Tomasz Sobecki


Tomasz Sobecki to znana postać w świecie fotografii, urodzony w 1952 roku w Toruniu. Jego osiągnięcia artystyczne i intelektualne przyczyniły się do uznania go jako jednego z czołowych polskich fotografów.

Sobecki posiada tytuł doktora sztuki, co podkreśla jego głębokie zaangażowanie w swoją dziedzinę oraz umiejętności zarówno praktyczne, jak i teoretyczne w zakresie fotografii.

Życiorys

Tomasz Sobecki to uznany artysta i akademik, którego życie i działalność obfitują w różnorodne osiągnięcia. Ukończył klasę matematyczno-fizyczną IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu, gdzie zdał maturę w 1971 roku. Następnie studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kończąc studia magisterskie w 1977 roku. W 2013 roku obronił doktorat z fotografii na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W trakcie swojego życia, już podczas studiów oraz w początkowym etapie kariery dorosłego, Tomasz angażował się w alpinizm, zdobywając szczyty w Tatrach, Alpach Francuskich oraz w Hindukuszu. Zainteresowania naukami przyrodniczymi, szczególnie geomorfologią, towarzyszyły mu przez wiele lat.

Równolegle do swoich formalnych studiów zajmował się edukacją alternatywną w Duszpasterstwie Akademickim oo. Jezuitów w Toruniu, gdzie brał udział w wykładach i dyskusjach prowadzonej przez wybitnych intelektualistów polskich, takich jak Józef Tischner, Tadeusz Mazowiecki, Jan Andrzej Kłoczowski oraz Michał Heller, co miało miejsce w tzw. „uniwersytecie latającym” – ruchu intelektualnym sprzeciwiającym się ówczesnej cenzurze.

Wpływ na jego rozwój artystyczny miał Władysław Hasior, który był jego mentorem oraz osobą wprowadzającą w sztukę. Tomasz Sobecki miał okazję współpracować oraz wymieniać poglądy z wieloma wybitnymi twórcami, takimi jak Tadeusz Brzozowski, Jacek Sienicki oraz Stanisław Rodziński, co znacznie poszerzyło jego horyzonty artystyczne.

W wyniku poważnego wypadku alpinistycznego w 1980 roku, Tomasz postanowił zasugerować fotografię jako swój główny cel życiowy. Jednocześnie podejmował pracę jako nauczyciel języka angielskiego w latach 80-tych w několik toruńskich liceach.

Od 1986 roku, sztuka fotograficzna Sobeckiego została zauważona dzięki zaproszeniom do udziału w licznych krajowych oraz międzynarodowych sympozjach i wydarzeniach fotograficznych, w tym:

  • Fotografowie własnych dróg – Skoki ’86 – indywidualne zaproszenie na sympozjum w Skokach pod Poznaniem, organizowane przez Radę Artystyczną ZPAF oraz PWSSP w Poznaniu,
  • FOTOGRAFII CZAS PRZESZŁY I TERAŹNIEJSZY – Legnica 1990,
  • ZMIANA WARTY (w fotografii) – organizowane przez Krzysztofa Jureckiego oraz Krzysztofa J. Cichosza, GALERII FF w Łodzi 1991,
  • KONFRONTACJE FOTOGRAFICZNE – udział na zaproszenie krytyka Krzysztofa Jureckiego w Gorzowie Wielkopolskim 1992,
  • FOTOGRAFIA W DOBIE PRZEMIAN – SKOKI’96 – zaproszenie ZPAF O. Poznań w 1996,
  • ARS BALTICA – międzynarodowym sympozjum i wystawie współfinansowanym przez Unię Europejską w 1997.

Tomasz był także związany z projektami międzynarodowymi w dziedzinie designu oraz uczestniczył w warsztatach, w tym w Uniwersytecie w Brasov w Rumunii oraz w Indiach, gdzie prowadził warsztaty innowacyjne na prestiżowym wydziale Designu.

W latach 1990–2013 Tomasz był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa (ZPAP PSU), gdzie zainicjował Konkurs Wydawnictw Reklamowych IDEA oraz zorganizował wystawę European Design Annual EDA’98 w Galerii Sztuki Wozownia z wykorzystaniem współczesnych mediów i technik drukarskich.

Jego twórczość artystyczna jest silnie inspirana5500, poczynając od sakralnej architektury gotyckiego Torunia do nowoczesnych drapaczy chmur w Chicago i Nowym Jorku. Tomasz czerpie również pomysły z dzieł innych artystów, takich jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Franciszek Starowieyski oraz Władysław Hasior. W twórczości Sobeckiego często występują różnorodne interpretacje plastyczne projektów i zjawisk przyrodniczych.

Tomasz Sobecki traktuje fotografię jako integralną część sztuk wizualnych, badając zarówno ścisłe relacje między różnymi mediami, jak i ich oddziaływanie w tworzeniu sztuki. W najnowszego projektu wykorzystuje różne techniki – od fotografii czarno-białej po eksperymentalne połączenia z instalacjami, badając dynamikę miast oraz różnorodności kulturowe.

Jego prace spotkały się z uznaniem ze strony znawców sztuki, w tym takich jak prof. Konrad Górski, Władysław Hasior, ks. prof. Stanisław Pasierb czy Ryszard Bobrowski. W roku 2009 otworzył również galerię etiud w Toruniu pod nazwą GALERiA’Vi, a w 2012 roku złożył wniosek o przewód doktorski w PWSFTViT w Łodzi.

Po wielu latach pracy artystycznej, w czerwcu 2013 roku, obronił pracę doktorską „IDEA PIRAMID”, uzyskując stopień doktora sztuki w zakresie fotografii, a jego promotorami byli dr hab. Mirosław Ledwosiński oraz recenzenci prof. Andrzej P. Bator oraz dr hab. Andrzej Musiał.

Stypendia polskie i zagraniczne

W bogatym dotychczasowym dorobku Tomasza Sobeckiego znajduje się wiele znaczących stypendiów, które były wynikiem jego talentu oraz zaangażowania w sferze sztuki. Poniżej przedstawione są kluczowe stypendia artystyczne, które przyznały mu prestiżowe instytucje.

  • 1990 – stypendium artystyczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Hiszpanii,
  • 1991 – 1993 – stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 2017, 2019 – stypendium artystyczne Funduszu Popierania Twórczości przy ZAiKS,
  • 2017, 2019, 2023 – Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
  • 2024 – Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Torunia.

Tomasz Sobecki zrealizował wiele różnorodnych wystaw, które miały miejsce w renomowanych polskich oraz zagranicznych galeriach artystycznych i fotograficznych. Jego prace można również podziwiać w nietypowych przestrzeniach publicznych, co sprawia, że jego sztuka jest wyjątkowa i szeroko doceniana. Należy do nich m.in.:

  • Metropolitan Cathedral w Liverpoolu (1983) – katedra katolicka,
  • Coventry Cathedral (1983) – katedra anglikańska,
  • Biblioteka St. Louis University w USA (1991),
  • Carski Dworzec Kolejowy w Aleksandrowie Pogranicznym (2006),
  • Monesterio de Pedralbes – gotycki klasztor i oddział muzeum MUHBA w Barcelonie (2010),
  • Główny plac Bajterek stolicy Kazachstanu, Astanie (2011),
  • Międzynarodowy port lotniczy O’Hare w Chicago (2013),
  • Aula uczelni Indian Institute of Technology w Hiderabad (2015),
  • Wielka Synagoga w Tykocinie – oddział Muzeum Podlaskiego, oraz miejsce kultu religijnego (2023).

Dokonania artystyczne Sobeckiego ukazują jego wszechstronność i talent, a także ogromne znaczenie, jakie ma on w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym.

Wystawy indywidualne w krajach Europy

W 1983 roku w Wielkiej Brytanii miała miejsce wystawa pod tytułem The PRAYER in a GOTHIC CATHEDRAL, która gościła w znaczących miejscach, takich jak:

  • Liverpool Metropolitan Cathedral,
  • Coventry Cathedral,
  • Coventry (Lanchester) Polytechnic.

Rok 1985 przyniósł wystawę GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO w Szwajcarii, zorganizowaną w Muzeum Polskim w Rapperswilu.

W 1990 roku w Finlandii odbyła się wystawa GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO w Miejskim Centrum Kultury w Äänekoski oraz PERSPEKTYWA w hallu Urzędu Miasta Äänekoski.

Przechodząc do roku 2010, w Hiszpanii zorganizowano wystawę GOTHIC SACRUM, która miała miejsce w:

  • Muzeum Historii Miasta (MUHBA) w Barcelonie,
  • Galerii Miejskiej CONDE DE RODEZNO w Pampelunie.

W 2021 roku w Niemczech odbyła się wystawa DYNAMIKA MIASTA – EKSPRESJA FOTOGRAFII w ramach Międzynarodowego Festiwalu Nowej Sztuki LABIRYNT, która miała miejsce w Frankfurcie nad Odrą oraz w Centrum Kultury w Słubicach.

Najnowsza wystawa odbyła się w 2023 roku w Słowacji, nosząc tytuł TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA, zorganizowana w:

  • Bratysławie – Instytut Polski,
  • Bańskiej Bystrzycy – Państwowa Biblioteka Naukowa.

Wystawy indywidualne w różnych krajach świata (poza Europą)

W ciągu swojej kariery Tomasz Sobecki prezentował swoje prace na różnych wystawach indywidualnych w wielu krajach spoza Europy. Jego twórczość miała możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, co niewątpliwie przyczyniło się do popularyzacji sztuki polskiej na międzynarodowej scenie artystycznej.

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej odbyły się dwie istotne wystawy. W 1991 roku w MIASTO – WCZORAJ Public Policy Research Center na Uniwersytecie Missouri w St. Louis, a później, w 2013 roku, w Chicago w James R. Thompson Center oraz na lotnisku O’Hare, odbyła się wystawa pod tytułem POLSKIE MIASTA.

Na terenie Ameryki Południowej w Wenezueli, w Caracas, w 1991 roku, artysta reprezentował polską sztukę lat 80. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki, prezentując cykl KSZTAŁT ŚWIATŁA. Był jednym z pięciu wybranych artystów na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Sztuki RP; kuratorem wystawy była Nawojka Cieślińska.

