Andrzej Wojtczak


Andrzej Stanisław Wojtczak, Urodzony 30 czerwca 1957 roku w Toruniu, to wybitny polski chemik specjalizujący się w krystalochemii. Niezwykle istotnym elementem jego życia jest to, że jest synem Zbigniewa Wojtczaka, co niewątpliwie miało wpływ na jego karierę naukową oraz wychowanie w atmosferze badań naukowych.

Życiorys

Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu w roku 1976. Po tym etapie rozwoju postanowił kontynuować naukę, wybierając studia chemiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które zakończył z sukcesem w 1980 roku.

Siedem lat później, w wyniku prowadzenia badań, zdobył stopień doktora, prezentując pracę, która nosiła tytuł: Badania strukturalne związków kompleksowych histaminy z metodami przejściowymi. Jego dalsze osiągnięcia akademickie obejmują obronę pracy habilitacyjnej, która miała miejsce w 2003 roku.

W swojej karierze naukowej, jest dumnym członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Polskiej Akademii Nauk, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w rozwój chemii w Polsce. Do roku 2012 sprawował zaszczytną funkcję prodziekana ds. nauki Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W tym samym roku, na mocy przyznanego tytułu profesora, zyskał jeszcze większy prestiż w kręgach akademickich. Aktualnie piastuje stanowisko kierownika Katedry Chemii Biomedycznej i Polimerów, zajmując się badaniami oraz edukacją w tym ważnym obszarze chemii.

Prace badawcze

W obszarze badań nad wiązeniem hormonów tarczycy oraz ich analogów w białku serum krwi, kluczowym elementem jest transtyretyna. Jest to białko, które pełni istotną rolę w organizmie, transportując hormony tarczycy oraz witaminę A. Analiza interakcji między tymi hormonami a transtyretyną jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa to na metabolizm oraz funkcje hormonalne. Badania te mają znaczenie kliniczne, zwłaszcza w kontekście zaburzeń endokrynologicznych.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje Andrzeja Wojtczaka, które obejmują różnorodne badania i osiągnięcia w dziedzinie chemii:

  • Analiza struktury w stanie stałym oraz badania wielonuklearne NMR kompleksów platyny(II) oraz palladu(II) z 5,7-ditertbutyl-1,2,4-triazolo[1,5-a]pirimidyną, opublikowana w Polyhedron, 26 (2007), 5349-5354,
  • Badania kompleksów platyny(IV) z analogami puryny. Struktura molekularna oraz ich aktywność antyproliferacyjna in vitro, z publikacją w Polyhedron, 27 (2008) 2765-2770,
  • Bis(camforosulfamid) o symetrii C2 jako chiralne ligandy do enantioselektywnej reakcji dodatku dietylozinku do benzaldehydu, opisane w Journal of Molecular Catalysis A: Chemical 286, 2008, 106-113,
  • Iminy pochodne (1S,2R)-norefedryny jako katalizatory w enantioselektywnej reakcji dodatku dietylozinku do aldehydów, opublikowane w Applied Catalysis A: General, 2009, 357, s. 150–158,
  • Spektroskopia NMR w stanie stałym jako precyzyjne narzędzie do określenia formy tautomerowej oraz pozycji protonów w mostkach wewnątrzcząsteczkowych orto-hydroksy pochodnych Schiffa, wydana w Journal of Physical Chemistry A, 2010, 114, s. 12522–12530.

Oceń: Andrzej Wojtczak

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:24