Piekarskie Góry, znane również jako Góry Piekarskie, to fascynujący teren obejmujący zniwelowane wzniesienie wydmowe, które znajduje się na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. Ta charakterystyczna lokalizacja rozciąga się od ulicy Kraszewskiego do Słowackiego w kierunku północ-południe oraz od Matejki do Sienkiewicza w kierunku wschód-zachód.
Wzniesienie to zostało wyrównane przed rokiem 1832, co wiązało się z intensywną rozbudową Twierdzy Toruń, która miała na celu umocnienie obronności miasta. W 1914 roku lokalne władze podjęły decyzję o utworzeniu miasta ogrodu na skraju Piekarskich Gór, planując jego lokalizację na odcinku pomiędzy ulicami Konopnickiej a Matejki. Oprócz tego, powstały również plany budowy drugiego miasta ogrodu, które miałoby powstać z drugiej strony Piekarskich Gór.
Interesujący projekt, zrealizowany przez Thorner Gemeinnützige Gartenstadt Gesellschaft, zakładał przedłużenie ulicy Matejki od ul. Gałczyńskiego do ul. Balonowej, co miało na celu stworzenie niepełnego pierścienia wokół Piekarskich Gór. Historia tego obszaru jest ściśle związana z piekarzami, którzy niegdyś posiadali piece, stąd pochodzi nazwa tego terenu, ponieważ piece przekształcono w celu ochrony Starego Miasta przed pożarami.
Podział gruntów na Piekarskich Górach został zakończony w XVIII wieku, a w czasie kolejnych konfliktów miejsce to było wykorzystywane przez obce wojska atakujące Toruń. Obecnie, na tym obszarze znajduje się piękny park oraz willa Kleintje, co sprawia, że Piekarskie Góry stają się interesującym miejscem do odwiedzenia.
Warto jednak zauważyć, że Piekarskimi Górami często błędnie określa się obszar wydmowy, którego prawidłowa nazwa to Przednie Góry Zajęcze, co tylko podkreśla bogactwo i złożoność lokalnej topografii.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Budynek przy ul. Wały gen. Sikorskiego 15 w Toruniu | Ogród Zoobotaniczny w Toruniu | (12999) Toruń | Grzybek z 1843 roku w Toruniu | Kolejowa wieża ciśnień w Toruniu | RubinkowoOceń: Piekarskie Góry