Eugeniusz Głowski


Eugeniusz Głowski był znaczącą postacią w polskiej muzyce, urodził się 12 lipca 1938 roku w Toruniu. Jego kariera obejmowała nie tylko kompozycję, ale także teoretykę muzyki oraz działalność pedagogiczną. Poświęcił swoje życie kształceniu przyszłych pokoleń muzyków, prowadząc zajęcia w prestiżowych instytucjach edukacyjnych.

Wśród uczelni, z którymi był związany, wyróżniają się Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W tych miejscach miał okazję przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie studentom, inspirując ich do twórczości i rozwoju umiejętności muzycznych.

Głowski zmarł 5 maja 2018 roku w Gdańsku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz znaczący wpływ na polską scenę muzyczną.

Wykształcenie

Eugeniusz Głowski zainicjował swoją edukację muzyczną w klasach fortepianu oraz wiolonczeli, uczęszczając do instytucji pierwszego stopnia w Gdańsku. W tej samej szkole muzycznej zdobył również dyplom na poziomie drugiego stopnia, specjalizując się w wiolonczeli, jednocześnie kontynuując naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Władysława Pniewskiego.

Poziom wykształcenia został wzbogacony przez kontynuację nauki na Wydziale Pedagogicznym w sekcji teorii muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu harmonii, instrumentacji oraz kontrapunktu, studiując pod okiem Wandy Dubanowicz.

W 1967 roku ukończył studia wyższe w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie (dzisiaj Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku), zdobywając dyplom z teorii muzyki, kierowany przez prof. Marka Podhajskiego. Następnie, w 1971 roku, obronił dyplom w klasie kompozycji pod kierunkiem prof. Konrada Pałubickiego.

W roku 1977 uzyskał przewód kwalifikacyjny I stopnia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a w 1997 roku na Akademii Muzycznej w Krakowie zdobył przewód kwalifikacyjny II stopnia, co umożliwiło mu uzyskanie stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki.

Działalność kompozytorska

Eugeniusz Głowski pozostawił po sobie bogatą spuściznę kompozytorską, liczącą ponad 80 utworów, które koncentrują się głównie na muzyce kameralnej oraz chóralnej. Z mniejszym zasięgiem, ale również znaczną wartością, są jego dzieła symfoniczne i sceniczne. Do roku 2018, kompozycje Głowskiego były prezentowane na ponad 300 koncertach, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, obejmujących 18 różnych krajów w Europie, jak również w Chile, Stanach Zjednoczonych oraz Peru.

Niektóre z jego utworów doczekały się publikacji przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a także zostały zarejestrowane na płytach CD oraz kasetach magnetofonowych, co dodatkowo potwierdza ich znaczenie i rozpoznawalność w świecie muzyki.

Muzykologowie, tacy jak Elżbieta Szczurko i Aleksandra Grucza-Rogalska, zwracają uwagę na to, że Głowski w swojej twórczości stawiał na równowagę pomiędzy trzema kluczowymi komponentami każdego dzieła muzycznego: melodyką, harmoniką oraz metrorytmiką. Istotnym celem w jego twórczości była także przejrzystość formy oraz faktury, co sprawia, że jego kompozycje są do dziś cenione zarówno przez wykonawców, jak i słuchaczy.

Działalność pedagogiczna i organizacyjna

W latach 1967–1980 Eugeniusz Głowski pełnił rolę pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym w Gdańsku. Jego działalność edukacyjna trwała nieprzerwanie aż do 2013 roku, kiedy to pracował jako nauczyciel akademicki i wykładowca w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Równocześnie, w latach 1980-2005 był związany z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadził zajęcia z zakresu kompozycji oraz teorii muzyki.

