UWAGA! Dołącz do nowej grupy Toruń - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Grębocin nad Strugą


Grębocin nad Strugą, który do 2008 roku nosił nazwę Grębocin-Wybudowanie, jest to region administracyjny w ramach miasta Toruń, usytuowany na prawym brzegu Wisły. W kontekście wewnętrznego podziału miasta, obszar ten współtworzy okręg "Bielawy-Grębocin", które stanowią jednostki pomocnicze gminy.

Geografically, Grębocin nad Strugą znajduje się w północno-wschodniej części Torunia. Od północno-wschodniej strony graniczy z gminą Lubicz, podczas gdy z południa sąsiaduje z Bielawami. Z kolei od zachodu teren ten sąsiaduje z Katarzynką.

Ważnymi ulicami, które przecinają Grębocin lub wyznaczają jego granice, są: Chrzanowskiego, Na Zapleczu, Olsztyńska oraz Przy Lesie.

Dawniej, osiedle to stanowiło odrębną osadę w pobliżu Torunia, a obecnie jego część jest uznawana za część „dzielnicy” miasta, podczas gdy inna część pozostaje jako wieś w gminie Lubicz.

Charakterystyka

Osiedle charakteryzuje się dużą rozległością, znajdując się we wschodniej części, która w większości jest zabudowana budynkami jednorodzinnymi. W niewielkim stopniu występują tu również budynki wielorodzinne. Część zachodnia to przestrzenie przemysłowe i komunalne, wśród których można znaleźć takie obiekty jak Toruńska Energetyka Cergia SA, hurtownie budowlane oraz cegielnie toruńskie.

W rejonie wschodnim, w sąsiedztwie węzła autostradowego Toruń-Lubicz A1, zainstalowano kilka centrów logistycznych i dystrybucyjnych, co dodatkowo podkreśla znaczenie tej lokalizacji na mapie regionu. Co ciekawe, zabudowa mieszkalna w tej okolicy w niewielkim stopniu sięga lat 50. i 60. XX wieku. Dopiero w ciągu ostatnich 15-20 lat nastąpił znaczny rozwój budownictwa, którego efektem są nowoczesne osiedla.

Na północy Grębocina, blisko granicy administracyjnej miasta, zrealizowano rozbudowane osiedla wielorodzinne, które są częścią inwestycji Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W tym rejonie znajdują się mieszkania socjalne, komunalne oraz prywatne wspólnoty mieszkaniowe, co sprawia, że oferta mieszkań jest zróżnicowana.

Warto również dodać, że podobny charakter, co Grębocin, ma podmiejskie osiedle w gminie Lubicz, które zostało sztucznie rozdzielone granicą w 1976 roku. Całość osiedla przecina Struga Toruńska, która następnie rozdziela się przy grobli na Strugę Lubicką oraz kontynuuje w formie dalszej Strugi Toruńskiej.

Ważniejsze obiekty

W Grębocinie nad Strugą można znaleźć kilka znaczących obiektów, które stanowią istotne elementy lokalnej infrastruktury. Warto wyróżnić inne szczegóły, aby uzyskać lepszy obraz tych istotnych punktów.

  • Elektrociepłownia PGE Toruń,
  • przystanek kolejowy Grębocin na linii kolejowej Toruń Wschód – Nasielsk.

Przypisy

  1. Liczba osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy w poszczególnych jednostkach urbanistycznych z podziałem na płeć. Urząd Miasta Torunia, 31.12.2016 r. [dostęp 09.01.2017 r.]
  2. Zmiany obszaru miasta Torunia na przestrzeni wieków. [w:] Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Torunia [on-line]. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu, 18.05.2006 r. [dostęp 14.03.2012 r.]
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektu fizjograficznego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, 20.12.2007 r. [dostęp 02.01.2013 r.]
  4. Toruń - podział na okręgi (jednostki pomocnicze gminy) [online], www.google.com [dostęp 18.09.2016 r.]
  5. Dz.U. z 1976 r. nr 24, poz. 144

Oceń: Grębocin nad Strugą

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:7