Urszula Mazurek


Urszula Janina Mazurek to niezwykle utalentowana polska harfistka, która przyszła na świat 17 września 1937 roku w Toruniu. Jej edukacja muzyczna rozpoczęła się w Akademii Muzycznej w Warszawie, a kontynuowana była w prestiżowej Accademia Musicale Chigiana w Sienie.

W trakcie swojej kariery artystycznej, Mazurek zyskała uznanie na scenie koncertowej, zarówno jako solistka, jak i liderka Warszawskiego Trio Harfowego, które sama stworzyła. Jej umiejętności interpretacyjne przyciągnęły uwagę wielu współczesnych kompozytorów, którzy dedykowali jej swoje utwory. Wśród nich znajduje się Maciej Małecki, autor "Concertino w dawnych stylu" przeznaczonego na dwie harfy i orkiestrę smyczkową.

Od 1972 roku Mazurek jest również cenionym pedagogiem, prowadząc wykłady w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie od 1992 roku piastuje tytuł profesora. Jej pasja do nauczania obejmowała także międzynarodową publiczność, gdy w latach 1978-1983 wykładała w Meksyku. Co więcej, regularnie prowadzi klasę harfy na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami.

Życiorys

Urszula Mazurek należy do czołowych harfistek w Polsce. Rozpoczęła ona swoją edukację artystyczną w Akademii Muzycznej w Warszawie, a następnie kontynuowała naukę w Konserwatorium Paryskim oraz Akademii Chigiana w Sienie. Uczyła się gry na harfie pod okiem znakomitej profesor Jacqueline Borot, a także zgłębiała tajniki kameralistyki pod kierunkiem profesorów Sergia Lorenziego oraz Ricarda Brengolego. Dodatkowo, wzbogaciła swoje wykształcenie o studia z historii sztuki oraz języków obcych na Uniwersytecie w Sienie, co pozwoliło jej na opanowanie języka francuskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego.

Urszula Mazurek była wielokrotną uczestniczką festiwali muzyki współczesnej, takich jak „Warszawska Jesień” i „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Występowała na festiwalach w Zagrzebiu, Helsinkach oraz Meksyku, gdzie miała zaszczyt prawykonania kompozycji napisanych przez uznanych przedstawicieli polskiej awangardy, w tym Edwarda Bogusławskiego, Bogusława Schäffera, Witolda Szalonka, Andrzeja Dutkiewicza, Piotra Mossa i wielu innych wybitnych twórców.

Wraz z Barbarą Świątek-Żelazną oraz altowiolistą Włodzimierzem Tomaszewskim utworzyła „Warszawskie Trio Harfowe”, które przez wiele lat koncertowało zarówno w Polsce, jak i za granicą, dokonując także nagrań płytowych. Jako muzyk orkiestrowy współpracowała z Operetką Warszawską, Orkiestrą Symfoniczną Radia Bolońskiego, a także z orkiestrami z Meksyku, między innymi w Monterrey i Morelii. Uczestniczyła również w licznych sesjach nagraniowych muzyki filmowej i teatralnej.

Artystka zrealizowała bogaty zbiór nagrań archiwalnych zarówno w kraju (dla Polskiego Radia i Telewizji), jak i za granicą (Meksyk, Norwegia). Brała udział w wielu programach telewizyjnych poświęconych kulturze muzycznej, takich jak: „Najpiękniejsza jest muzyka polska”, „Perspektywy muzyki”, „Godzina Orfeusza” oraz „Camerata”, w tym również w programach autorskich. Do jej osiągnięć należy także nagranie wielu materiałów muzycznych dla Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Fonoteki Filmu. Należy podkreślić jej historyczny sukces, jako pierwszej harfistki w Polsce, która już w latach sześćdziesiątych nagrała solową płytę. W 2006 roku wydano jubileuszowy album artystki w serii „Polskie Radio poleca”.

