Cmentarz św. św. Piotra i Pawła w Toruniu jest miejscem haślem bogatej historii oraz kultury lokalnej. Jest to czynny cmentarz parafialny, który jest zarządzany przez parafię św. św. Piotra i Pawła, a jego lokalizacja przy ul. Poznańskiej 104 w Toruniu sprawia, że jest on dostępny dla mieszkańców i odwiedzających. Powierzchnia cmentarza wynosi 0,66 ha, co czyni go dogodnym miejscem dla nie tylko dla modlitwy, ale również i dla refleksji.
Początki tej nekropolii sięgają II połowy XVI wieku, kiedy to istniał w tym rejonie kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny. Niestety, w 1813 roku, podczas wojen napoleońskich, świątynia została zniszczona, a cała zabudowa Podgórza legła w gruzach. Po tych wydarzeniach zdecydowano się na założenie cmentarza, który z biegiem lat zyskał na znaczeniu. W centralnej części cmentarza, w 1911 roku, została wzniesiona Golgota, stanowiąca ważny element tego miejsca.
Na cmentarzu znajduje się także kaplica grobowa rodziny Jaugschów, unikalna na tle Torunia. Została ona zbudowana na planie kwadratu, przykryta elegancką kopułą i usytuowana w północno-wschodniej części cmentarza. Jeszcze w 1927 roku przeprowadzono inwentaryzację grobów, w tym również niemieckich pomników oraz płyt pamiątkowych związanych z I wojną światową. Po tym sprawdzeniu okazało się, że wiele grobów żołnierzy niemieckich z tej wojny zachowało się do dzisiejszych czasów.
Nie można także zapomnieć, że cmentarz ten figuruje w gminnej ewidencji zabytków (nr 356, wpis z 1 czerwca 1987), co podkreśla jego wartość historyczną. Wśród osób, które spoczywają na tym cmentarzu, można wymienić:
- ks. Kazimierza Siuchnińskiego – proboszcza parafii św. św. Piotra i Pawła,
- Michalinę Jastrzębską – nauczycielkę oraz obrońcę Lwowa, odznaczoną Krzyżem Walecznych,
- Roberta Tirczakowskiego – założyciela Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej, nagrodzonego srebrnym krzyżem zasługi,
- Rodzinę Jaugsch – właścicieli największych zakładów masarskich przedwojennego Torunia znajdujących się przy ulicy Lubickiej,
- Juliana Wykrzykowskiego – budowniczego nowego ratusza na Podgórzu,
- Tadeusza Zakrzewskiego – badacza dziejów Torunia.
Cmentarz św. św. Piotra i Pawła w Toruniu nie tylko pełni rolę miejsca spoczynku, ale również stanowi cenny element kulturowej i historycznej pamięci tego miasta.
Golgota z 1911
Golgota na cmentarzu św. św. Piotra i Pawła w Toruniu to zespół architektoniczno-rzeźbiarski, który przedstawia ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. W jego skład wchodzą postaci ukrzyżowanego Chrystusa, Marii oraz św. Jana Ewangelisty, którzy stoją obok niego, a również klęcząca u nóg Marii Magdaleny. Pomysł umieszczenia tego wyjątkowego dzieła pojawił się w 1910 roku. Dzięki inicjatywie ks. Józefa Domachowskiego, grupę figuralną zainstalowano na terenie cmentarza w 1911 roku.
Figury zostały wykonane w renomowanej francuskiej wytwórni, znanej jako Institut Catholique de Vaucouleurs – Union Artistitique Internationale. Ważnym ogniwem w realizacji tego projektu była Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha z Poznania, która pełniła rolę pośrednika pomiędzy ks. Domachowskim a wytwórnią. Całkowity koszt wykonania figur wyniósł 3185 marek niemieckich.
Montaż całej instalacji przeprowadził częściowo przedsiębiorca budowlany, Julian Wykrzykowski. W wyniku hipotezy Katarzyny Kluczwajd, pojawił się konflikt pomiędzy Wykrzykowskim a ks. Domachowskim, gdyż duchowny miał zaległości finansowe wobec przedsiębiorcy. W efekcie, Wykrzykowski nie dokończył prac, a cokół, który odbiegał od pierwotnego projektu, mógł zostać ukończony przez inną osobę.
Przypisy
- Toruńskie cmentarze. turystyka.torun.pl. [dostęp 30.05.2023 r.]
- a b c d e f g Cmentarz rzymskokatolicki, ul. Poznańska 104. torunskiecmentarze.pl. [dostęp 30.05.2023 r.]
- a b c Gmina Miasta Toruń: Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Torunia na lata 2022–2025. 2021, s. 86.
- Kluczwajd 2018, s. 110.
- Kluczwajd 2018, s. 111.
- Kluczwajd 2018, s. 122.
- Kluczwajd 2018, s. 123.
Pozostałe obiekty w kategorii "Cmentarze":
Cmentarz Garnizonowy w Toruniu | Cmentarz Komunalny nr 2 im. Ofiar II Wojny Światowej w Toruniu | Centralny Cmentarz Komunalny w Toruniu | Cmentarz dla zwierząt w Toruniu | Cmentarz Opatrzności Bożej w Toruniu | Cmentarz św. Barbary w Toruniu | Cmentarze w Toruniu | Cmentarz przy ul. Poznańskiej 146/148 w Toruniu | Cmentarz św. Antoniego w Toruniu | Cmentarz św. Jakuba w Toruniu | Cmentarz Podwyższenia Krzyża Świętego w Toruniu | Cmentarz Najświętszej Marii Panny w Toruniu | Cmentarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu | Cmentarz św. Jerzego w ToruniuOceń: Cmentarz św. św. Piotra i Pawła w Toruniu