Oficerska Szkoła Artylerii (OSA) jest instytucją edukacyjną, która odgrywała kluczową rolę w kształceniu przyszłych oficerów artylerii w ramach ludowego Wojska Polskiego. Ważnym wydarzeniem w historii szkoły był jej rozwój w latach 60. XX wieku, w którym to okresie zaczęła również kształcić specjalistów w dziedzinie wojsk rakietowych.
Instytucja ta znajdowała się przy ul. Jana Sobieskiego 36, co podkreśla jej centralne znaczenie w strukturach wojskowych oraz bliskość do kluczowych ośrodków administracyjnych.
Historia
Historia Oficerskiej Szkoły Artylerii to znaczący rozdział w dziejach polskiej armii. Osobny artykuł na temat tej instytucji można znaleźć pod tym linkiem: Koszary przy ul. Sobieskiego w Toruniu. Zgodnie z rozkazem dowódcy 1 Armii Wojska Polskiego nr 00130 z dnia 5 lipca 1944 roku, powstała 1 Szkoła Podchorążych Artylerii (SPA-1). Jej fundament stanowiła kadra oraz podchorążowie będący częścią dywizjonu szkolnego artylerii, który był zlokalizowany w Centralnej Szkole Podchorążych w Riazaniu.
1 Szkoła Podchorążych Artylerii znalazła swoje miejsce w Chełmie, a 15 października 1944 roku zorganizowano tam promocję jej absolwentów. Następnie, rozkazem nr 131 Naczelnego Dowódcy WP, dnia 2 grudnia 1944, szkoła ta została przekształcona w Oficerską Szkołę Artylerii nr 1 (OSA-1). W całym tym okresie zarówno SPA-1, jak i OSA-1, kształciły łącznie 1500 oficerów.
W oparciu o rozkaz Naczelnego Dowódcy WP nr 58/Org. z 15 marca oraz nr 69/Org. z 30 marca 1945 roku, utworzono w Toruniu Oficerską Szkołę Artylerii nr 2 (OSA-2). Do budowania kadry OSA-2 wykorzystano część pracowników oraz podchorążych z OSA-1 w Chełmie. Inauguracja roku szkolnego w OSA-2 miała miejsce 1 września 1945 roku. W tym samym czasie OSA-1 została przeniesiona z Chełma do Olsztyna, gdzie funkcjonowała do wiosny 1946 roku.
Na podstawie rozkazu Naczelnego Dowódcy WP z dnia 18 stycznia 1946 roku, OSA-1 została rozwiązana, a wybrana część kadry oraz podchorążych włączono do OSA nr 2 w Toruniu, co skutkowało przekształceniem tej instytucji w Oficerską Szkołę Artylerii. Przełomowym momentem było nadanie Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu imienia generała Józefa Bema, co miało miejsce 12 października 1954 roku.
W związku z rozwojem artylerii Wojska Polskiego, w tym wprowadzeniem nowoczesnej broni rakietowej, zachodziły zmiany w programie kształcenia w OSA. Rezultatem tych przekształceń było postanowienie Ministra Obrony Narodowej, który rozkazem nr 44/MON z dnia 21 lipca 1965 roku, zmienił nazwę szkoły na Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii z dniem 30 sierpnia 1965 roku.
Przypisy
- Leszkowicz 2022 r., s. 752.
- Dziennik Rozkazów MON, 30.08.1965 r., nr 14, poz. 81, s. 205.
- Centralne Archiwum Wojskowe, sygn. III.413.11.
- Ibidem, dok. 208, s. 278.
- Organizacja i działania bojowe ludowego Wojska Polskiego w latach 1943–1945. Wybór materiałów źródłowych, t. I, oprac. L. Ponahajba i in., Warszawa 1958, dok. 85, s. 95.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Collegium Minus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu | Budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu | Budynek Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu | Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu | Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu | Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu | Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej w Toruniu | Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu | Akademia Jagiellońska – Toruńska Szkoła Wyższa | Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu | Uniwersytet WSB Merito w Toruniu | Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu | Aula Uniwersytecka w Toruniu | Budynek Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu | Budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w ToruniuOceń: Oficerska Szkoła Artylerii