienie". Położenie pomnika tuż obok jednego z schronów zlokalizowanych w przedpolu Fortu VII podkreśla jego historyczne znaczenie.

W początkowych latach istnienia przy pomniku umieszczone były także tablice pamiątkowe, a całość otoczona była ogrodzeniem. Jednak do dzisiaj nie ustalono, kto dokładnie zbudował ten monument oraz jakie były jego intencje. Według jednego ze źródeł, pomnik ten ma na celu upamiętnienie budowniczych Twierdzy Toruń. Inna teoria sugeruje, że został zrealizowany przez jeden z pułków stacjonujących w garnizonie toruńskim, między 1912 a 1919 rokiem. Wówczas mógłby być jednym z kilku podobnych dzieł, które żołnierze pruscy tworzyli w czasie wolnym – takie pomniki można znaleźć także w rejonie Jakubskiego Przedmieścia oraz Przyczółka Mostowego.

Dodatkową hipotezą jest możliwość, iż pomnik miałby uczyć o toruńskim pilocie, który tragicznie zginął w wypadku lotniczym w tej lokalizacji. W tej wersji pomnik mógłby być prywatną fundacją jego ojca. Istnieją również archiwalne fotografie, na których możemy dostrzec tarczę z herbem Torunia umieszczoną na pomniku, a także napis „Zarząd Dóbr Miejskich Toruń. Leśnictwo Barbarka”, co stanowi cenny element jego historii.

Przypisy

  1. Marek Nienartowicz: Zdjęcie może wiele wyjaśnić. nowosci.com.pl, 20.07.2007 r. [dostęp 14.02.2024 r.]
  2. Marek Nienartowicz: Monument może upamiętniać pilota. nowosci.com.pl, 18.07.2007 r. [dostęp 14.02.2024 r.]
  3. Marek Nienartowicz: W lesie stoją chwalebne kamienie. nowosci.com.pl, 14.07.2007 r. [dostęp 14.02.2024 r.]
  4. Ziółkiewicz i Paczuski 2002, s. 18.

Oceń: Chwalebne kamienie

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:11