Adrianna Biedrzyńska


Adrianna Julia Biedrzyńska, która przyszła na świat 30 marca 1962 roku w Toruniu, to wybitna postać w polskiej kulturze. Jest nie tylko uzdolnioną aktorką, ale również znakomitą piosenkarką.

Jej talent objawia się zarówno na deskach teatru, jak i w filmach oraz programach telewizyjnych, gdzie z powodzeniem sztuki teatralne łączy z działalnością estradową.

Życiorys

Adrianna Biedrzyńska jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 50 oraz VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, gdzie ukończyła naukę w 1980 roku. Następnie podjęła studia na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, które zakończyła w 1984 roku. Już jako dziecko uczyła się gry na skrzypcach, jednak nie rozwijała kariery w tym kierunku. Również w młodym wieku zadebiutowała w wielu filmach, serialach telewizyjnych oraz przedstawieniach teatralnych.

Teatr

Stewardzoning na deskach teatru miała miejsce w grudniu 1983 roku, podczas gdy była jeszcze studentką łódzkiej filmówki, kiedy to zadebiutowała 17 grudnia w Teatrze Studyjnym 83 im. Juliana Tuwima w Łodzi. W okresie od 1984 do 1989 roku pracowała w warszawskim Teatrze Nowym. W 1987 roku wystąpiła na scenie Teatru Za Daleki w Warszawie. Od 1989 roku nie jest związana na stałe z żadnym teatrem, lecz regularnie występuje gościnnie w warszawskich teatrach, takich jak Rampa (1989–1990), Scena Prezentacje (1993, 2000, 2004), Syrena (1999, 2002, 2004) oraz Komedia (2008). Zagrała także gościnnie w białostockim Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w 2006 roku.

W swojej karierze teatralnej sprawdza się w zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych, aczkolwiek podkreśla, że lepiej czuje się w rolach komicznych. W 2008 roku miała przyjemność wystąpić w Katowicach w Kinoteatrze Rialto, gdzie zagrała tytułową rolę w komedii muzycznej dla dzieci, pt. Pchła Szachrajka, a jej partnerem był m.in. Rafał Sawicki. Krytycy teatralni pozytywnie ocenili jej grę w roli Mariny w spektaklu Perykles, władca Tyru (1984), mimo że sam spektakl nie odniósł wielkiego sukcesu.

W późniejszych latach 80. XX wieku Biedrzyńska skupiła się na rozwoju kariery filmowej.

Film i telewizja

Jej debiut na ekranie miał miejsce w 1983 roku, kiedy zagrała epizodyczną rolę w filmie Co dzień bliżej nieba, reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. W 1984 roku otrzymała główną rolę w filmie muzycznym Miłość z listy przebojów (reż. Marek Nowicki). Od tego momentu zagrała w wielu innych filmach oraz serialach telewizyjnych, do których należy zaliczyć m.in. postać Anki w Dekalogu (reż. Krzysztof Kieślowski), Dorotę Waltz w Lepiej być piękną i bogatą (reż. Filip Bajon), a także Ewę Wiśniewską w Pajęczarkach (reż. Barbara Sass) oraz Ewę Góralczyk w serialu Fitness Club (reż. Paweł Karpiński). Pojawia się również w sitcomie Buła i spóła (reż. Krzysztof Jaroszyński). W późniejszych latach Biedrzyńska występowała także w produkcjach zagranicznych, a obecnie odgrywa jedną z głównych ról w serialu Barwy szczęścia, emitowanym na TVP2. Podjęła także działalność w Teatrze Telewizji, zagrała w monodramie Broadway, mój Broadway (reż. Tomasz Wiszniewski, 1988), a także w Żegnaj, laleczko, którego reżyserem był Laco Adamik, adaptującym powieść Raymonda Chandlera (1989), oraz w Wiosennych wodach (reż. Andrzej Maj, 1988).