Kolejna wystawa miała miejsce w 2011 roku w Kazachstanie, w Astanie, gdzie zaprezentowano wystawę POLSKIE MIASTA – INACZEJ. Była to wystawa plenerowa zorganizowana na głównym placu stolicy z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

W 2014 roku w Sydney, w Australii, odbyła się wystawa pod nazwą WARSAW – SUCCESS CITY. To wydarzenie miało na celu uczczenie 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów do parlamentu RP.

W 2015 roku Sobecki zaprezentował swoją twórczość w Indiach, podczas wystawy MAGIC TORUN, która odbyła się w auli Indian Institute of Technology (IITH) w Hajdarabadzie.

Artysta brał także udział w międzynarodowych wystawach zbiorowych organizowanych przez instytucję SZTUKA POLSKA w Belgii i Republice Federalnej Niemiec. Dodatkowo zaprezentował swoje prace na pokonkursowej wystawie fotografii ŚWIAT ŚNIEGU w Japonii, co tylko potwierdza jego międzynarodowy zasięg i uznanie w środowisku artystycznym.

Najbardziej znane cykle fotograficzne

Oto zestawienie najbardziej znaczących cykli fotograficznych autorstwa Tomasza Sobeckiego, które ukazują jego bogaty dorobek artystyczny.

  • modlitwa w gotyckiej katedrze 1981,
  • gotyk – kształt i światło 1985,
  • krucyfiks 1983/1993,
  • kształt światła 1991,
  • perspektywa 1987/2008,
  • miasto – wczoraj 1988–1992,
  • kolor wiatru 1996,
  • twarz – na przekór Witkacemu 2002. Dialog artystów różnych dziedzin sztuki (fotografik – malarz) z udziałem zaproszonego do współpracy Franciszka Starowieyskiego, polegający na zgłębianiu relacji portret – autoportret,
  • miasta – inaczej 2005,
  • szalone lokomotywy – ku chwale Witkacego 2006,
  • idea piramid 2002–2012, doktorat 2013,
  • warszawa – miasto sukcesu 2014,
  • magiczny Toruń 2007/2015/2023,
  • miasta, miasta 2013–2017,
  • dynamika miasta 2014–2022,
  • piramidy, piramidy 2014, 2023, 2024 – rozwinięcie doktoratu idea piramid.

Dokonania naukowe

Tomasz Sobecki prowadził jako adiunkt różnorodne zajęcia z fotografii, skierowane do kulturystów oraz dziennikarzy. Uczył na wielu uczelniach wyższych, takich jak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, a także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prowadził także zajęcia w języku angielskim i na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku, w tym dla słuchaczy Bydgoskiej Akademii Fotografii.

W 2015 roku Sobecki przyjął zaproszenie jako visiting professor na Wydział Designu Indian Institute of Technology w Hajdarabadzie, gdzie prowadził wykłady z fotografii dla studentów oraz ogólnouczelnianych grup. Ponadto był promotorem licznych prac inżynierskich na Uniwersytecie WSB MERITO w Toruniu i został powołany przez Radę Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi na stanowisko promotora pomocniczego przewodu doktorskiego.

Jego obecność na konferencjach naukowych związanych ze sztuką jest również znacząca. Brał udział w takich wydarzeniach jak:

  • FILOZOFIA – SZTUKA na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (Olsztyn 2015), gdzie połączył prezentację z referatem oraz wystawą prac,
  • PIĘKNO W SACRUM na Politechnice Białostockiej (Białystok 2016),
  • FOTOGRAFIA I SZALEŃSTWO, która odbyła się 24-25 listopada 2016 roku w łódzkiej FILMÓWCE (PWSFTViT),
  • SOLIDARITY – MEMORY and IDENTITY na Uniwersytecie Gdańskim (2016),
  • PRZEŹROCZYSTOŚĆ W KULTURZE na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2019),
  • FOTOGRAFIA W SZTUCE – SZTUKA W FOTOGRAFII (Kielce 2023) – udział wirtualny.

Tomasz Sobecki jest również autorem licznych publikacji, zarówno w formie książkowej, wydawnictw naukowych, jak i prasy artystycznej oraz codziennej. Jego niektóre prace to REGION CHOPINA – UNIGRAF 2010 oraz FOTOGRAFIA BEZ CENZURY – IPN Warszawa 2014. W roku 2024 zaplanowano do wydania album KRUCYFIKS, zawierający fotografie oraz koncepcję edytorską autora, stworzony przez Toruńskie Towarzystwo Naukowe (TNT).

Prace Sobeckiego są zgromadzone w instytucjach muzealnych, takich jak Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie,

a także w kolekcjach prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą. Jego prace są obecne m.in. w Coventry (Wielka Brytania), Äänekoski (Finlandia), Astanie (Kazachstan), Sydney (Australia), Nowym Jorku, Chicago (USA), Hajdarabadzie (Indie) oraz Tokio (Japonia).

Wybrane publikacje

Autor licznych publikacji w obu językach, zarówno polskim, jak i angielskim, działa w sferze wydawnictw naukowych. Wśród jego dzieł znajduje się FOTOGRAFIA A SACRUM. STAROZYTNE BUDOWLE EGIPTU – ŚREDNIOWIECZNE KOŚCIOŁY EUROPY, opublikowane w ARCHITECTURE et ARTIBUS – 1/2017. Kolejnym istotnym tytułem jest CITY DYNAMICS – PHOTOGRAPHY EXPRESSION, Creation Process, wydany przez LAP LAMBERT Academic Publishing w 2018 roku, posiadający ISBN: 978-613-981441-1.

