Witold Chmielewski (plastyk)


Witold Andrzej Chmielewski, urodzony 27 sierpnia 1949 roku w Toruniu, to wybitny polski artysta plastyk. Jest profesorem sztuk pięknych, który w swojej pracy koncentruje się na malarstwie.

Jego dorobek artystyczny i pedagogiczny stanowi znaczącą część polskiego krajobrazu artystycznego, a jego unikalny sposób wyrażania siebie poprzez sztukę zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Życiorys

Witold Chmielewski jest osobą, której życie i twórczość są dowodem na jego głębokie zaangażowanie w sztuki piękne. W 1968 roku ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bydgoszczy, a następnie odbył służbę wojskową w Wojskowej Kolumnie Transportu Samochodowego w latach 1968-1970. Kiedy opuścił wojsko, zdecydował się na dalszą edukację i w latach 1970-1975 studiował sztuki piękne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, będąc pod opieką Stanisława Borysowskiego.

Po zakończeniu nauki, Chmielewski rozpoczął pracę na UMK. W okresie 1981-1982 pełnił rolę zastępcy dyrektora Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego. W 1983 roku otworzył przewód kwalifikacyjny, a w 2001 roku uzyskał tytuł profesora oraz objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na UMK. Dziś jest profesorem w Katedrze Intermediów na Wydziale Sztuk Pięknych tej uczelni.

Witold Chmielewski jest wszechstronny w swoich działaniach artystycznych; zajmował się scenografią teatralną i telewizyjną, tworzył projekty wystawiennicze, a także angażował się w małą architekturę i reklamę wizualną. Jest kuratorem, animatorem kultury oraz autorem wielu publikacji naukowych i artystycznych. W zakresie edukacji plastycznej oraz animacji kultury posiada doświadczenie pracy z lokalnymi środowiskami.

Jego twórczość obejmuje także krytykę sztuki i kultury współczesnej. Działał publicystycznie, m.in. na łamach lokalnego dodatku „Gazety Wyborczej”. Zainicjował uruchomienie kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Chmielewski jest członkiem „Grupy Działania” oraz „Grupy 111”. Wspólnie z innymi artystami, takimi jak Izabella Cywińska i Stefan Starczewski, uczestniczył w projekcie Małe ojczyzny, który promuje lokalne inicjatywy kulturowe i edukacyjne poprzez Fundację Kultury.

Prywatnie, Witold Chmielewski jest mężem Iwony Chmielewskiej. Ma dwóch synów: Jacka, który urodził się w 1975 roku z pierwszego małżeństwa, oraz Jana, z aktualnego związku. Jego starszym bratem jest Bogdan Chmielewski, również artysta plastyk, który zajmuje stanowisko profesora w Katedrze Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Twórczość artystyczna

Witold Chmielewski to artysta, który odgrywa znaczącą rolę w polskim świecie sztuki. Jest on nie tylko autorem, ale również współautorem i aktywnym uczestnikiem wielu wystaw oraz wydarzeń artystycznych. W roku 1976 brał udział w ekspozycji zatytułowanej „Akcja Podróż”, a dwa lata później, w 1978, był obecny na „Międzynarodowych Spotkaniach Teatru i Sztuki Otwartej”. Nie można zapomnieć o Ogólnopolskich Spotkaniach „Osieki 79”, które również stanowiły ważny punkt w jego karierze.

W jego dorobku artystycznym znajduje się wiele znaczących realizacji, takich jak wystawa „Epitafium i siedem przestrzeni” w Galerii Zachęta w Warszawie w 1991 roku oraz „W poszukiwaniu środka świata”, która odbyła się w Galerii „Wozownia” w Toruniu w 1999 oraz w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie w 2002 roku. Chmielewski zrealizował także projekty indywidualne oraz wspólne z Grupą 111 oraz mieszkańcami Lucimia w ramach „Działania w Lucimiu”, trwającego między 1977 a 1993 rokiem.

Oprócz malarstwa, artysta zajmuje się również scenografią teatralną i telewizyjną. Do jego znakomitych realizacji należy m.in. scena wędrownego teatru Sopalovicia oraz inscenizacja „Romeo i Julia” w Teatrze Horzycy w Toruniu w 1987 roku. Dodatkowo, stworzył dekoracje do „Stołu z powyłamywanymi nogami” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 1990 roku oraz do „Gracza Dostojewskiego” w Toruniu w 2002 roku, który był realizowany w Ośrodkach TVP w Gdańsku i Bydgoszczy.

Chmielewski był także komisarzem i dyrektorem artystycznym Festiwali Studentów Szkół Artystycznych, które odbyły się w Szczawnie-Zdroju w 1977 i 1978 roku, a także organizacji wystaw w ramach „Sztuka Faktu” w BWA w Bydgoszczy w 1978 oraz 1981 roku. Jego wkład w rozwój sztuki współczesnej w Polsce jest niezaprzeczalny.

Przypisy

  1. Katedra Intermediów - Uniwersytet Mikołaja Kopernika [online], ki.umk.pl [dostęp 04.07.2021 r.]

Oceń: Witold Chmielewski (plastyk)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:8