UWAGA! Dołącz do nowej grupy Toruń - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Grzegorz Młodzikowski


Grzegorz Młodzikowski to postać, która zapisała się w historii polskiego sportu jako wysokiej klasy naukowiec. Urodził się 9 maja 1920 roku w Toruniu, a swoją podróż życiową zakończył 6 kwietnia 2006 roku w Warszawie.

W ciągu swojego życia Młodzikowski zdobył tytuł profesora oraz uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie nauk wychowania fizycznego, koncentrując się na nowożytnej historii sportu. Jego praca naukowa przyczyniła się do rozwoju tej dziedziny w Polsce i pozostawiła trwały ślad w środowisku akademickim.

Kariera

Grzegorz Młodzikowski był wybitnym nauczycielem akademickim oraz ekspertem w dziedzinie wychowania fizycznego i olimpizmu. Do 1972 roku pełnił funkcję pracownika naukowo-dydaktycznego w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie kierował Pracownią Olimpizmu i Polityki Społecznej oraz był dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych.

W latach 1972–1976 zajął stanowisko rektora gdańskiej Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego, po czym powrócił do warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Jego działalność w tej instytucji była znacząca zarówno dla studentów, jak i dla rozwoju polskiego sportu.

Był członkiem Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej oraz Międzynarodowego Komitetu Historii Sportu i Wychowania Fizycznego (CIEPS). Ponadto, pełnił rolę wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także był członkiem zarządu tej organizacji. Jego zaangażowanie w sport szeroko pojęty przejawiało się również w pracy jako wiceprezesa Polskiego Związku Narciarskiego.

Jako redaktor naczelny „Wychowania Fizycznego i Historii Sportu”, Grzegorz Młodzikowski przyczynił się do upowszechniania wiedzy na temat sportu i wychowania. Zmarł, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera N II rząd 2, grób 5).

Książki

Grzegorz Młodzikowski jest autorem kilku znaczących dzieł literackich, które przyczyniły się do rozwoju myśli dotyczącej sportu i jego wpływu na społeczeństwo.

  • 20 olimpiad ery nowożytnej (1974, nagrodzona Wawrzynem Olimpijskim PKOl),
  • Polityka i sport (1979),

Przypisy

  1. miejsce pochówku. [dostęp 21.12.2018 r.]
  2. Kronika Sportu Polskiego Odeszli w 2006 roku. [dostęp 21.12.2018 r.]

Oceń: Grzegorz Młodzikowski

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:23