Plac bp. Jana Chrapka w Toruniu


Plac bp. Jana Chrapka, usytuowany w malowniczym Toruniu, jest istotnym punktem na mapie tej historycznej miasta. Przechodzi przez niego ul. Przy Kaszowniku, która jest częścią drogi krajowej nr 15 oraz drogi krajowej nr 80.

Nieopodal znajduje się również ulica Warneńczyka, co czyni ten obszar kluczowym dla komunikacji w regionie.

Historia

Historia tego miejsca sięga XIII wieku, kiedy to istniał tu staw z dwiema zatokami, znany jako Staw Dolny, znajdujący się po zachodniej stronie, oraz Staw Górny, zlokalizowany po wschodniej stronie. Te zbiorniki wodne zostały sztucznie stworzone przez Krzyżaków, którzy potrzebowali ich do szybkiego napełniania fosy zamku krzyżackiego.

W latach 70. XX wieku Staw Górny został zasypany, a w jego miejsce powstała nowoczesna arteria komunikacyjna, znana jako trasa W-Z. Dnia 19 maja 1980 roku uruchomiono przez plac linię tramwajową, która początkowo docierała jedynie do rogu ulicy Bażyńskich.

Po śmierci biskupa Jana Chrapka w 2001 roku, nadano placowi jego imię, co stanowi hołd dla tej znaczącej postaci. W lutym 2018 roku rozpoczęła się kompleksowa przebudowa placu. W ramach projektu, w centralnej części placu powstało rondo turbinowe, a także zmodernizowane zostały ulice Przy Kaszowniku i Warneńczyka. Rewitalizacji poddano również całą infrastrukturę, obejmującą chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie i zatoki autobusowe.

Dodatkowo, w ramach prowadzonych prac, zaktualizowane zostało istniejące torowisko tramwajowe. Po zakończeniu wszelkich prac, plac został oficjalnie otwarty 28 maja 2019 roku.

Przypisy

  1. Młoda Lewica w Toruniu zamiast placu bp. Chrapka chce rondo Praw Kobiet. torun.wyborcza.pl, 09.03.2021 r. [dostęp 16.11.2023 r.]
  2. Otwarto plac Chrapka. torun.pl, 28.05.2019 r. [dostęp 16.11.2023 r.]

Oceń: Plac bp. Jana Chrapka w Toruniu

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:17