Rubinkowo to interesująca i dynamiczna część miasta Torunia, która z pewnością zasługuje na bliższe poznanie. Nazwa tego osiedla wywodzi się od Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego, który był właścicielem majątku o tej samej nazwie.
Właśnie w obrębie tego majątku zlokalizowane jest obecne osiedle, które ma bogatą historię oraz rozwijającą się infrastrukturę.
Historia
„W przeszłości teren osiedla Rubinkowo był częścią majątku Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego. W 1951 roku miejscowość została przyłączona do granic Torunia. Koncepcja budowy osiedla pojawiła się na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. W drugiej połowie lat 60. powstał pierwszy projekt osiedla, a w 1968 roku Towarzystwo Urbanistów Polskich zorganizowało zamknięty konkurs na projekt nowego osiedla w Toruniu. Wzięło w nim udział 16 zespołów, jednak nie przyznano pierwszej nagrody. Drugą natomiast otrzymały zespoły Wiesława Andersa oraz Jadwigi Guzickiej, przy czym projekt Guzickiej zakładał stworzenie osiedla dla 60-70 tysięcy mieszkańców, podzielonego na jednostki zamieszkałe przez około 7 tysięcy osób. Jego koncepcja stała się podstawą do opracowania szczegółowego planu osiedla. Pierwsze bloki oddano do użytku w 1974 roku przy ul. Rydygiera.
Na przełomie lat 70. i 80. w sąsiedztwie Rubinkowa powstało osiedle Na Skarpie, które w 2017 roku liczyło około 30 tysięcy mieszkańców. Zdarzało się, że to osiedle błędnie określano mianem Rubinkowa III, mimo że pierwotnie planowano, aby nosiło właśnie tę nazwę. Budowę osiedla Rubinkowo zakończono w 1980 roku.
W roku 1983 wzniesiono pawilon handlowy Jowisz, a także w tym miejscu powstał pierwszy w Toruniu supermarket, znany pod nazwą Merkury. Z biegiem lat zmieniał on szyld, przyjmując m.in. nazwy Leader Price i Tesco. Z biegiem czasu Rubinkowo zyskało symbol – drzewo, które rosło przy Szosie Lubickiej i przez lata pełniło funkcję głównego punktu orientacyjnego oraz miejsca spotkań dla nowych mieszkańców. Niestety, około 2019 roku drzewo zostało ścięte. Innym znaczącym punktem orientacyjnym był komin zakładów Elana, a sam zakład był miejscem pracy dla wielu mieszkańców osiedla.
Religia
Obszar Rubinkowa przez długi okres związany był z trzema parafiami rzymskokatolickimi, którymi są Chrystus Król, św. Jakub Apostoł, oraz Podwyższenie Krzyża Świętego, usytuowane w Kaszczorku. W wyniku potrzeby religijnej, we wrześniu 1980 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła na terenie Rubinkowa II-III. Zaledwie dwa miesiące po rozpoczęciu budowy, 24 listopada 1980 roku, erygowano parafię św. Maksymiliana Kolbego. Uroczystość poświęcenia kościoła miała miejsce 12 października 1989 roku, a w literaturze można również natknąć się na informacje o tym, że ten kościół zlokalizowany jest w obrębie osiedla Na Skarpie.
W obliczu dynamicznego wzrostu liczby mieszkańców Rubinkowa, zaistniała potrzeba ustanowienia kolejnej parafii. W dniu 7 grudnia 1981 roku, powołano do życia parafię Matki Bożej Królowej Polski. Do tej nowo powstałej parafii przynależy kościół, którego budowa miała miejsce 4 października 1993 roku, a jego poświęcenie odbyło się 28 maja 1995 roku. Ponadto, 16 listopada 1987 roku, zrealizowano erygowanie parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Kościół tej parafii znajduje się przy ulicy Niesiołowskiego i został poświęcony 13 listopada 1988 roku.
Na obszarze parafii Matki Bożej Królowej Polski usytuowany jest również cmentarz, który pozostaje nieczynny od lat 60. XX wieku. Wyjątek stanowi jedynie rok 1985, kiedy na prośbę zmarłego pochowano tam księdza Bronisława Parzycha, pierwszego proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski.
Rubinkowo w kulturze
– W roku 2005 artystka Aleksandra Sojak-Borodo zrealizowała projekt pocztówek zatytułowanych Pozdrowienia z Torunia, w którym uwieczniła takie miejsca jak supermarkety, wypożyczalnie kaset wideo, stacje benzynowe oraz znane na całym świecie sieci restauracyjne, które powstały na terenie Rubinkowa w ostatnich latach. Dalszy rozwój tego projektu miał miejsce w 2013 roku, kiedy to wykonano dwie serie widokówek. Pierwsza z nich przedstawia wizje przyszłości osiedli Rubinkowo i Na Skarpie, jakie stworzyli uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 28, natomiast druga koncentruje się na budowie mostu gen. Elżbiety Zawackiej.
– W 2007 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie miała miejsce wystawa Katarzyny Skrobały, w ramach której odsłonięto cykl obrazów pod nazwą Rubinkowo.
– Z kolei w 2012 roku zorganizowano warsztaty rzeźbiarskie noszące tytuł Rubinek, które były prowadzone przez Katarzynę Skrobałę, Piotra Florianowicza oraz grupę jajego. Warsztaty te były częścią cyklu zajęć rzeźbiarskich dla dzieci, w tym Rubinek, Wrzosiak oraz Mokroduszek. Głównym celem tych wydarzeń było przybliżenie dzieciom historii Rubinkowa poprzez tworzenie z gliny postaci Rubinka.
– Rok 2013 przyniósł realizację projektu Pośród ogrodu…, który dokumentował codzienne życie działkowców z Rodzinnych Ogrodów Działkowych Elana, również usytuowanych na Rubinkowie.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Piekarskie Góry | Budynek przy ul. Wały gen. Sikorskiego 15 w Toruniu | Ogród Zoobotaniczny w Toruniu | (12999) Toruń | Grzybek z 1843 roku w Toruniu | Kolejowa wieża ciśnień w ToruniuOceń: Rubinkowo