Marian Żenkiewicz


Marian Żenkiewicz, urodzony 17 marca 1945 roku w Toruniu, to znakomity przedstawiciel polskiej inżynierii i polityki. Jako specjalista w dziedzinie inżynierii materiałowej, zyskał uznanie w środowisku naukowym, a jego wkład w rozwój tej branży jest nieoceniony. W pełni zasłużenie pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Żenkiewicz ma na swoim koncie również bogate doświadczenie polityczne. Zasiadał jako poseł w Sejmie w trzech kadencjach: X, I i II, a także jako senator w IV i V kadencji. Jego działalność w instytucjach legislacyjnych uwidacznia jego zaangażowanie na rzecz rozwoju kraju. Ponadto, pełnił rolę posła do Parlamentu Europejskiego w V kadencji, co podkreśla jego aktywną rolę w kwestiach europejskich.

Życiorys

Marian Żenkiewicz to postać o bogatym i zróżnicowanym dorobku akademickim oraz zawodowym. W 1965 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Żninie, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, które zakończył w 1971 roku. Po ukończeniu studiów kontynuował naukę, zdobywając w 1977 roku dyplom na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym samym roku uzyskał także stopień doktora nauk technicznych na Politechnice Gdańskiej.

W latach 1971–1972 realizował swoje ambicje naukowe, pracując na Politechnice Gdańskiej, a potem podjął być głównym energetykiem w Zakładach Włókien Sztucznych „Elana” w Toruniu. Od 1976 roku związany był z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Maszyn i Urządzeń Chemicznych „Metalchem”, gdzie przeszedł przez różne szczeble kariery, pełniąc m.in. funkcję dyrektora w latach 1981–1990. W swojej roli przewodniczył również radzie naukowej tego ośrodka, co miało kluczowe znaczenie dla rozwoju instytutu.

W 1983 roku ukończył Podyplomowe Studium Organizacji i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Jego rozwój zawodowy był wspierany przez staże w renomowanych zakładach, takich jak Neckarwerke w Stuttgarcie oraz Rexroth we Frankfurcie nad Menem. Habilitację uzyskał w 1990 roku na Politechnice Śląskiej, na podstawie pracy dotyczącej modyfikacji adhezyjnych właściwości folii polietylenowej.

W 1992 roku został profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Technologii i Materiałoznawstwa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Po zdobyciu tytułu profesora nauk technicznych w 2002 roku, został profesorem zwyczajnym Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, a od 2005 roku pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego ds. nauki i współpracy z zagranicą.

W zakresie swoich badań zajmuje się przetwórstwem polimerów. Jego dorobek obejmuje ponad 200 publikacji, w tym pięć książek, oraz 16 patentów, takich jak m.in. „Sposób aktywowania powierzchni folii tworzywowej” oraz „Binarny układ sterowania procesami przemysłowymi”. Działał w organizacjach, takich jak Polymer Processing Society, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa.

W 1989 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i aktywnie uczestniczył w jej strukturach, pełniąc m.in. mandat radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej. Po rozwiązaniu partii znalazł się w gronie władz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, przewodnicząc radzie powiatowej w Toruniu. W okresie lat 1989–1997 zasiadał w Sejmie oraz następnie w Senacie IV i V kadencji, reprezentując toruńskie województwo. W czasie swojej kariery pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu w Senacie.

Życie osobiste Mariana Żenkiewicza również jest pełne pasji sportowej – był akademickim mistrzem Polski w biegach długich oraz mistrzem Polski weteranów w latach 90. Ponadto, pełnił rolę wiceprezesa Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. Szczęśliwie żonaty z Wiesławą, jest dumnym ojcem dwóch córek, Małgorzaty i Katarzyny.

Odznaczenia

Marian Żenkiewicz, znany ze swojego zaangażowania w życie publiczne, został uhonorowany wieloma odznaczeniami. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2005 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, otrzymany w 1984 roku,
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej, nadany w 1985 roku.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. inż. Marian Żenkiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.10.2017 r.]
  2. Kto jak głosował, „Gazeta Wyborcza” z 08.01.1993 r., s. 4.
  3. M.P. z 2006 r. nr 1, poz. 11.

Oceń: Marian Żenkiewicz

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:23