Estrada

Adrianna często współpracowała z kabaretem Tey oraz Pawłem Dłużewskim, a także była częścią Babskiego Kabaretu. Próbuje swoich sił również jako piosenkarka, organizując koncerty w USA, Kanadzie i Australii.

Życie prywatne

Adrianna Biedrzyńska jest znana nie tylko ze swojego dorobku artystycznego, ale także z ciekawych wydarzeń, które miały miejsce w jej życiu osobistym. Jest siostrą Joanny Biedrzyńskiej, utalentowanej pianistki i wokalistki.

W 2006 roku miała miejsce niecodzienna sytuacja, gdy aktorka została uprowadzona przez swojego porywacza, który pochodził z Częstochowy. Przez siedem długich godzin przetrzymywał ją w niewoli, jednak, na szczęście, nie wyrządził jej żadnej krzywdy fizycznej.

Adrianna była w pierwszym małżeństwie z Maciejem Robakiewiczem, z którym doczekała się córki Michaliny. Niestety, to małżeństwo zakończyło się rozwodem. Po pewnym czasie, jej nowym mężem został Marcin Miazga. W 2003 roku aktorka znalazła się w ogniu oskarżeń, dotyczących defraudacji znacznych kwot pieniędzy, zarówno ona, jak i jej ówczesny mąż.

Spektakle teatralne

Adrianna Biedrzyńska jest utalentowaną aktorką, która występowała w wielu znaczących spektaklach teatralnych na przestrzeni lat. Jej kariera rozpoczęła się w 1983 roku, kiedy to zagrała rolę Angeliki Arnaux w przedstawieniu Bal manekinów, w reżyserii Bogdana Michalika. Rok później, w 1984, wystąpiła jako Marina w Peryklesie, władcy Tyru, w reżyserii Bohdana Cybulskiego.

W 1985 roku mogliśmy ją zobaczyć w dwóch rolach: w pierwszej, jako Anka w Ogłoszeniu matrymonialnym pod reżyserią Janusza Bukowskiego, a w drugiej w Dr. Guillotin, gdzie odegrała postać Amantki. Rok 1987 to występ jako Leta w sztuce Dusia, Ryba, Wal i Leta, a w 1989 roku zagrała Małgorzatę w Faust, również w reżyserii B. Cybulskiego.

Jej kariera rozwijała się dynamicznie. W 1990 roku wystąpiła jako Maryna w sztuce Wesele, a następnie, w 1998 roku, miała przyjemność zagrać Judy w Wieczorze kawalerskim, w reżyserii Cezarego Morawskiego. Rok 1999 przyniósł jej rolę Roz w sztuce Księżyc nad Buffalo, w reżyserii C. Morawskiego, a w 2000 roku odegrała Isabelle w Łożu z baldachimem pod kierownictwem Romualda Szejda.

Adrianna zagościła na scenie w różnych rolach, m.in. jako Louise w In flagranti w 2002 roku oraz jako Josette Riviere w Harcerkach w 2004, reżyserowanych przez R. Szejda. Rok ten przyniósł również inną znaczącą rolę – Truvy Jones w Stalowych magnoliach, której reżyserem był Wojciech Malajkat.

W późniejszych latach Biedrzyńska zagrała Olgę w Kobiecie nad nami w 2006 roku oraz Markizę De Merteuil w Niebezpiecznych związkach w 2008, a także w tej samej wersji jako Pchła Szachrajka.

Teatr Telewizji

Pomijając jej występy teatralne, Adrianna Biedrzyńska aktywnie uczestniczyła w produkcjach Teatru Telewizji. Jej debiut miał miejsce w 1984 roku, kiedy to zagrała Polinę w Graczu, w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.

W 1986 roku wystąpiła jako Przybłęda w Czupurku, także w reżyserii Barbary Borys-Damięckiej. Dalsze lata obfitowały w różnorodne role: w 1988 roku pojawiła się ponownie jako Leta w Dusia, Ryba, Wal i Leta, a także w Oficynie, gdzie zagrała Annę Frank pod kierownictwem tej samej reżyserki.

