UWAGA! Dołącz do nowej grupy Toruń - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Bogdan Czajkowski


Bogdan Marian Czajkowski, urodzony 2 lutego 1949 roku w Toruniu, to postać niezwykle wszechstronna i utalentowana, z bogatym dorobkiem artystycznym oraz naukowym. Jest nie tylko rewelacyjnym reżyserem teatralnym i filmowym, ale również cenionym publicystą oraz literatem.

Oprócz zawodowych osiągnięć, Czajkowski zdobył tytuł magistra inżyniera elektroniki, co podkreśla jego interdyscyplinarne zainteresowania. Istotnym aspektem jego działalności była także rola, jaką odegrał jako działacz niepodległościowej opozycji antykomunistycznej, aktywnie wspierając dążenia do wolności i niezależności w swoim kraju.

Życiorys i działalność zawodowa

W 1966 roku zakończył swoją edukację w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu, a uprzednio był także uczniem toruńskiej szkoły muzycznej. Następnie, w 1974 roku, pomimo trudności związanych z polityką, które doprowadziły do dwukrotnego usunięcia go ze studiów, ukończył kierunek na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Jego praca dyplomowa, nagrodzona wyróżnieniem, powstała pod okiem uznanego specjalisty w akustyce architektonicznej, doc. dr. hab. inż. Witolda Straszewicza (1919–1998). Miał w planach kontynuowanie współpracy naukowej z nim, jednakże nie zgodził się na to Komitet Uczelniany PZPR.

Między 1974 a 1976 rokiem pracował w Radiokomitecie, najpierw w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Radia i Telewizji, a później w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Radia i Telewizji, który obecnie funkcjonuje jako Akademia Telewizyjna. W tej roli nadzorował pracę realizatorów dźwięku i prowadził szkolenia dziennikarzy na nowoczesnym sprzęcie telewizyjnym i radiowym. Rzeczywistość ta zmieniła się dramatycznie w listopadzie 1976 roku, kiedy został zwolniony z pracy na żądanie rezydentury SB.

W latach 1977–1978 pełnił rolę kierownika pracowni akustycznej w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie zaprojektował nowatorski system nagłośnienia. Jego innowacja polegała na umiejscowieniu głośników pod podłogą, co pozwalało na uzyskanie efektu „bezkierunkowości” dźwięku. W rezultacie widzowie mieli wrażenie, jakby to „sala grała muzykę”, a nie był w stanie zlokalizować źródła dźwięku.

W 1977 roku rozpoczął studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, które zakończył w 1981. Po ukończeniu nauki zajął się reżyserią w teatrach w Polsce i na arenie międzynarodowej, w tym również w Anglii. Obok reżyserii teatralnej, był także twórcą patriotycznych koncertów słowno-muzycznych. W 1981 roku, na prośbę dyrektora Tadeusza Łomnickiego, współpracował z Romanem Polańskim przy realizacji „Amadeusza” w Teatrze na Woli, gdzie Tadeusz Łomnicki zagrał rolę Salieriego.

Oprócz pracy w teatrze, jego dorobek obejmuje również filmy dokumentalne i reklamowe, z których jeden zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1991 roku. W latach 2006–2013 przebywał na emigracji w Australii, gdzie zrealizował projekt badawczy na zlecenie IPN. Jego prace dotyczyły historii polskiej emigracji, w tym zbierania relacji Polonusów, szczególnie związanych z wywózkami w latach 40. XX wieku. W ramach tego przedsięwzięcia zgromadził przeszło pięćdziesiąt sfilmowanych relacji i tysiące dokumentów archiwalnych.

W 2010 roku ukończył podyplomowe studia zarządzania w Kaplan International College w Sydney, uzyskując Advanced Diploma of Business. Jest również autorem sztuk teatralnych, libretta do musicalu „Król w Kraju Rozkoszy” do muzyki Macieja Małeckiego, a także tekstów piosenek, wierszy dla dzieci i przekładów poezji Bułata Okudżawy. Dodatkowo, jako scenograf i publicysta, stworzył scenografię do niektórych swoich przedstawień oraz opublikował ponad 200 tekstów w tzw. drugim obiegu oraz po 1989 roku.

Działalność opozycyjna i publiczna

Był jednym z kluczowych organizatorów oraz przewodniczącym komitetu strajkowego na Politechnice Warszawskiej, podczas wydarzeń w marcu 1968 roku. Zgodnie z informacjami z Instytutu Pamięci Narodowej, wydarzenie to okazało się największym studenckim strajkiem okupacyjnym w dziejach PRL. Po tych strajkach został przez siedem lat monitorowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a dwukrotnie usunięto go ze studiów, zanim w końcu je ukończył.

W okresie 1969–1971 był współzałożycielem i dyrektorem Klubu Studentów PW „Remiza”, który mieścił się przy ulicy Księcia Janusza. Klub zdobył w 1970 roku prestiżową nagrodę „Czerwonej Róży” dla najlepszego klubu studenckiego w Polsce. W jego ramach funkcjonował własny teatr studencki, kabaret oraz zespół rockowy. Odbywały się też wydarzenia takie jak koncerty muzyki klasycznej i rockowej oraz spotkania dyskusyjne i projekcje filmowe. Mieliśmy tam przyjemność gościć laureatów VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w tym Garricka Ohlssona, który grał na pianinie marki Calisia.

Klub stał się popularny, co doprowadziło do interwencji Komitetu Uczelnianego PZPR, który żądał usunięcia Czajkowskiego z funkcji kierownika klubu. Do tego doszło w 1971 roku, co wywołało bunt wśród studentów Politechniki Warszawskiej oraz stało się przyczyną kolejnej próby usunięcia go ze studiów.

Po ogłoszeniu stanu wojennego Czajkowski działał w konspiracji i współpracował z prasą podziemną. Jego mieszkanie na warszawskim Gocławiu stało się lokalem konspiracyjnym dla Tygodnika Mazowsze, gdzie redakcja spotykała się na dwudniowe posiedzenia.

W czerwcu 1986 roku Czajkowski został zatrzymany na ulicy, tuż po wyjściu z Klubu Aktora przy Alejach Ujazdowskich, i na komisariacie przy ul. Wilczej został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz Służby Bezpieczeństwa. Zdarzenie to miało związek z jego publicznymi dowcipami o Jerzym Urbanie, który regularnie odwiedzał ów klub.

Wiosną 1988 roku Czajkowski był pomysłodawcą i organizatorem „bezdebitowego” zjazdu młodych reżyserów, który miał na celu powołanie niezależnego stowarzyszenia reżyserów. Zjazd, zorganizowany w gmachu warszawskiej PWST, przyciągnął uwagę Służby Bezpieczeństwa. W kolejnym etapie, wbrew protestom Kazimierza Dejmka, odbył się ogólnopolski zjazd reżyserów, który miał miejsce we wrześniu 1988 roku i zgromadził około 250 uczestników, w tym wielu uznawanych artystów. Na zjeździe zażądano od władz ZASP-u rozliczenia działań podejmowanych w czasie stanu wojennego. Kazimierz Dejmek, w obliczu aroganckiej postawy, postanowił opuścić obrady, co skłoniło Czajkowskiego do zaproponowania powołania nowego stowarzyszenia zawodowego reżyserów. Wniosek ten został publicznie poparty przez Andrzeja Wajdę i zaakceptowany przez zgromadzenie uczestników.

Zjazdowi towarzyszyły relacje mediów, a mimo to po jego zakończeniu władze komunistyczne wprowadziły cenzurę, co skutkowało brakiem informacji w tradycyjnych mediach. Społeczność publiczna dowiedziała się o tym z Radia Wolna Europa w październiku 1988 roku, dzięki obszernemu wywiadowi, który Czajkowski udzielił na temat sytuacji polskiego teatru.

Jako przeciwnik polityki tzw. grubej kreski, stał się jednym z autorów telewizyjnej kampanii wyborczej Lecha Wałęsy w 1990 roku, obiecując widzom zakończenie tej kontrowersyjnej wytycznej. Bogdan Czajkowski był również pomysłodawcą postaci Siekierki, która w animowanych spotach wyborczych, stworzonych przez niego, krytykowała tę politykę. W 1991 roku pełnił rolę szefa telewizyjnej kampanii wyborczej Porozumienia Centrum.

