Collegium Minus, znany jako część Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, to nowoczesny budynek, którego powstanie miało miejsce w drugiej połowie lat 30. XX wieku.
Jego architektura odzwierciedla styl modernistyczny, który kusi swoim unikalnym podejściem do formy oraz funkcji w przestrzeni edukacyjnej.
Toruń, miasto bogate w tradycje akademickie, zyskało tym samym obiekt, który stał się symbolem postępu i innowacji w dziedzinie nauki, przyciągając studentów oraz wykładowców z różnych zakątków kraju.
Lokalizacja
Budynek Collegium Minus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zlokalizowany jest w zachodniej części Zespołu Staromiejskiego, przy ulicy Fosa Staromiejska 1a.
Historia
Lata 1935–1945
W roku 1935 rozpoczęto budowę okazałego gmachu w miejscu dawnych murów miejskich, zaprojektowanego przez Jerzego Wierzbickiego. Budowla miała służyć jako siedziba Starostwa Krajowego Pomorskiego oraz Komunalnej Kasy Oszczędności, która wymagała zaimplementowania sejfów z pancernymi drzwiami w podziemiach. Dzięki swojemu niecodziennemu kształtowi, budynek szybko zyskał znaną nazwę „Harmonijka”. Początkowo elewacja budynku była malowana na jasne, kremowe kolory, co dodawało mu elegancji.
Po 1945
Po zakończeniu II wojny światowej „Harmonijka” zachowała się w zaskakująco dobrym stanie, co sprawiło, że wkrótce po otwarciu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika budynek został przekazany uczelni. Po wykonaniu niezbędnych prac porządkowych zyskał on nową nazwę — Collegium Minus UMK. Wewnątrz obiektu ulokowano kwestie finansowe oraz utworzono Wydział Prawno-Ekonomiczny, który powstał jako trzeci.
W latach powojennych gmach zyskał ciemnoszarą elewację. Na zachodniej stronie budynku wzniesiono fontannę, która od 2008 roku została zastąpiona nową fontanną typu Cosmopolis. W początkach tego okresu, fontanna miała figure flisaka stojącą na jej środku.
W roku akademickim 1948/1949 Wydział Prawno-Ekonomiczny został przemianowany na Wydział Prawa. Niestety, działalność jednostki została wstrzymana w 1953 roku w wyniku represji stalinowskich, a jej wznowienie miało miejsce dopiero po pięciu latach. Ponownie aktywny Wydział Prawa powrócił do „Harmonijki”. W 1969 roku nazwa wydziału została zmieniona na Wydział Prawa i Administracji.
Na przełomie lat 70. XX wieku, w Collegium Minus otwarto wydziałową bibliotekę. W 1999 roku rozpoczęto przeprowadzkę Wydziału Prawa do nowego gmachu Collegium Iuridicum Novum na Bielanach. Po tej zmianie miejsce prawników zajęły nauki humanistyczne.
W 2005 roku przeprowadzono remont gmachu, który polegał na rozjaśnieniu jego elewacji. Trzy lata później, w roku kiedy przebudowywano fontannę, uruchomiono także iluminację zachodniej elewacji budynku znanego jako „Harmonijka”. W 2008 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego historyczne znaczenie.
Obecnie w Collegium Minus znajdują się Instytuty Socjologii i Filozofii Wydziału Humanistycznego oraz wydziałowa biblioteka. W związku z budową nowego Collegium Humanisticum na Bielanach, są podejmowane próby przeniesienia wszystkich pozostałych instytutów do nowej lokalizacji. W tej perspektywie uczelnia przedsięwzięła działania mające na celu sprzedaż „Harmonijki”, która początkowo została wyceniona na 19 milionów złotych. Niestety, bezskutecznie obniżano cenę, gdy nie znaleziono nabywcy.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Wielkie budowle międzywojennego Torunia. Harmonijka, [w:] Wyborcza.pl [online], 24.09.2012 r. [dostęp 06.10.2012 r.]
- Szymon Spandowski: Toruń za zamkniętymi drzwiami. Piąta strona świata, 23.06.2011 r. [dostęp 06.10.2012 r.]
- Alicja Cichocka-Bielicka: „Harmonijka” tańsza o milion. [w:] Nowości [on-line]. 03.01.2011 r. [dostęp 06.10.2012 r.]
- Fontanna Cosmopolis Toruń [online], Miasteria.pl [dostęp 06.10.2012 r.]
- Toruńskie pomniki. Toruński Serwis Turystyczny. [dostęp 06.10.2012 r.]
- Powstanie i rozwój Wydziału [online], Wydział Prawa i Administracji UMK [dostęp 06.10.2012 r.]
- Przewodnik po Instytucie [online], Instytut Socjologii UMK [dostęp 06.10.2012 r.]
- MaciejM. Czarnecki MaciejM., Nikt nie chciał kupić harmonijki od UMK [online], Wyborcza.pl, 21.10.2010 r. [dostęp 06.10.2012 r.]
- Kontrowersje przy remoncie "Harmonijki". [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. skyscrapercity.com, 06.09.2005 r. [dostęp 06.10.2012 r.]
- Remont Collegium Maius i Harmonijki [online], Gazeta.pl, 24.08.2005 r. [dostęp 06.10.2012 r.]
- Kolejne iluminacje staromiejskich obiektów. [w:] Gazeta Pomorska [on-line]. 11.08.2008 r. [dostęp 06.10.2012 r.]
- Kazimierz Nowicki. Pierwsze dni naszej uczelni. „Głos Uczelni”. 2 (23), s. 15, 1955 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu | Budynek Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu | Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu | Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu | Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu | Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej w Toruniu | Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu | Akademia Jagiellońska – Toruńska Szkoła Wyższa | Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu | Budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu | Oficerska Szkoła Artylerii | Uniwersytet WSB Merito w Toruniu | Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu | Aula Uniwersytecka w Toruniu | Budynek Wydziału Sztuk Pięknych UMK w ToruniuOceń: Collegium Minus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu