Budynek zlokalizowany przy ul. Wały gen. Sikorskiego 15 w Toruniu to znakomity przykład zabytkowej architektury bankowej w tym mieście.
Jego historia sięga lat 1937–1939, kiedy to został zaprojektowany przez uznanego architekta Mariana Lalewicza. Pierwszym właścicielem tej wyjątkowej nieruchomości był Państwowy Bank Rolny, co podkreśla znaczenie obiektu w kontekście historycznym i ekonomicznym regionu. W 2012 roku budynek został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków, przez co zyskał status chronionego dziedzictwa kulturowego.
Obiekt wyróżnia się trzema kondygnacjami, zaplanowanymi na prostokątnym rzucie. Na osi jego bryły znajduje się wyraźny ryzalit, który wsparty jest na czterech solidnych filarach. Tylną część budynku zdobi półokrągły ryzalit, w którym umiejscowiona jest klatka schodowa. Konstrukcja budynku, wykonana z żelbetu, została wypełniona cegłą, przy czym ściany zewnętrzne pokryto czerwoną klinkierową cegłą w charakterystycznym układzie znanym jako wątek gotycki.
Warto zwrócić uwagę na szerokie otwory okienne, które skutecznie doświetlają sale operacyjne, a także na wałkowo-żłobkowe profilowane filary wewnątrz budynku, będące przykładem precyzyjnego rzemiosła XX wieku.
Przypisy
- Wielkie budowle międzywojennego Torunia do teraz robią wrażenie. torun.wyborcza.pl, 11.06.2019 r. [dostęp 04.01.2024 r.]
- a b Szymon Spandowski: Styl, szyk i elegancja. Po toruńsku. nowosci.com.pl, 18.11.2015 r. [dostęp 04.01.2024 r.]
- Kluczwajd i Pszczółkowski 2016 ↓, s. 42–43.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu | (12999) Toruń | Grzybek z 1843 roku w Toruniu | Kolejowa wieża ciśnień w Toruniu | Rubinkowo | Piekarskie GóryOceń: Budynek przy ul. Wały gen. Sikorskiego 15 w Toruniu