Janusz Andrzejczak


Janusz Andrzejczak to wybitna postać w Polsce, znana jako pisarz, malarz oraz pedagog. Jego życie rozpoczęło się 11 stycznia 1956 roku w pięknym mieście Toruń, co miało znaczący wpływ na jego późniejsze twórcze osiągnięcia.

Jako artysta ma wiele do zaoferowania w dziedzinie literatury, sztuk pięknych oraz edukacji, co czyni go osobą niezwykle wszechstronną.

Życiorys

Janusz Andrzejczak to postać, która z pewnością zasługuje na szczególne uznanie. Jego droga zawodowa i artystyczna jest niezwykle bogata i różnorodna. Po ukończeniu szkoły podstawowej związał swoją przyszłość z leśnictwem, jednak nie zdołał ukończyć nauki w szkole leśnej. Ukończył natomiast technikum, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe. Pracował w wielu różnych rolach, od mistrza budowlanego przez robota w wykopach, aż po dekoratora wystaw sklepowych. Jego kariera rozwijała się w kierunku kultury, gdzie zyskał doświadczenie jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Po latach zdobywania doświadczenia zawodowego podjął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, co otworzyło nowe horyzonty. Po zakończeniu studiów pracował przez rok jako nauczyciel w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego, by następnie przez blisko dwie dekady kształcić młodzież w rejonie Torunia. Spędził również czas jako wychowawca w internacie toruńskiego liceum, gdzie miał okazję oddziaływać na rozwój młodych ludzi.

Twórczość Andrzejczaka to przede wszystkim poezja, opowiadania, eseje i różne formy prozatorskie. W jego dziełach często przewijają się wątki odnoszące się do przyrody oraz refleksje na temat egzystencji człowieka. Jego pierwszy tomik poezji, zatytułowany Takijeden, wzbudził zainteresowanie i powstał przy inspiracji Jana Leończuka. W 2011 roku miał miejsce wyjątkowy występ autora w Książnicy Podlaskiej, a dwa lata później jego utwory zostały zaprezentowane przez Annę Polony i Andrzeja Mrowca podczas Krakowskiego Salonu Poezji, w ramach Salonu Rekomendacji Mistrzowskich Anny Dymnej.

Nie można zapomnieć o jego występie w toruńskim ratuszu, gdzie dzielił scenę z Leszkiem Długoszem. W 2013 roku Andrzejczak zainicjował cykliczną Rynnę Poetycką w Toruniu, która została wzorowana na krakowskiej Rynnie Poetyckiej, będącej miejscem spotkań wielu wybitnych twórców, w tym Wisławy Szymborskiej. Jego teksty ukazywały się zarówno w prasie krajowej, jak i polonijnej, co pozwoliło na dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Janusz Andrzejczak jest również aktywnym członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jako autor wydał kilka książek, a jego twórczość została doceniona przez krytyków, w tym Elżbietę Morawiec, Przemysława Dakowicza, Wojciecha Wencela oraz Alicję Patey-Grabowską i Jarosława Ławskiego.

Dodatkowo, Janusz Andrzejczak ma również talent plastyczny. Malowanie stało się dla niego kolejnym sposobem na wyrażenie siebie. Realizował autorskie wystawy obrazów i grafiki zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace powstają z fascynacji przyrodą, malowane farbami olejnymi na różnorodnych płótnach.

Publikacje

Janusz Andrzejczak to autor wielu wybitnych publikacji książkowych, które wzbogacają polską literaturę. Wśród jego dzieł można znaleźć:

  • Takijeden (tomik poezji, 2011), Książnica Podlaska, Białystok,
  • Łagodnia (tomik poezji, 2012), Wydawnictwo Arcana, Kraków,
  • Ulotnia (tomik poezji, 2013), Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń,
  • Przedziwnia. Ballada o Genku (2015), Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń,
  • Powłóczystość. Drogami, bezdrożami Podlasia (2017), Książnica Podlaska, Białystok,
  • Tajemnia (tomik poezji, 2021), Instytut Literatury, Kraków,
  • Wędrownia (tom poezji, 2022), Wydawnictwo Test, Lublin.

Oprócz publikacji książkowych, Andrzejczak regularnie publikuje swoje prace w cyklicznych wydaniach kwartalnika SPP „Podgląd”, a także w takich pismach jak „Arcana”, „Okolica Poetów”, „Almanach Prowincjonalny”, „Epea” oraz w wielu innych.

Dzieła malarskie

Portret św. Jana Pawła II namalowany olejem przez Janusza Andrzejczaka odkrywa swoje miejsce w toruńskim kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny. Oprócz tego artysta stworzył wiele innych prac, w tym olejne obrazy takie jak Panorama Torunia, autorski portret Jana Pawła II oraz portret bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Większość jego dzieł znajduje się w prywatnych zbiorach rozsianych po różnych częściach świata. Andrzejczak jest także znany jako autor ilustracji w swoich książkach.

Nagrody i wyróżnienia

Janusz Andrzejczak zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień, co podkreśla jego talent literacki oraz wkład w polską poezję. Oto niektóre z jego osiągnięć:

  • Wyróżnienie przyznane przez Kapitułę Symbolicznych Nagród Ryszarda Milczewskiego-Bruno w kategorii poezji za utwór „Duże Piwo Grzane z Łyżką” w 2012 roku,
  • Nagroda główna w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Las – moja miłość”, który odbył się w Białowieży w 2013 roku,
  • Wyróżnienie w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa” w roku 2014,
  • Wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza im. Wiktora Gomulickiego o Laur Błękitnej Narwi w 2014 roku,
  • W 2017 roku, jego książka „Powłóczystość. Drogami, bezdrożami Podlasia” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Przypisy

  1. JanuszJ. Andrzejczak JanuszJ., Tajemnia, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział Warszawa, 2020, ISBN 978-83-66359-86-4 [dostęp 29.12.2022 r.]
  2. JanuszJ. Andrzejczak JanuszJ., Przedziwnia: ballada o Genku, Wydawnictwo Adam Marszałek, 2015, ISBN 978-83-8019-125-9 [dostęp 29.12.2022 r.]
  3. Nominowani do tegorocznej nagrody literackiej im. Kazaneckiego [online], wyborcza.pl, 20.01.2018 r.
  4. Wędrownia [online], Bonito [dostęp 29.12.2022 r.]
  5. Kadra [online], 8lo.torun.pl.

Oceń: Janusz Andrzejczak

Średnia ocena:5 Liczba ocen:7