Elżbieta Leśniewska-Komęza


Elżbieta Leśniewska-Komęza, ur. w 1950 roku w Toruniu, to wybitny naukowiec, którego prace koncentrują się na analizie rozkładu pola elektromagnetycznego oraz na zagadnieniach związanych z konstrukcją przekładników. Od roku 2010 pełni funkcję kierownika Zakładu Przekładników i Kompatybilności Elektromagnetycznej w Politechnice Łódzkiej.

W 1974 roku, kończąc studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Już w tym samym roku rozpoczęła pracę w Zespole Elektrotechniki Teoretycznej w Instytucie Podstaw Elektrotechniki PŁ, gdzie zajmowała się prowadzeniem zajęć dydaktycznych z zakresu Elektrotechniki Teoretycznej. W 1983 roku obroniła pracę doktorską pod kierunkiem prof. Macieja Krakowskiego, która została wyróżniona przez komisję.

Habilitację uzyskała w 1997 roku na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, a tytuł profesora nadany jej został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku.

Od 1977 roku jest aktywnym uczestnikiem prac badawczo-naukowych w Zakładzie Przekładników. Dzięki tym działaniom udało się opracować i wdrożyć mikroprocesorowe systemy pomiarowo-kontrolne, które znalazły zastosowanie w stacjach prób. Od 1981 roku pracuje w Zakładzie Przekładników, gdzie prowadzi kursy dydaktyczne z Elektrotechniki i Elektroniki dla studentów różnych kierunków Politechniki Łódzkiej.

Wielokrotnie współpracowała z biurem konstrukcyjnym Zakładów Wytwórczych Aparatury Wysokiego Napięcia ZWAR w Warszawie oraz z polskimi firmami zajmującymi się produkcją przekładników. Jej znaczącym osiągnięciem było stworzenie projektu izolacji przekładnika kombinowanego JUK 123a w ramach projektu celowego KBN dla koncernu ABB. Zespół, z którym pracowała, zdobył II nagrodę premiera za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne w 2003 roku, a także nagrodę Łódzkie Eureka w maju 2003 roku.

Prof. Elżbieta Leśniewska-Komęza jest autorką 95 publikacji i referatów naukowych, w tym 29 w czasopismach krajowych i 66 w zagranicznych. Współtworzyła również 3 skrypty, 2 patenty oraz 2 zgłoszenia patentowe. Należy do prestiżowych międzynarodowych organizacji naukowych, takich jak International COMPUMAG Society oraz Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), a także jest członkiem Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.

W 2005 roku została odznaczona Krzyżem Zasługi, a dwa lata później Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2008 roku otrzymała tytuł Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej.

Wyniki jej badań związanych z analizą pola elektromagnetycznego w kontekście projektowania przekładników prądowych znalazły odzwierciedlenie w następujących publikacjach:

  • rozprawie habilitacyjnej pt. Zastosowanie symulacji pól elektromagnetycznych w projektowaniu przekładników z 1997 roku,
  • książce Przekładniki. Modelowanie z zastosowaniem numerycznych metod polowych, wydanej przez WNT Warszawa w 2010 roku,
  • rozdziale pt. Applications of the Field Analysis During Design Process of Instrument Transformers, umieszczonym w książce Transformers. Analysis, Design, and Measurement wydanej w 2012 roku przez CRC Press Taylor & Francis Group, Boca Raton, London, New York.

Przypisy

  1. Nagroda Prezesa Rady Ministrów. Strona WWW Zakładu Przekładników i Kompatybilności Elektromagnetycznej. [dostęp 01.12.2014 r.]
  2. Kierownik Zakładu Przekładników i Kompatybilności Elektromagnetycznej. Strona WWW Zakładu Przekładników i Kompatybilności Elektromagnetycznej w Instytucie Elektroenergetyki PŁ. [dostęp 10.11.2014 r.]

Oceń: Elżbieta Leśniewska-Komęza

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:10