W szeregu ciekawych ról odnalazła się również w 1989 roku w Iluzji jako Izabela i Hipolita w reżyserii Krzysztofa Gordona oraz jako Woźna w hotelu Pod Kulą Ziemską, gdzie reżyserował Wojciech Biedroń.

Każdy rok przynosił nowe wyzwania sceniczne, a Biedrzyńska z powodzeniem zmieniała charaktery m.in. w Ogłoszeniu matrymonialnym w 1991 roku jako Anka, a później jako Anna w Madame de Sade w 1993 roku, reżyserowanej przez Andrzeja Sapiję. Jej różnorodność talentu ujawniała się w kolejnych projektach, jak Kłamczucha z 1993 roku, gdzie zagrała Lili Hervier, pod reżyserią Paweł Trzaska.

Rola Bożeny w Bożenie w 1995 roku, reżyserowanej przez Andrzeja Barańskiego, to kolejny istotny etap w jej karierze. Brylowała również w kolejnych przedstawieniach, takich jak Kolacyjka w 1997 roku oraz Żelazna konstrukcja w 2000 roku, gdzie odgrywała Zofię, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

Ostatecznie, w 2001 roku zadebiutowała w roli Andżeliki w sztuce Błahostka, którą wyreżyserował Tomasz Zygadło. Jej osiągnięcia w teatrze pozostają imponujące i stanowią ważną część polskiego dorobku artystycznego.

Filmografia

Adrianna Biedrzyńska to znana polska aktorka, której bogata filmografia jest dostępna w bazie filmpolski.pl. Jej wkład w polskie kino oraz dubbing jest niezwykle istotny dla krajowej kultury filmowej.

RokTytuł filmuRolaUwagi
1983Co dzień bliżej niebadziewczyna w oknie wystawowym „Telimeny”,
nie wymieniona w czołówce
1984Miłość z listy przebojówEliza
1985Képvadászoktajemnicza kobieta
1986Blisko, coraz bliżejKrysia, dziewczyna BolkaSerial telewizyjny
Ucieczkadziewczyna
Borys GodunowMaryna Mniszchówna
Kronika wypadkówdziewczyna
MaskaradaEwa, partnerka Jerzego Wolfa, Wykonanie piosenek
Zkroceni zleho muzeLaura
1987Jedenaste przykazanieJadzia „Kiki”, prostytutka u pani Rokefeler
KomediantkaZosia, siostrzenica Osińskiej, żona BabińskiegoSerial telewizyjny
Rzeka kłamstwawnuczka Bocianichy
1988Hanussendziennikarka Wally
Kornblumenblauwięźniarka
Mistrz i MałgorzataNisaSerial telewizyjny
NarrenweisheitGilberte
Niezwykła podróż Baltazara KoberaRosa
Piłkarski pokerżona Grundola
Schodami w górę, schodami w dółMaryjka, narzeczona Karola
Serenite2 role: Agata, matka Agaty
1989300 mil do niebadziennikarka
1991Nad rzeką, której nie maEwa
Obywatel świataEwa
1992Pierścionek z orłem w koronieJanina
Un’altra vitaAlia
1993Lepiej być piękną i bogatąDorota Waltz
PajęczarkiEwa Wiśniewska
1994–1995Fitness ClubEwa Góralczyk, właścicielka fitness clubu „Ewa”Serial telewizyjny
1996Opowieść o Józefie Szwejku i jego drodze na frontKaty
1997–2017KlanNina Stec, żona Romualda Steca, prezesa Klubu Sportowego „Sparta-Stec”
1999BadziewiakowieIwona
Przygody dobrego wojaka SzwejkaKaty Wendler
2000–2001GraczykowieZuzaSerial telewizyjny
2001–2002Graczykowie, czyli Buła i spóła
2001–2003Zrozumieć światciocia Irena
2005Molly’s WayIzabella
2006NianiaLidka Panek, starsza siostra FraniSerial telewizyjny
od 2007Barwy szczęściaMałgorzata Zwoleńska, matka Magdy i Natalii
2007Na dobre i na złeSylwia Lawina
2009Dekalog 89+pani pedagog
PrzeznaczenieMaria BoguckaSerial telewizyjny (odc. 11)
2010Mała matura 1947Żydówka, Dana Przedrzymirska
Mała matura 1947Żydówka, Dana PrzedrzymirskaSerial telewizyjny
Poza prawemmatkaEtiuda szkolna
Weekendmatka Malinowskiego
Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary BlidyBarbara BlidaFilm dokumentalny-fabularyzowany
2012MikaKrystyna Kowalczuk
2013Wybraniecmatka Kamila
2016Kolekcja sukienekMonika