Wśród publikacji w prasie codziennej są również jego czarno-białe fotografie, które pojawiły się w takich gazetach, jak NOWOŚCI oraz ILUSTROWANY KURIER POLSKI. Fotografie barwne znalazły swoje miejsce w ogólnopolskich czasopismach, takich jak POLSKA i PERSPEKTYWY, a także w periodykach tematycznych, w tym MÓJ DOM, AURA, POLISH ENGINEERING, ARTLUK (Toruń 2011) oraz w Kwartalniku FOTOGRAFIA. Dodatkowo, jego prace ukazały się w amerykańskim magazynie TERRA.

Fotografie zarówno czarno-białe, jak i kolorowe, zostały zamieszczone w licznych albumach, w tym w REGION CHOPINA opublikowanym przez UNIGRAF w 2010 roku. Ponadto, znalazły się na okładkach tomików wierszy autorów, takich jak Krzysztof Ćwikliński (Morze Śródziemne, Toruń 1992) oraz Jerzy Rochowiak (Według SŁOWA, Toruń 1992). Publikacje naukowe również przyczyniły się do jego dorobku, w tym FOTOGRAFIA BEZ CENZURY wydana przez IPN Warszawa w 2014 roku.

W era rozwoju Internetu, wiele jego zdjęć jest dostępnych na platformie społecznościowej Facebook, a także w publikacjach dostępnych wyłącznie w formie elektronicznej, jak BUMERANG MEDIA – Polish Internet Magazine in Australia. W 2024 roku zrealizował precyzyjnie edytowany album KRUCYFIKS, do którego zdjęcia zostały dobrane według jego koncepcji redakcyjnej, wydany przez Toruńskie Towarzystwo Naukowe (TNT) z ISBN: 978-83-67689-17-5.

Spis dokonań artystycznych i naukowych

2024

  • stypendium artystyczne przyznane przez Prezydenta Torunia na wystawę GOTYK POŚRÓD DRZEW,
  • indywidualna wystawa DYNAMIKA MIASTA – EKSPRESJA FOTOGRAFII zaprezentowana w CSW SOLVAY w Krakowie, zakończona wykładem „Zdejmowanie i kreacja obrazu tworzonego światłem”,
  • wystawa KRUCYFIKS odbyła się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie pod nadzorem kuratora ks. Jacka Kurzydły,
  • cykl CZAS PRZEŁOMU – POLSKIE MIASTA zaprezentowano w Galerii ORANŻERIA Pałacu w Lubostroniu z udziałem kuratora Marka Głowackiego,
  • wystawa DYNAMIKA MIASTA – EKSPRESJA FOTOGRAFII w Zamościu przy współpracy z Zamojskim Towarzystwem Fotograficznym, kuratorowanym przez Andrzeja Pogudzę,
  • album KRUCYFIKS wydany przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu, rekomendowany przez Konserwatora Wojewódzkiego Sambora Gawińskiego i wsparty przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

2023

  • wystawa CZAS PRZEŁOMU – POLSKIE MIASTA zrealizowana dzięki stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Dworze Mieszczańskim w Toruniu, organizowana przez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia,
  • indywidualna wystawa ETIUDA – JEROZOLIMA w Wielkiej Synagodze w Tykocinie, ekspozycja fotogramów wokół bimy opracowana przez Jana Maciejewskiego,
  • wystawa TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA zaprezentowana w Państwowej Bibliotece Naukowej w Bańskiej Bystrzycy, nadzorowana przez dr Piotra Drobniaka,
  • wystawa PIRAMIDY, PIRAMIDY w Muzeum Mazowieckim w Płocku, organizowana przez Natalię Jarząbkowską i zaproszenie dyrektora Leonarda Sobieraja,
  • wystawa TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA zrealizowana w Instytucie Polskim w Bratysławie przy wsparciu dr Piotra Drobniaka,
  • wystawa KOLOR WIATRU w Galerii SUSZARNIA we Włocławku, kuratorowana przez Janusza Bisagę i Mariusza Konczalskiego,
  • stypendium artystyczne pozyskane na realizację wystawy CZAS PRZEŁOMU – POLSKIE MIASTA,
  • zapewnienie wszechstronnych programów finansowych i logistycznych w celu wsparcia projektów wystaw i wydarzeń artystycznych.

2022

  • wzięcie udziału w filmie WRZESIEŃ 1939, zagrając malarza Eugeniusza Przybyła, przy produkcji prowadzonej przez Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, reżyseria Sebastian Bartkowski,
  • realizacja sesji fotograficznej w greckim miasteczku Oia na Santorini, rozwija cykl DYNAMIKA MIASTA – EKSPRESJA FOTOGRAFII,
  • prace fotograficzne w Peru, prezentujące prekolumbijskie Machu Picchu oraz postkolonialne miasta Lima i Arequipa,
  • artykuł SZALONE LOKOMOTYWY – KU CHWALE WITKACEGO w czasopiśmie WITKACY Nr 2/2021(11), pokazujący dorobek wystawienniczy cyklu.

2021

  • zaprezentowanie cyklu DYNAMIKA MIASTA – EKSPRESJA FOTOGRAFII na międzynarodowym Festiwalu Nowej Sztuki LABIRYNT, z główną częścią odbywającą się we Frankfurcie nad Odrą, pod kuratorstwem prof. Jerzego Olka,
  • wystawa SZALONE LOKOMOTYWY – KU CHWALE WITKACEGO w Elektrowni Czeladź pod kuratelą Jana Powałki,
  • uczestnictwo w Festivalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, prezentacja DYNAMIKA MIASTA wraz z aneksem MIASTO – JEROZOLIMA,
  • stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na realizację prac w nowoczesnej dziedzinie sztuki.

2020

  • anulowanie wystawy PIRAMIDY, PIRAMIDY w Lublinie na początku roku przez trudności finansowe,
  • publikacja referatu PRZEZROCZYSTOŚĆ W FOTOGRAFII. DYNAMIKA MIASTA z konferencji naukowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w wydawnictwie PRZEZROCZYSTOŚĆ W KULTURZE,
  • odwołanie wystawy DYNAMIKA MIASTA w Grudziądzu z uwagi na pandemię COVID-19,
  • dwie prace z etiudy MUR wzięły udział w 88 Aukcji Sztuki Rempex.

2019

  • wystawienie DYNAMIKA MIASTA – WARSZAWA w bibliotece UKSW w Warszawie, gdzie przedstawiano konferencję PRZEŹROCZYSTOŚĆ W KULTURZE,
  • prezentacja referatu PRZEŹROCZYSTOŚĆ W FOTOGRAFII, który rozwija tematykę fotografii w kontekście przeźroczystości,
  • udział w wystawie ŚWIĘTOŚĆ poświęconej Janowi Pawłowi II z inicjatywy Duszpasterstwa Środowisk Twórczych,
  • pomysł i uczestnictwo w I Aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej czemu towarzyszyła teoretyczna opracowanie przez dr. Henryka Kusia,
  • stypendium artystyczne Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS i sesje do wystawy WZNIOSŁOŚĆ I POWSZEDNIOŚĆ,
  • realizacja sesji z prof. Adamem Strzemboszem w jego warszawskim domu do cyklu WZNIOSŁOŚĆ I POWSZEDNIOŚĆ,
  • dwie prace z cyklu PERSPEKTYWA trafiły na aukcję REMPEX.

2018

  • wystawa SACRUM GOTYKU na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, z towarzyszącymi wykładami o fotografii i sacrum, kurator dr. hab. Mirosława Rochecka, prof. UMK,
  • kwalifikacja pracy WENECJA na aukcję REMPEX,
  • wystawa DYNAMIKA MIASTA w Galerii SUSZARNIA we Włocławku, kuratorzy Janusz Bisaga i Mariusz Konczalski,
  • aktywny udział jako adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej, opieka nad pracami z zarządzania projektami,
  • prowadzenie zajęć z zakresu fotografii artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
  • książka CITY DYNAMICS – PHOTOGRAPHY EXPRESSION opublikowana w LAMBERT Academic Publishing,
  • wystawa KOLOR WIATRU w Kaliszu przy współpracy z kuratorem Tomaszem Sadło.

2017

  • wystawa DYNAMIKA MIASTA, będąca dziełem w procesie habilitacyjnym, Galeria IMAGINARIUM w Łodzi, kurator Magdalena Świątczak, słowa prof. Aleksandra Błońskiego,
  • kolejna odsłona PROJEKTU 966 w BWA w Pile, rozstrzygnięcie konkursu przez Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS na realizację wystawy DYNAMIKA MIASTA,
  • prezentacja DYNAMIKI MIASTA w Ciechocinku, w Galerii Pod Dachem Nieba, z podświetleniem naturalnym i kuratorem Grażyną Litwin,
  • wystawa MIASTA, MIASTA zamykają innowacyjne działania fotogramiczne w Inowrocławiu, pod opieką Donaty Tokoń,
  • cykl publikacji THE IMAGES OF SOLIDARITY, autor dla toruńskiego przeglądu Torun Social Science Review.

2016

  • pracowanie nad serią obrazów TWARZ – NA PRZEKÓR WITKACEMU w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, kurator Anna Zadziorko,
  • udział w konferencji PIĘKNO W SACRUM i wygłoszenie referatu SACRUM W FOTOGRAFII z perspektywy architektury,
  • autorskie wykłady o plastyczności w fotografii w Bydgoskiej Akademii Fotografii,
  • wystawa DEMONSTRACJA – SOLIDARNOŚĆ RI, reportaż z największej demonstracji PRLu, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu,
  • publikacje artykułu KSZTAŁT ŚWIATŁA w ZESZYCIE MUZEALNYM Nr 2 w Bydgoszczy,
  • uczestnictwo w wystawie PROJEKT 966 w różnych miejscach Polski, zainaugurowanych przez profesorów Wydziału Sztuk Pięknych UMK Rocheckich,
  • szczególny udział w konferencji FOTOGRAFIA I SZALEŃSTWO przez łódzką FILMÓWKĘ.

