Zygmunt Sobolewski


Zygmunt Sobolewski, który zasłynął również pod nazwiskiem Sigmund Sherwood, był postacią o niezwykle bogatym życiorysie. Urodzili się 11 maja 1923 roku w Toruniu, a swoje życie zakończył 7 sierpnia 2017 roku w Bayamo.

Był znanym polskim działaczem kombatanckim, który przeszedł przez brutalne doświadczenia jako więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Jego historia to nie tylko zapomniane lata w obozach, ale również odzwierciedlenie niezłomności ducha ludzkiego w obliczu najtrudniejszych wyzwań.

Życiorys

Zygmunt Sobolewski to postać o niezwykle interesującym życiorysie. Przed nadejściem II wojny światowej kształcił się w korpusie kadetów, co stanowiło fundament jego przyszłych losów. W czasie niemieckiej okupacji, 14 czerwca 1940 roku, został deportowany w pierwszym transporcie więźniów politycznych do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer obozowy 88. W 1944 roku wyznaczono go na przeniesienie do obozu KL Sachsenhausen.

Po zakończeniu działań wojennych, Sobolewski osiedlił się w Kanadzie, gdzie rozpoczął nowe życie. W 1998 roku, nakładem University of Calgary Press, ukazała się jego biografia zatytułowana Prisoner 88: The Man in Stripes, opracowana przez Roya D. Tanenbauma. Książka ta przybliża nie tylko dramatyczne wydarzenia z jego życia, lecz także osobiste doświadczenia oraz refleksje na temat przetrwania w obozowych warunkach.

Warto wspomnieć, że Zygmunt Sobolewski był jednym z ostatnich żyjących więźniów transportu tarnowskiego do KL Auschwitz. Jego życie dopełniło się 7 sierpnia 2017 roku, pozostawiając po sobie ważne świadectwo historii, które wciąż domaga się uznania i pamięci.

Przypisy

  1. Canadian Holocaust survivor known as ‘Prisoner 88’ dies in Cuba: family. globalnews.ca. [dostęp 09.08.2017 r.]
  2. Prisoner 88. byronchristopher.org. [dostęp 18.11.2016 r.]
  3. Sobolewski (po wojnie Sherwood), Zygmunt. Informacja o więźniach; Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. [dostęp 18.11.2016 r.]
  4. Zmarł Wojciech Drewniak – więzień Auschwitz, żołnierz II Korpusu Polskiego, więzień UB. radiokrakow.pl. [dostęp 18.11.2016 r.]
  5. Pierwszy Transport do KL Auschwitz. chsro.pl. [dostęp 18.11.2016 r.]

Oceń: Zygmunt Sobolewski

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:7