Janusz Andrzejczak to wybitna postać w Polsce, znana jako pisarz, malarz oraz pedagog. Jego życie rozpoczęło się 11 stycznia 1956 roku w pięknym mieście Toruń, co miało znaczący wpływ na jego późniejsze twórcze osiągnięcia.
Jako artysta ma wiele do zaoferowania w dziedzinie literatury, sztuk pięknych oraz edukacji, co czyni go osobą niezwykle wszechstronną.
Życiorys
Janusz Andrzejczak to postać, która z pewnością zasługuje na szczególne uznanie. Jego droga zawodowa i artystyczna jest niezwykle bogata i różnorodna. Po ukończeniu szkoły podstawowej związał swoją przyszłość z leśnictwem, jednak nie zdołał ukończyć nauki w szkole leśnej. Ukończył natomiast technikum, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe. Pracował w wielu różnych rolach, od mistrza budowlanego przez robota w wykopach, aż po dekoratora wystaw sklepowych. Jego kariera rozwijała się w kierunku kultury, gdzie zyskał doświadczenie jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.
Po latach zdobywania doświadczenia zawodowego podjął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, co otworzyło nowe horyzonty. Po zakończeniu studiów pracował przez rok jako nauczyciel w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego, by następnie przez blisko dwie dekady kształcić młodzież w rejonie Torunia. Spędził również czas jako wychowawca w internacie toruńskiego liceum, gdzie miał okazję oddziaływać na rozwój młodych ludzi.
Twórczość Andrzejczaka to przede wszystkim poezja, opowiadania, eseje i różne formy prozatorskie. W jego dziełach często przewijają się wątki odnoszące się do przyrody oraz refleksje na temat egzystencji człowieka. Jego pierwszy tomik poezji, zatytułowany Takijeden, wzbudził zainteresowanie i powstał przy inspiracji Jana Leończuka. W 2011 roku miał miejsce wyjątkowy występ autora w Książnicy Podlaskiej, a dwa lata później jego utwory zostały zaprezentowane przez Annę Polony i Andrzeja Mrowca podczas Krakowskiego Salonu Poezji, w ramach Salonu Rekomendacji Mistrzowskich Anny Dymnej.
Nie można zapomnieć o jego występie w toruńskim ratuszu, gdzie dzielił scenę z Leszkiem Długoszem. W 2013 roku Andrzejczak zainicjował cykliczną Rynnę Poetycką w Toruniu, która została wzorowana na krakowskiej Rynnie Poetyckiej, będącej miejscem spotkań wielu wybitnych twórców, w tym Wisławy Szymborskiej. Jego teksty ukazywały się zarówno w prasie krajowej, jak i polonijnej, co pozwoliło na dotarcie do szerszego grona odbiorców.
Janusz Andrzejczak jest również aktywnym członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jako autor wydał kilka książek, a jego twórczość została doceniona przez krytyków, w tym Elżbietę Morawiec, Przemysława Dakowicza, Wojciecha Wencela oraz Alicję Patey-Grabowską i Jarosława Ławskiego.
Dodatkowo, Janusz Andrzejczak ma również talent plastyczny. Malowanie stało się dla niego kolejnym sposobem na wyrażenie siebie. Realizował autorskie wystawy obrazów i grafiki zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace powstają z fascynacji przyrodą, malowane farbami olejnymi na różnorodnych płótnach.
Publikacje
Janusz Andrzejczak to autor wielu wybitnych publikacji książkowych, które wzbogacają polską literaturę. Wśród jego dzieł można znaleźć:
- Takijeden (tomik poezji, 2011), Książnica Podlaska, Białystok,
- Łagodnia (tomik poezji, 2012), Wydawnictwo Arcana, Kraków,
- Ulotnia (tomik poezji, 2013), Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń,
- Przedziwnia. Ballada o Genku (2015), Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń,
- Powłóczystość. Drogami, bezdrożami Podlasia (2017), Książnica Podlaska, Białystok,
- Tajemnia (tomik poezji, 2021), Instytut Literatury, Kraków,
- Wędrownia (tom poezji, 2022), Wydawnictwo Test, Lublin.
Oprócz publikacji książkowych, Andrzejczak regularnie publikuje swoje prace w cyklicznych wydaniach kwartalnika SPP „Podgląd”, a także w takich pismach jak „Arcana”, „Okolica Poetów”, „Almanach Prowincjonalny”, „Epea” oraz w wielu innych.
Dzieła malarskie
Portret św. Jana Pawła II namalowany olejem przez Janusza Andrzejczaka odkrywa swoje miejsce w toruńskim kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny. Oprócz tego artysta stworzył wiele innych prac, w tym olejne obrazy takie jak Panorama Torunia, autorski portret Jana Pawła II oraz portret bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Większość jego dzieł znajduje się w prywatnych zbiorach rozsianych po różnych częściach świata. Andrzejczak jest także znany jako autor ilustracji w swoich książkach.
Nagrody i wyróżnienia
Janusz Andrzejczak zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień, co podkreśla jego talent literacki oraz wkład w polską poezję. Oto niektóre z jego osiągnięć:
- Wyróżnienie przyznane przez Kapitułę Symbolicznych Nagród Ryszarda Milczewskiego-Bruno w kategorii poezji za utwór „Duże Piwo Grzane z Łyżką” w 2012 roku,
- Nagroda główna w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Las – moja miłość”, który odbył się w Białowieży w 2013 roku,
- Wyróżnienie w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa” w roku 2014,
- Wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza im. Wiktora Gomulickiego o Laur Błękitnej Narwi w 2014 roku,
- W 2017 roku, jego książka „Powłóczystość. Drogami, bezdrożami Podlasia” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
Przypisy
- JanuszJ. Andrzejczak JanuszJ., Tajemnia, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział Warszawa, 2020, ISBN 978-83-66359-86-4 [dostęp 29.12.2022 r.]
- JanuszJ. Andrzejczak JanuszJ., Przedziwnia: ballada o Genku, Wydawnictwo Adam Marszałek, 2015, ISBN 978-83-8019-125-9 [dostęp 29.12.2022 r.]
- Nominowani do tegorocznej nagrody literackiej im. Kazaneckiego [online], wyborcza.pl, 20.01.2018 r.
- Wędrownia [online], Bonito [dostęp 29.12.2022 r.]
- Kadra [online], 8lo.torun.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Joanna Voss | Elżbieta Łabuńska | Michał Burzymowski | Waldemar Fydrych | Witold Chmielewski (plastyk) | Magdalena Czerwińska | Krzysztof Kaczmarek (aktor) | Aleksander Wysocki (aktor) | Sławomir Wierzcholski | Maciej Sobociński | Rozalia Mierzicka | Andrzej Grzmociński | Józef Makowski | Andrzej Jurkiewicz | Anita Andrzejewska | Teodor Knorr | Bożena Kiełbińska | Piotr Cieślak | Krzysztof Izdebski-Cruz | Piotr Wysocki (aktor)Oceń: Janusz Andrzejczak