2015

  • Full Professor w Department of Design IIT Hyderabad; prowadzenie zajęć dla magistrantów i warsztaty fotograficzne,
  • udział w wyjątkowej konferencji w Indiach dotyczącej innowacji i rozwiązywania problemów humanitarno-technologicznych,
  • wystawa MAGICZNY TORUŃ odbyła się w IIT Hyderabad pod kuratelą dra Deepaka Jana Mathewa,
  • praca jako adiunkt w UKW w Bydgoszczy w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej,
  • prezentacja DYNAMIKI MIASTA w Olsztynie w ramach Festiwalu Filozofii, zaproszona przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski,
  • rozpoczęcie pracy jako adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu,
  • realizacja sesji fotograficznej do cyklu DYNAMIKA MIASTA podczas Biennale w Wenecji,
  • rozszerzenie wykładów o ELEMENTY OBRAZU FOTOGRAFICZNEGO oraz GATUNKI FOTOGRAFII w Wyższej Szkole Bankowej,
  • prapremierowa wersja elektroniczna cyklu DYNAMIKA MIASTA finalnie opracowana.

2014

  • wystawa PIRAMIDY, PIRAMIDY rozwijająca doktorat IDEA PIRAMID, zaprezentowana na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu,
  • konwersatorium FOTOGRAFIA – TECHNIKA I ESTETYKA prowadzone na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika,
  • fotoreportaż Konferencji Klimatycznej w Warszawie, opublikowany w amerykańskim magazynie TERRA,
  • wystawa zbiorowa ARS-PRINCIPIA w Toruniu, dedykowana Janowi Pawłowi II z okazji jego kanonizacji,
  • indywidualna wystawa WARSAW – SUCCESS CITY zorganizowana z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych 1989 r. na zaproszenie Konsulatu RP w Sydney,
  • uczestnictwo w wystawie ARS-PRINCIPIA w Kielcach,
  • publikacja fotografii w albumie FOTOGRAFIA BEZ CENZURY przez IPN, dotyczącego działalności niezależnej od cenzury w PRLu.

2013

  • zdane egzaminy z filozofii, historii fotografii i języka angielskiego na PWSFTViT w Łodzi,
  • wystawa fragmentu cyklu KRUCYFIKS w romańskiej krypcie klasztoru w Mogilnie,
  • eksponowanie cyklu SZALONE LOKOMOTYWY na Facebooku podczas rocznicy urodzin Witkacego,
  • obrona pracy doktorskiej o temacie IDEA PIRAMID w PWSFTViT w Łodzi,
  • wystawienie cyklu IDEA PIRAMID w FILMÓWCE w Łodzi,
  • indywidualna wystawa cyklu POLISH CITIES w James R. Thompson Center w Chicago,
  • prowadzenie warsztatów fotograficznych na UMK w Toruniu.

2012

  • otwarcie przewodu doktorskiego z fotografii na PWSFTViT w Łodzi
  • wyróżnienie dla kalendarza GEOMETRIA NIEBA w konkursie organizowanym przez gazetę NOWOŚCI,
  • pierwsza nagroda dla kalendarza FENOMEN PRZESTRZENI w konkursie SPEDYCJE.PL,
  • wykład FOTOGRAFIA, ŚWIATŁO I CZAS na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

2011

  • publikacja w ARTLUK prezentująca fotografię nowoczesną Centrum Pompidou,
  • wyróżnienie dla kalendarza MIASTA WYOBRAŹNI,
  • trzecia nagroda dla kalendarza w konkursie NOWOŚCI,
  • wystawa plenerowa POLSKIE MIASTA w Kazachstanie podczas polskiej prezydencji w UE,
  • wywiady dla TV TORUŃ z okazji 30-lecia pracy artystycznej i 20-lecia agencji STUDiO’Vi,
  • opracowanie albumu LEKKOŚĆ ZIEMI łączącego fotografię i poezję.

2010

  • wystawa ETIUDA ZIMOWA – GALERiA’Vi w Toruniu, towarzyszyły jej wiersze Dariusza Bugalskiego,
  • wystawa TWARZ – NA PRZEKÓR WITKACEMU i wykład w Opolu,
  • uczestnictwo w wystawie POWROTY DO PRZESZŁOŚCI w Toruniu,
  • wystawa ETIUDA – MUR w Toruniu z tekstem prof. Krzysztofa Obremskiego,
  • fotogramy GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO w Kielcach,
  • zakup miniatury portretu F. Starowieyskiego przez Alice Cooper Gallery w Nowym Jorku,
  • udział w wystawie SZALONE LOKOMOTYWY w Hotelu FILMAR w Toruniu,
  • wystawa SACRUM GOTYKU w Barcelonie na zaproszenie Konsulatu RP,
  • wystawa GOTICO SAGRADO w Pampelunie,
  • publikacja fotografii w albumie REGION CHOPINA przez Departament Kultury w Toruniu.

2009

  • powołanie GALERii ETIUD, wystawienie cyklu ŚWIĄTYNIA EGIPSKA,
  • trzecia nagroda od gazety NOWOŚCI za kalendarz TY JESTEŚ ŚWIATŁEM ŚWIATA….

2008

  • cykl SZALONE LOKOMOTYWY stał się scenografią WOŚP,
  • wystawa KRUCYFIKS w Toruniu,
  • wystawa GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO zaprezentowana w Barcelonie i Pampelunie.

