Kościół Chrystusa Króla w Toruniu to historyczna świątynia katolicka, która znajduje się na terenie jurysdykcji parafii Chrystusa Króla w Toruniu.
Ta imponująca budowla przyciąga zarówno lokalnych wiernych, jak i turystów, którzy pragną zgłębić jej bogatą historię oraz architekturę.
Historia
Warto zwrócić uwagę na przeszłość Kościoła Chrystusa Króla w Toruniu. Budowa tej świątyni zainicjowana została po poświęceniu kamienia węgielnego, które miało miejsce 30 maja 1929 roku, podczas uroczystości prowadzonej przez biskupa Konstanty Dominika.
Rok później, 9 listopada 1930 roku, świątynia zyskała formalne uznanie, gdy została konsekrowana przez biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, który był ordynariuszem diecezji chełmińskiej.
W kolejnych latach kościół przeszedł ważne zmiany. W 1956 roku zrealizowano projekt Grotu Maryjnego, który stał się nowym miejscem kultu w obrębie kompleksu. Natomiast w 2004 roku obok głównego budynku kościoła wybudowano dzwonnicę, która pomieściła cztery dzwony, wzbogacając wrażenia dźwiękowe płynące z tej świątyni.
Architektura
Świątynia wzniesiona w Toruniu charakteryzuje się centralnym planem, stworzonym z żelbetu oraz cegły, przybierając formę rotundy, która czerpie inspiracje z rzymskiego Panteonu. Cała konstrukcja została otynkowana i pokryta imponującą kopułą, której sklepienie jest kryształowe. Wierzchołek wieńczy latarnia, a pokrycie zabezpieczone jest blachą cynkową.
W bliskim sąsiedztwie rotundy znajdują się dwa znaczące ryzality. Północny ryzalit, pełniący rolę kruchty, działa jako przedsionek oraz chór. Jego fasada frontowa przyciąga wzrok dużą płaskorzeźbą przedstawiającą Chrystusa Króla, który stoi na kuli ziemskiej; dzieło to stworzył uznany rzeźbiarz St. Zelek. Po obu bokach tego ryzalitu dostrzegamy dwie małe, czworokątne wieżyczki, które zwieńczone są eleganckimi blendami.
Przybudówka od strony południowej uzyskała ostateczny kształt dopiero w 1957 roku. Mieści ona dwie zakrystie, biuro, kaplicę Miłosierdzia Bożego, korytarz oraz dwie toalety. W podziemiach dostępna jest kaplica pogrzebowa, pomieszczenie dla aparatów centralnego ogrzewania na gaz oraz magazyny.
Wejście do wnętrza świątyni od frontu prowadzi przez trzy dwuskrzydłowe drzwi. Po bokach oraz od strony zakrystii znajdują się pojedyncze drzwi dwuskrzydłowe, a dostęp do chóru i podziemi zapewniają jednoskrzydłowe drzwi metalowe. Warto zaznaczyć, że kopuła opiera się na 16 betonowych filarach, które zakończone są doryckimi kapitelami. Z tych filarów biegnie 16 pilastrów w kierunku latarni, a w ich eliptycznych wnękach wmontowane zostały okna.
Wewnętrzne wymiary świątyni prezentują się imponująco: średnica rotundy wynosi 30 metrów, wysokość do latarni sięga 22 metrów, natomiast średnica samej latarni to 6 metrów. Ponadto, kościół widnieje w gminnej ewidencji zabytków pod numerem 1678.
Wyposażenie
W prezbiterium kościoła umieszczono ołtarz główny, który dominuję na tle ogromnego krzyża z rzeźbą Chrystusa. Pod tym krzyżem znajduje się tabernakulum. Obok ołtarza, dla wygody celebransów, zainstalowane są ambonka oraz sedylia.
W bocznych kaplicach można znaleźć ołtarze dedykowane Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Na ścianach nawy i pod chórem znalazły swoje miejsce stacje Drogi Krzyżowej, które zostały wyrzeźbione przez utalentowanego artystę, rzeźbiarza Ignacego Zelka. Pod chórem zlokalizowane są dwa ołtarze: jeden poświęcony św. Antoniemu, a drugi św. Franciszkowi z Asyżu.
Na chórze znajdują się organy wyprodukowane przez firmę Sauer, które zostały zamontowane w 1935 roku. W 1946 roku, zyskano na ich brzmieniu, rozszerzając instrument do czternastu głosów, dwóch manuałów oraz pedału. Ważne modernizacje miały miejsce również w sferze infrastruktury technologicznej; w 1930 roku zainstalowano elektryczność, a w 1950 roku wprowadzono system nagłośnienia. W 1957 roku wprowadzono ogrzewanie węglowe, które jednak w 1995 roku zostało unowocześnione i przekształcone w ogrzewanie gazowe.
Tuż przy przykościelnym placu znajdują się dwie kapliczki, które cieszą się dużym zainteresowaniem: jedna poświęcona jest św. Janowi Nepomucenowi, a druga św. Maksymilianowi Kolbemu.
Pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego
W bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do świątyni można natknąć się na pomnik wielkiego kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Przypisy
- Kościół pw. Chrystusa Króla. icimss.edu.pl. [dostęp 09.10.2022 r.]
- Parafia rzymskokatolicka p.w. Chrystusa Króla w Toruniu. chrystuskrol.diecezja.torun.pl. [dostęp 18.07.2022 r.]
- Kardynał ma swój pomnik w Toruniu. ddtorun.pl, 06.12.2017 r. [dostęp 18.07.2022 r.]
- Gmina Miasta Toruń: Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Torunia na lata 2022–2025. 2021 r., s. 116.
- Historia i opis kościoła. Parafia Chrystusa Króla w Toruniu. [dostęp 18.03.2013 r.]
- Kościół Chrystusa Króla na Mokrem w Toruniu, „niedziela.pl” [dostęp 09.04.2017 r.]
- a b Historia i opis kościoła [online] [dostęp 21.11.2017 r.]
- http://www.icimss.edu.pl/wystawy/modernizm/pl/37/budynki-uytecznoci-publicznej
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu | Kościół Opatrzności Bożej w Toruniu | Kościół św. Ducha w Toruniu | Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu | Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu | Parafia pw. Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego w Toruniu | Parafia św. Antoniego w Toruniu | Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu | Parafia św. Jakuba Apostoła w Toruniu | Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu | Kościół św. Trójcy w Toruniu | Kościół św. Szczepana w Toruniu | Kościół św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu | Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu | Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu | Parafia Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny Kowalskiej w Toruniu | Kościół bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w ToruniuOceń: Kościół Chrystusa Króla w Toruniu