Urszula Mazurek prowadziła działalność pedagogiczną na różnych poziomach edukacji, uzupełniając swoją aktywność koncertową. Pracowała jako nauczyciel w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego i F. Chopina w Warszawie oraz na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W latach 1978-1983 była aktywna artystycznie i pedagogicznie w Meksyku, ucząc w Escuela de Música y Danza w Monterrey. W 1962 roku rozpoczęła pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Warszawie, kształcąc uczniów w zakresie gry na harfie i fortepianie.

W roku 1972 została wykładowcą Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, obecnie znanej jako Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, gdzie prowadziła klasę harfy oraz zajęcia z kameralistyki, studiów orkiestrowych, metodyki nauczania gry na harfie i praktyki pedagogicznej. Jest związana również z łódzką Akademią Muzyczną i prowadzi liczne mistrzowskie kursy, ciesząc się uznaniem, a jej uczennice zdobywają nagrody harfowe oraz wyróżnienia w kraju i za granicą.

Prof. Urszula Mazurek jest autorką wielu opracowań i materiałów naukowych, które publikowane były w zeszytach naukowych warszawskiej Akademii Muzycznej. Jej bliska współpraca ze szkołami podstawowymi i średnimi zaowocowała wieloma programami nauczania, w tym programem nauki gry na harfie metodą beznutową dla dzieci. Jako nauczyciel akademicki, uczestniczy w recenzowaniu prac magisterskich i doktoranckich.

W dorobku naukowym prof. Mazurek znajduje się także opracowanie XVI- i XVII-wiecznych utworów lutniowych, które zostały wydane przez wydawnictwo PWM. Jako uznawany artysta i pedagog, była członkiem jury wielu międzynarodowych i krajowych konkursów harfowych w Nicei, Tours, Viggiano, Jerozolimie oraz Monachium. I Ogólnopolski Konkurs Harfowy w Warszawie zorganizowano z jej inicjatywy. Dodatkowo, jest członkiem międzynarodowych towarzystw harfowych, w tym we Francji i Stanach Zjednoczonych.

Urszula Mazurek otrzymała liczne nagrody, w tym Zasłużony Działacz Kultury, Złoty Krzyż Zasługi oraz indywidualną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie dydaktyki i wychowania, a także nagrody rektora i dyrektorów szkół.

Dorobek

Urszula Mazurek może pochwalić się niezwykle bogatym dorobkiem artystycznym, obejmującym ponad 2000 recitali i koncertów, w których miała zaszczyt współpracować z wieloma wybitnymi muzykami. Wśród nich można wymienić takie osobistości jak Susanna Mildonian, Mercedes Gomez, Barbara Świątek-Żelazna, Jadwiga Kotnowska, Umberto Rosso, Halina Czerny-Stefańska, oraz Elżbieta Stefańska.

Artystka koncertowała w większości krajów europejskich oraz na obu kontynentach amerykańskich, przynosząc swoją muzykę szerokiemu gronu słuchaczy. Polskie występy Urszuli Mazurek z udziałem znakomitych orkiestr filharmonicznych i radiowych prowadzone były przez wielu znakomitych dyrygentów, takich jak Karol Teutsch, Tadeusz Strugała, Czesław Grabowski, Jerzy Maksymiuk, Andrzej Markowski, Mieczysław Nowakowski, Marek Pijarowski, Marek Tracz, Jacek Kaspszyk, Józef Wiłkomirski oraz wielu innych, którzy przyczynili się do jej sukcesów artystycznych.

Nagrody i wyróżnienia

Urszula Mazurek, utalentowana osobowość, została uhonorowana szeregiem prestiżowych nagród w uznaniu jej wkładu w kulturę i sztukę.

  • złoty krzyż zasługi,
  • srebrny medal „zasłużony kulturze gloria artis” (2014).

Przypisy

  1. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 02.07.2020 r.]
  2. MAZUREK Urszula Janina. www.rmfclassic.pl. [dostęp 22.05.2009 r.]
  3. a b c Urszula Mazurek, [w:] Twórcy [online], Culture.pl [dostęp 22.05.2009 r.]

Oceń: Urszula Mazurek

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:14