Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika to aktywnie działająca terytorialna wspólnota Związku Harcerstwa Polskiego w malowniczym mieście Toruń. W ramach Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, hufiec ten jest domem dla około 1100 członków, którzy angażują się w różnorodne działania i projekty.
Od roku 2018, siedziba hufca znajduje się przyplacu św. Katarzyny 9, co stanowi centralny punkt dla wszystkich harcerskich aktywności oraz wspólnego rozwoju młodzieży.
Historia
Początki działalności ruchu harcerskiego na obszarze Torunia mają swoje źródła w czasach pruskich. Władze niemieckie nie wyrażały zgody na legalizację polskich organizacji, co zmusiło drużynę skautów do działania w tajemnicy, a ich spotkania towarzyszyły w ustronnych miejscach, najczęściej leśnych. Kluczowym celem tej organizacji była mobilizacja sił do walki o suwerenność kraju, czego przykładem jest zaangażowanie wielu harcerzy z Torunia w powstanie wielkopolskie.
W czasie międzywojennym Toruń stał się siedzibą Pomorskiej Chorągwi zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. 21 marca 1927 roku do Hufca Toruń wstąpił Stefan Wincenty Frelichowski, co było istotnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności harcerskiej.
Wrzesień 1939 roku przyniósł zawieszenie działań Hufca, a w kolejnych latach wielu harcerzy trafiło do obozów koncentracyjnych lub na przymusowe roboty. W okresie II wojny światowej toruńscy harcerze, działając w ramach Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej, organizowali wsparcie dla osób ukrywających się, w tym żołnierzy oraz działaczy społecznych, którzy padli ofiarą brutalnych prześladowań przez niemieckie władze.
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku przywrócenie harcerstwa w Toruniu było trudnym zadaniem. W 1950 roku władze centralne wdrożyły politykę tzw. likwidacji tradycyjnego systemu wychowawczego, co w efekcie doprowadziło do podporządkowania Polskiego harcerstwa Związkowi Młodzieży Polskiej w Toruniu.
W 1956 roku Związek Harcerstwa Polskiego został reaktywowany, a w 1975 roku z części Chorągwi Bydgoskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej powstała Chorągiew Toruńska, która w 1979 roku przyjęła tytuł Zdobywców Kosmosu. W roku 1976 chorągiew ta liczyła 36 tysięcy członków w 49 hufcach, a do 1984 roku liczba ta wzrosła do 41 tysięcy w 13 hufcach. W 1981 roku, w ramach tzw. odnowy harcerstwa, powrócono do tradycji oraz symboliki.
W tym właśnie okresie, siedzibą organizacji stał się Dom Harcerza, usytuowany w pobliskim Rynku Staromiejskim.
Od 1999 roku Hufiec ZHP Toruń, będący jednym z największych w Polsce, funkcjonuje w ramach Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. 11 października 2017 roku w Muzeum Etnograficznym miała miejsce wystawa zorganizowana z okazji „100-lecia toruńskiego harcerstwa”. Z kolei od 2018 roku siedziba Hufca Toruń zlokalizowana jest przy placu św. Katarzyny 9.
Przypisy
- a b Toruńscy harcerze mają nową siedzibę. Gdzie mieści się Hufiec ZHP?. ddtorun.pl, 06.03.2018 r. [dostęp 26.01.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytucje i organizacje rządowe":
Nadleśnictwo Toruń | Budynek Sądu Okręgowego w Toruniu | Budynek Urzędu Miasta Torunia | Archiwum Państwowe w Toruniu | Archiwum Wojskowe w Toruniu | Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu | Budynek Izby Skarbowej w ToruniuOceń: Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika