(12999) Toruń to obiekt, który stanowi jedną z interesujących planetoid zlokalizowanych w pasie głównym asteroid. Ta grupa skalnych ciał, obecna pomiędzy orbitami Marsa a Jowisza, skrywa wiele tajemnic i zagadek dotyczących formowania się naszego układu słonecznego.
Planetoida (12999) Toruń wyróżnia się nie tylko swoją unikalną nazwą, która czci polskie miasto Toruń, ale także rzuca światło na różnorodność biologiczną i geologiczną świata asteroid. Tego typu obiekty są istotnym przedmiotem badań astronomicznych, gdyż mogą dostarczać informacji na temat początkowych faz ewolucji planet.
Odkrycie i nazwa
Planetoida oznaczona numerem (12999) została odkryta 30 sierpnia 1981 roku w Lowell Observatory, w stacji Anderson Mesa, przez znanego astronom Edwarda Bowella. Przed nadaniem jej obecnej nazwy, planetoida nosiła oznaczenie (12999) 1981 QJ2.
Inspirując się pomysłem profesora Tadeusza Michałowskiego, który jest specjalistą w dziedzinie badania fizycznej natury planetoid na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odkrywca postanowił zaproponować Międzynarodowej Unii Astronomicznej nadanie tej planetoidzie nazwy (12999) Toruń. Edward Bowell, proponując tę nazwę, wskazał Toruń jako miejsce narodzin znanego astronoma Mikołaja Kopernika. Dodatkowo, Toruń znany jest z gotyckiego Starego Miasta, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, a także z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który zarządza największym obserwatorium astronomicznym w Polsce.
W dniu 19 lutego 2009 roku, w ramach polskiej inauguracji Międzynarodowego Roku Astronomii, na skwerze znajdującym się w pobliżu skrzyżowania al. Jana Pawła II oraz ul. Wały gen. Sikorskiego w Toruniu, został odsłonięty pomnik upamiętniający planetoidę. Autorem tego dzieła jest Paulina Kaczor-Paczkowska.
Orbita
Orbita ciała niebieskiego oznaczonego jako Torun (12999) wykazuje nachylenie do ekliptyki na poziomie 5,77°.
W celu pełnego obiegu wokół Słońca, zajmuje jej to 3 lata i 156 dni, przy czym porusza się w średniej odległości 2,27 au od Słońca.
Mimośród orbity wynosi około 0,19.
Właściwości fizyczne
(12999) Toruń to obiekt o średnicy wynoszącej około 3,5 km, co czyni go stosunkowo niewielkim ciałem niebieskim. Albedo, czyli miara odbicia światła, prezentuje się na dość wysokim poziomie, wynosząc około 0,4, co wskazuje na jego zdolność do odbijania znacznej ilości światła słonecznego.
Wartości jasności absolutnej tego obiektu to około 13,8, co oznacza, że jego jasność jest relatywnie słaba w porównaniu do jaśniejszych ciał niebieskich. Co ciekawe, Toruń obraca się wokół swojej osi w czasie nieco dłuższym niż 3,5 godziny, co może mieć wpływ na jego obserwację z Ziemi oraz na warunki panujące na jego powierzchni.
Przypisy
- Ziółkiewicz 2009 r., s. 136.
- a b c d e f g h i j k l m n (12999) Toruń w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.).
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Grzybek z 1843 roku w Toruniu | Kolejowa wieża ciśnień w Toruniu | Rubinkowo | Piekarskie Góry | Budynek przy ul. Wały gen. Sikorskiego 15 w Toruniu | Ogród Zoobotaniczny w ToruniuOceń: (12999) Toruń