Polski dubbing

  • 1991: Thelma i Louise jako Thelma Dickinson,
  • 2000: Planescape: Torment jako Anna (gra komputerowa),
  • 2008: Małpy w kosmosie jako dr Ada.

Muzyka

Dyskografia

  • 1997: Pięć oceanów (składanka),
  • 2003: Ada Biedrzyńska – Debiut.

Piosenki

  • „Ada, to nie wypada” (muzyka Zygmunt Wiehler, słowa Jerzy Jurandot; piosenka pochodzi z filmu „Ada! To nie wypada!” z 1936),
  • „Do Europy”,
  • „Grande Valce Brillante”,
  • „Kocham cię, idioto” (muzyka Zbigniew Zamachowski, słowa Zenon Laskowik),
  • „Kochaną być”,
  • „Mgła” (muzyka Lindsay Martell, słowa Waldemar Chyliński),
  • „Nasza cisza”,
  • „Nie mów mi”,
  • „Playa bonita” (muzyka Lindsay Martell, słowa Waldemar Chyliński),
  • „Tańczę by żyć” (muzyka Mike Norman, słowa Waldemar Chyliński; 2003),
  • „To nasze ostatnie bolero”,
  • „Widzisz, mała”,
  • „Z woli dusz”.

Nagrody i wyróżnienia

Adrianna Biedrzyńska, utalentowana aktorka, zdobyła szereg znaczących wyróżnień w ciągu swojej kariery, które potwierdzają jej umiejętności i pasję do sztuki.

  • w 1987 roku została doceniona na festiwalu Młodego Polskiego Kina w Gdańsku za swoją rolę w filmie Ucieczka (1986),
  • w 1988 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za wybitne osiągnięcia aktorskie,
  • w tym samym roku zdobyła również Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego przyznawaną przez tygodnik „Ekran”,
  • 1988 rok przyniósł jej także Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za znakomitą kreację aktorską w teatrze telewizji w spektaklu Wiosenne wody,
  • w 1990 roku została laureatką Nagrody Wiktora, która jest przypisana osobowościom telewizyjnym,
  • w 1993 roku zdobyła Nagrodę Złotej Kaczki w kategorii najlepsza polska aktorka w roku 1993.

Przypisy

  1. Adrianna Biedrzyńska zamieniła konferencję prasową w awanturę - Plejada.pl [online], plejada.pl [dostęp 19.04.2021 r.] (pol.).
  2. Filler i Piotrowski 1998, s. 23.
  3. Filler i Piotrowski 1998, s. 22.
  4. Częstochowa. Wielbiciel więził Biedrzyńską. [dostęp 30.05.2009 r.]
  5. Katowice. Śląska premiera „Pchły Szachrajki”. [dostęp 30.05.2009 r.]
  6. a b Festiwal gwiazd komedii. [dostęp 30.05.2009 r.]
  7. Onet.pl. [dostęp 30.05.2009 r.]

Oceń: Adrianna Biedrzyńska

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:6