Franciszek Perl


Franciszek Perl, urodzony 4 października 1897 roku w Toruniu, to postać o niezwykłym dorobku wojskowym. Jego życie zakończyło się 20 lutego 1957 roku w Białej Podlaskiej, gdzie pozostawił po sobie niezatarte ślady.

Był on oficerem piechoty, pełniącym zaszczytną rolę majora w Wojska Polskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych. Jego zaangażowanie w walki narodowowyzwoleńcze było widoczne na każdym kroku - uczestniczył zarówno w powstaniu wielkopolskim, jak i w wojnie polsko-bolszewickiej, co czyni go jednym z wielu bohaterów tamtych lat.

Jako doświadczony żołnierz, Perl również walczył podczas II wojny światowej. Za swoje zasługi został odznaczony prestiżowym Orderem Virtuti Militari, co potwierdza jego znaczenie w polskiej historii wojskowości.

Życiorys

Franciszek Perl przyszedł na świat w rodzinie brukarza, Juliana oraz Walerii, pochodzącej ze Skowrońskich. W 1905 roku jego rodzina zdecydowała się na przeprowadzkę z Torunia do Gniezna. Tam młody Franciszek zaangażował się w strajk szkolny, co skutkowało jego wydaleniem z gimnazjum, z powodu przynależności do tajnej organizacji niepodległościowej.

W 1916 roku został powołany do armii pruskiej i wysłany na front zachodni. W toku swoich działań wojennych brał także udział w walkach na froncie wschodnim, m.in. w Rumunii oraz Włoszech. W wyniku odniesionych ran był czterokrotnie ranny, a jego odwaga i determinacja zostały docenione poprzez awans do stopnia sierżanta.

W listopadzie 1918 roku powrócił do Gniezna jako rekonwalescent. Szybko włączył się do powstania wielkopolskiego, uczestnicząc w zdobywaniu niemieckich koszar w swoim rodzinnym mieście. Wkrótce potem objął dowództwo plutonu w kompanii gnieźnieńsko-żnińskiej, biorąc udział w bitwach pod Kcynią, Szubinem, Żninem oraz Rynarzewem.

Następnie, będąc w składzie 58. pułku piechoty, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Za swoje bohaterstwo w sierpniu 1920 roku został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Po zakończeniu działań wojennych Franciszek ukończył kurs oficerski w Grudziądzu, co zaowocowało awansem na stopień podporucznika. Następnie, przeniesiony do 67. pułku piechoty w Brodnicy, dosłużył się stopnia kapitana. Dzięki swoim zasługom, w 1937 roku mianowano go majorem, z datą starszeństwa 19 marca oraz 98. lokatą w korpusie oficerów piechoty. W 1939 roku sprawował dowództwo I batalionu 4. pułku strzelców podhalańskich w Cieszynie.

Na czele batalionu uczestniczył w kampanii wrześniowej. Został ranny i wzięty do niewoli niemieckiej, z której udało mu się uciec. Z synem przemierzył drogę do Wojska Polskiego we Francji. Podczas kampanii francuskiej w 1940 roku pełnił rolę dowódcy III batalionu 3 Pułku Grenadierów Śląskich. Po klęsce Francji został internowany w Szwajcarii, jednak w 1944 roku zdołał uciec i ponownie włączył się do walki przeciwko Niemcom, tym razem jako żołnierz francuskich oddziałów ruchu oporu.

W grudniu 1947 roku powrócił do Polski, osiedlając się w Białej Podlaskiej. Rok później przeniósł się na Pomorze Zachodnie, gdzie dwa lata później padł ofiarą aresztowania przez UB w Pyrzycach. W wyniku niesłusznych oskarżeń został skazany na sześć lat więzienia. Po zwolnieniu, znów osiedlił się w Białej Podlaskiej, gdzie zmarł w 1957 roku. Ostatni spoczynek znalazł na rzymskokatolickim cmentarzu w tym mieście.

Franciszek Perl był mężem Praksedy Ciemnoczołowskiej, z którą doczekał się trójki dzieci: Zbigniewa (ur. 1923), Danuty (ur. 1924) oraz Janusza (ur. 1931). Z drugiego małżeństwa z Jadwigą Reszelewską (zm. 1972) miał syna Jerzego (ur. 1949).

Ordery i odznaczenia

Franciszek Perl był odznaczany licznymi medalami i krzyżami, które podkreślają jego poświęcenie oraz zasługi. Oto najbardziej znaczące wyróżnienia, które otrzymał w trakcie swojej kariery:

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 2182,
  • Krzyż Walecznych (siedmiokrotnie),
  • Złoty Krzyż Zasługi (przyznany 25 maja 1939 roku),
  • Medal Niepodległości (otrzymany 19 grudnia 1933 roku),
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921,
  • Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
  • Medal 3 Maja,
  • Odznaka za Rany i Kontuzje (dwukrotnie),
  • Krzyż Wojenny (Francja),
  • Medal Wojny 1939–1945 (Wielka Brytania).

Przypisy

  1. Nieobecni.com.pl - polskie cmentarze i groby [online], nieobecni.com.pl [dostęp 25.01.2022 r.]
  2. M.P. z 1939 r. nr 121, poz. 282 „za zasługi w służbie wojskowej”.
  3. M.P. z 1933 r. nr 292, poz. 318 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  4. Rybka i Stepan 2006 ↓, s. 29.
  5. a b c d e Kolekcja VM ↓, s. 4.

Oceń: Franciszek Perl

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:5