2007

  • udział w wystawie BARBARA I TADEUSZ w Zakopanem,
  • uczestnictwo w wystawie środowiska Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu,
  • wystawa SZALONE LOKOMOTYWY w Wolsztynie,
  • zaproszenie do projektu kolekcji Jerzego Olka w Wałbrzychu,
  • studyjny wyjazd na DOCUMENTA i BIENNALE,
  • wystawa KOLOR WIATRU w Muzeum w Brodnicy,
  • prezentacja TWARZ – FRANCISZEK STAROWIEYSKI w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju,
  • MAGICZNY TORUŃ wystawa w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

2006

  • wystawa GRAFIK W SZUFLADZIE w Dwór Mieszczański w Toruniu,
  • warsztaty OD FOTOGRAFII DO GRAFIKI KOMPUTEROWEJ w ramach festiwalu,
  • wystawa POLSKIE MIASTA – INACZEJ w Bydgoszczy,
  • wystawa SZALONE LOKOMOTYWY w Aleksandrowie Kujawskim z akcjami plenerowymi,
  • wystawa grafik komputerowych i fotografii w DELOITTE ADVISORY w Warszawie.

2005

  • cykl POLSKIE MIASTA w Toruniu,
  • wystawa POLSKIE MIASTA w Warszawie.

2002

  • wystawa TWARZ – NA PRZEKÓR WITKACEMU w Toruniu,
  • wystawa MIASTO – WCZORAJ w Domu Muz.

2000

  • projekt GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO zakwalifikowany do Kraków Europejską Stolicą Kultury 2000,
  • wystawa KOLOR WIATRU oraz KSZTAŁT ŚWIATŁA w Galerii WOZOWNIA w Toruniu.

1999

  • CERTIFICATE of EXCELLENCE dla kalendarza DRUMET’98,
  • kurator międzynarodowej wystawy pokonkursowej European Design Annual 1999 w Toruniu,
  • sympozjum w Brasov, wystawa autorskich wydawnictw.

1998

  • wystawa GOTYCKIE WITRAŻE w Toruniu,
  • udział w plenerze interdyscyplinarnym w Toruniu,
  • wystawa KOLOR WIATRU w gotyckim ratuszu w Chełmnie.

1997

  • uczestnictwo w sympozjum ARS BALTICA – Fotografia Krajów Nadbałtyckich,
  • prezentacja dokonań artystycznych.

1996

  • projekt galeria U JEZUITÓW w Poznaniu, artystyczne wystawy i warsztaty,
  • finał projektu w Muzeum Tatrzańskim, praca z kuratorem Jerzym Olkiem,
  • wystawa KOLOR WIATRU w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem.

1995

  • założenie teorii i działań organizacyjnych dla Konkursu Wydawnictw Reklamowych IDEA.

1992/1993

  • warsztaty w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury,
  • wystawa MIASTO – WCZORAJ na Uniwersytecie Missouri,
  • prapremiera cyklu KRUCYFIKS w Toruniu.

1992

1991–1993

  • stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki RP podnoszące umiejętności intelektualne.

1991

  • reprezentacja sztuki polskiej w Caracas,
  • reportaż z Warszawy dla ORION PRESS,
  • podjęcie działalności artystycznej przez założenie agencji VISION.

1990

  • trzymiesięczne stypendium artystyczne w Hiszpanii i cykl ARCHITEKTURA KATALONII,
  • wystawa GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO w Galerii EL w Elblągu,
  • wystawa GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO w Finnish Cultural Centre,
  • uczestnictwo w ogólnopolskim sympozjum dot. czasu PRL w Legnicy.

1989

  • wystawa PERSPEKTYWA – Galeria KMPiK w Elblągu,
  • wystawa KSZTAŁT ŚWIATŁA w Galerii FORUM FOTOGRAFII w Łodzi,
  • udział w interdyscyplinarnej wystawie TUMULT’89 w Toruniu.

1988

  • wystawa KSZTAŁT ŚWIATŁA w Galerii 3Dni w Radomiu,
  • wystawa GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO w galeria HASIOR; zaproszenie do Finlandii,
  • prace w Saarbrücken (Niemcy) i współpraca z agencją w Japonia.

1987

  • uczestnictwo w warsztatach w Gierałtowie prowadzone przez Jerzego Olka,
  • zaproszenie do kolekcji Olka,
  • sesja naukowa badająca polską fotografię powojenną przez Instytut Historii Sztuki PAN.

1986

  • wystawy indywidualne GOTYK – KSZTAŁT I ŚWIATŁO w Warszawie i Toruniu,
  • wyjątkowe zamówienie Metodologii i Społeczeństwa Accelerated Science Foundation z Agencją Key-Color w Szwajcarii,
  • praca nad albumem TORUŃ na zaproszenie Bogusława Mansfelda.

1985

  • wystawa GOTYCKIE WITRAŻE w DESA w Toruniu,
  • wystawa w Muzeum Polskim w Rapperswil i planowanie publikacji w Bernie i Zurychu,
  • współpraca z Key-Color w Zurychu w zakresie fotografii koloro-wykonawczej.