Pełnił również istotne funkcje w gdańskiej uczelni, obejmując stanowisko kierownika Zakładu Kompozycji w latach 1980-2005, dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki w latach 1981-1987 oraz dyrektora Instytutu Teorii Muzyki w latach 1987-1988. W trakcie swojej kariery edukacyjnej kształcił wielu utalentowanych kompozytorów, wśród których znajdowały się takie osoby jak Krzysztof Olczak, Mariusz Dubaj, Marek Czerniewicz, Anna Maria Przydworska, Anna Weyna, Gedymin Grubba oraz Monika Cybulska.

Eugeniusz Głowski był aktywnym członkiem Związku Kompozytorów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W okresie od 1978 do 1996 roku zajmował różne stanowiska, w tym prezesa, wiceprezesa oraz sekretarza w Zarządzie Oddziału Gdańskiego Związku Kompozytorów Polskich, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność zarówno pedagogiczną, jak i organizacyjną.

Na zawsze pozostanie w pamięci, jako jedna z najważniejszych postaci w polskim środowisku muzycznym. Ostatnie lata jego życia były spędzone w Gdańsku, gdzie znalazł swój wieczny spoczynek na Cmentarzu Srebrzysko (rejon VIII, taras IV, rząd 7, grób 34).

Nagrody, wyróżnienia i odznaczenia

Nagrody i wyróżnienia

Eugeniusz Głowski, uznany kompozytor, został uhonorowany licznymi nagrodami i stypendiami, które potwierdzają jego niezwykły talent oraz wkład w rozwój kultury muzycznej w Polsce. Jego osiągnięcia obejmują:

  • stypendium Ministra Kultury i Sztuki,
  • stypendium Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (dwukrotnie: 1973, 1974),
  • wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie w Kamieniu Pomorskim za hejnał miasta (1969),
  • wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie dla studentów klas kompozycji, członków Koła Młodych ZKP z okazji 50-lecia PWSM w Poznaniu za Pieśni liryczne na chór mieszany i zespół instrumentalny (1970),
  • II nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gnieźnie za Cztery psalmy na chór chłopięco-męski a cappella (1973),
  • wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Józefa Elsnera w Opolu za Figliki I – 10 miniatur na altówkę i fortepian (1975),
  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (czterokrotnie: 1975, 1980, 1985, 1991),
  • II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na pieśń chóralną w Poznaniu za Rok czterdziesty piąty na chór męski a cappella (1976),
  • I nagroda na Konkursie Kompozytorskim Rozgłośni Polskiego Radia i Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku za Punkty przecięcia – 4 wiersze na głos recytujący i zespół instrumentalny (1977),
  • III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Toruniu za Miłujcie sprawiedliwość na chór mieszany (1983),
  • III nagroda na Konkursie Episkopatu Polski w Warszawie za Modlitwy na sopran, baryton, trąbki, kotły i smyczki (1984),
  • nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu za Capriccio na skrzypce solo (1990),
  • II nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Toli Korian w Londynie za Wierzbę przydrożną na chór mieszany (1990),
  • nagroda na II Konkursie Kompozytorskim na kolędę i pastorałkę w Będzinie (2005),
  • Nagroda Artystyczna Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1987),
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (2011).

Odznaczenia

Jego zasługi w dziedzinie kultury nie przeszły niezauważone, czego dowodem są liczne odznaczenia, które Głowski otrzymał na przestrzeni lat. Wśród nich znajdują się:

  • Srebrny Krzyż Zasługi (1979),
  • Złoty Krzyż Zasługi (1985),
  • Medal 50-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku (1997),
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001),
  • Zasłużony Działacz Kultury (1983),
  • Za Zasługi dla Gdańska (1981).

Przypisy

  1. Eugeniusz Głowski [online], cmentarze-gdanskie.pl [dostęp 22.05.2019 r.]
  2. Amuz [online], archiwummuzyczne.pl [dostęp 09.05.2018 r.]
  3. Zmarł dr hab. Eugeniusz Głowski. amuz.gda.pl, 07.05.2018 r. [dostęp 19.05.2018 r.]

Oceń: Eugeniusz Głowski

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:23