W październiku 2016 roku Bogdan Czajkowski awansował do grona finalistów w konkursie na prezesa TVP, który ostatecznie wygrał Jacek Kurski. Następnie złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wniosek o zbadanie okoliczności przeprowadzenia konkursu, informując o spóźnieniu Kurskiego przy składaniu oferty, jednak prokuratura odmówiła zajęcia się sprawą. Decyzja ta została uchylona przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, który nakazał wszczęcie dochodzenia.

Oprócz swojej kariery w telewizji, Bogdan Czajkowski jest także przeciwnikiem traktatu reformującego Unię Europejską.

Zwrot odznaczenia

6 marca 2008 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia z okazji 40. rocznicy tzw. wydarzeń marcowych. Podczas tego doniosłego wydarzenia Bogdan Czajkowski jako jedyny z obecnych gości odmówił przyjęcia Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, który miał mu wręczyć prezydent Lech Kaczyński. Uroczystość była transmitowana przez telewizję, co spotęgowało doniosłość tego gesto.

Przyczyną decyzji o odrzuceniu orderu, którą czynił publicznie, była odmowa władz do zorganizowania referendum w sprawie traktatu lizbońskiego. Czajkowski podkreślił, że jego postawa nie jest skierowana przeciwko osobie prezydenta, ale rozciąga się na protest wobec „elit, które zdradziły Polskę”. Jego działania zyskały wiele uwagi i reakcji w mediach oraz w społeczeństwie.

Po tragicznym zgonie prezydenta Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej, Czajkowski postanowił przyjąć nadany mu wcześniej order. Decyzję tę motywował chęcią oddania hołdu prezydentowi. Warto zauważyć, że w latach 2006-2013 przebywał na emigracji w Australii, więc to jego brat odebrał odznaczenie w jego imieniu 11 listopada 2010 roku, wręczone przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.

Ostatecznie Bogdan Czajkowski zdecydował się na zwrócenie odznaczenia 6 listopada 2018 roku, wręczając je na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Uzasadniając swoją decyzję, wskazał na liczne „szkodliwe dla Polski działania i zaniechania” prezydenta, które dokładnie opisał w swoim publicznym oświadczeniu.

Przypisy

  1. Były opozycjonista Bogdan Czajkowski zwraca order prezydentowi. rp.pl, 13.11.2018 r. [dostęp 15.03.2023 r.]
  2. Były opozycjonista zwrócił order prezydentowi. Odznaczył go Lech Kaczyński. wprost.pl, 14.11.2018 r. [dostęp 23.02.2016 r.]
  3. Marek Kozubal, Wiktor Ferfecki: Czarne chmury nad Jackiem Kurskim. Rzeczpospolita, 13.03.2018 r. [dostęp 02.12.2018 r.]
  4. Wiktor Ferfecki: Spóźnienie Kurskiego ze specjalną asystą. 18.09.2018 r. [dostęp 02.12.2018 r.]
  5. Jerzy Rachowski: Bogdan Czajkowski: Apel o masowe współdziałanie na rzecz referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego (12.03.2008). Suwerenność Narodu, 02.12.2013 r. [dostęp 02.12.2018 r.]
  6. Michał Płociński: Czy Jacek Kurski wykorzystał swoją pozycję?. Rzeczpospolita, 23.04.2013 r. [dostęp 02.12.2018 r.]
  7. Lidia Mikołajewska, Piotr Leśniewski: Utrwalić dla potomnych. Przegląd Australijski, 11.2007 r. [dostęp 02.12.2018 r.]
  8. a b c Chciałem wstrząsnąć władzami. Nasz Dziennik, 19.03.2008 r. [dostęp 23.02.2016 r.]
  9. Bogdan Czajkowski nie przyjął odznaczenia od prezydenta. wiadomosci.gazeta.pl, 06.03.2008 r. [dostęp 23.02.2016 r.]
  10. RP przez wiele lat doszczętnie niszczyła mi życie. wiadomosci.onet.pl, 06.03.2008 r. [dostęp 23.02.2016 r.]
  11. Witold Straszewicz - biogram w serwisie www.1944.pl
  12. Witold Stefan Straszewicz - biogram w serwisie ipsb.nina.gov.pl
  13. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego - Historia - strona w serwisie www.studianagran.com.pl
  14. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, rozdział Historia - strona w serwisie www.chopin.edu.pl
  15. a b c d e Bogdan Czajkowski (O mnie) – notka biograficzna w serwisie www.salon24.pl

Oceń: Bogdan Czajkowski

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:22