1984

  • wyróżnienia w konkursie fotograficznym TOUR przez ToMiTo,
  • wystawa MODLITWA W GOTYCKIEJ KATEDRZE wystawiana w galeria VERITAS w Warszawie,
  • wystawa RUINY GOTYCKIEGO KOŚCIOŁA w Świeciu n. Wisłą.

1983

  • wielka wystawa MODLITWA W GOTYCKIEJ KATEDRZE w Coventry w Wielkiej Brytanii,
  • fotografie zostały przemycone z Torunia ciężarówką,
  • publikacja wystawy MODLITWA W GOTYCKIEJ KATEDRZE w The TIMES Higher Education Supplement.

1982

  • premiera cyklu KRUCYFIKS w Toruniu,
  • wystawa niezależnych środowisk twórczych w Toruniu.

1981/1982

  • wystawa MODLITWA W GOTYCKIEJ KATEDRZE w Poznaniu.

1981

  • demonstracja 3 maja 1981 roku uwieczniona na zdjęciach,
  • wystawienie MODLITWA W GOTYCKIEJ KATEDRZE we Wrocławiu.

1976-1981 – PIERWSZE KROKI ARTYSTYCZNE I ZAWODOWE

Ambicje artystyczne zainspirowane w trudnych czasach PRLu, rozpoczęły się w 1976 roku z wykorzystaniem aparatu Pentacon Six TL. Pierwsze fotografie do cyklu SACRUM GOTYKU zdobyły uznanie w salach Duszpasterstwa Akademickiego oo. Jezuitów w Toruniu. Próby zmiany kariery z przyrodnika na fotografika pobudziły do licznych publikacji w lokalnych gazetach Torunia. Praca w roku 1979, jaką była pierwsza wystawa PARK JESIENIĄ, odbyła się w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Wspierało je docenienie i aprobata ze strony Władysława Hasiora, który przez to dzieło nadal pielęgnował owoc współpracy z Tomaszem Sobeckim i rekomendacjami dla jego artystycznego rozwoju.

Przypisy

  1. Tomasz Sobecki, Etiuda – Jerozolima – naród powracający do życia, 25.08.2023 r. [dostęp 17.11.2024 r.]
  2. Wystawa „Krucyfiks” - MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE W KRAKOWIE [online], archimuzeum.pl [dostęp 17.11.2024 r.]
  3. Apollo13.eu, „Kolor wiatru” – wystawa fotografii Tomasza Sobeckiego | Centrum Kultury Browar B [online], 11.01.2023 r. [dostęp 17.11.2024 r.]
  4. Polskie RadioP.R., Artyści ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego. Stypendia otrzymało 15 osób [zdjęcia], 06.04.2023 r. [dostęp 17.11.2024 r.]
  5. Tomasz Sobecki - Dynamika miasta. Ekspresja Fotografii [online], foto-info.pl, 07.06.2024 r. [dostęp 17.11.2024 r.]
  6. Sobecki T., The images of solidarity, „Torun Social Science Review”, 24.04.2017 r. [dostęp 17.11.2024 r.]
  7. Dom Muz: Dynamika miasta – wystawa fotografii Tomasza Sobeckiego [online] [dostęp 17.11.2024 r.]
  8. Wernisaż wystawy "Piramidy, piramidy" [online], Muzeum Mazowieckie w Płocku [dostęp 17.11.2024 r.]
  9. Stypendia kulturalne przyznane | www.torun.pl [online], torun.pl [dostęp 17.11.2024 r.]
  10. Wernisaż wystawy wystawa pt. „Czas Przełomu – Polskie Miasta” | Pałac Lubostroń [online] [dostęp 17.11.2024 r.]
  11. Dom aukcyjny Rempex – Aukcje dzieł sztuki [online], rempex.com.pl [dostęp 17.11.2024 r.]
  12. Smaga A., Pawłowska-Jądrzyk B., Przezroczystość w kulturze, 2020 r. [dostęp 17.11.2024 r.]
  13. Dynamika miasta – Labirynt [online] [dostęp 17.11.2024 r.]
  14. Wyborcza.pl [online], torun.wyborcza.pl [dostęp 18.11.2024 r.]
  15. Czas Fotografii. I Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej w dniu 24.05.2019 r. [dostęp 17.11.2024 r.]
  16. Centrum Kultury Podgórza - DYNAMIKA MIASTA - EKSPRESJA FOTOGRAFII dr Tomasz Sobecki [online], www.ckpodgorza.pl [dostęp 17.11.2024 r.]
  17. Konstelacje dobrych miejsc: Sercu lube ustronie | Województwo Kujawsko-Pomorskie [dostęp 17.11.2024 r.]
  18. Gazeta ciechocinska 75 2017 by Wydawnictwo Kujawy - Issuu [online], issuu.com, 26.05.2017 r. [dostęp 18.11.2024 r.]
  19. Katalog ECTS - Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku [online], akademus.asp.gda.pl [dostęp 17.11.2024 r.]
  20. Wernisaż wystawy fotografii Tomasza Sobeckiego: SZALONE LOKOMOTYWY [online] [dostęp 17.11.2024 r.]
  21. Magiczną Toruń w Bratysławie | www.torun.pl [online], torun.pl [dostęp 17.11.2024 r.]

Oceń: Tomasz Sobecki

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:11