Mariusz Mięsikowski


Mariusz Mięsikowski, urodzony 5 listopada 1962 roku w Toruniu, to znacząca postać polskiej Marynarki Wojennej. W pełni oddany swojej służbie, piastuje stopień komandora, co jest odzwierciedleniem jego bogatej kariery oraz wiedzy w dziedzinie nauk technicznych.

Jako nawigator, odegrał kluczową rolę podczas rejsu dookoła ziemi na pokładzie ORP "Iskra", który odbywał się w latach 1995-1996. Jego umiejętności i doświadczenie w tej dziedzinie były nieocenione.

W kolejnych latach, od 2007 do 2017 roku, Mariusz Mięsikowski pełnił funkcję zastępcy komendanta ds. ogólnych Akademii Marynarki Wojennej, a później był prorektorem ds. wojskowych, co pokazuje jego wkład w edukację i rozwój przyszłych pokoleń oficerów.

Wykształcenie

Mariusz Stanisław Mięsikowski to osobistość, która uzyskała swoje wykształcenie w prestiżowych instytucjach.

W latach 1982–1987 zdobył tytuł magistra inżyniera nawigatora na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Od 1996 do 2000 roku Mariusz studiował stacjonarnie na studiach doktoranckich, które odbył na Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

W 2000 roku obronił swoją rozprawę doktorską, zatytułowaną „Wpływ ruchu okrętu na dokładność wskazań analitycznego kompasu żyroskopowego typu strapdown”, pod przewodnictwem kmdr prof. dr hab. inż. Andrzeja Felskiego.

Jego praca została przyjęta przez Radę Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej.

Dodatkowo, Mariusz ukończył kurs specjalistyczny w Ośrodku Szkolenia Taktycznego i Uzbrojenia Królewskiej Marynarki Wojennej Danii w Kopenhadze, co stanowi znaczący krok w jego karierze zawodowej.

Służba wojskowa

Pierwsze poważne zadanie zawodowe Mariusz Mięsikowski zrealizował po ukończeniu Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, obejmując rolę dowódcy działu okrętowego II artyleryjskiego na szkolnym okręcie ORP Wodnik projektu 888. Jego kariera szybko się rozwijała, ponieważ wkrótce później został dowódcą działu okrętowego IV/V łączności oraz odpowiedzialnym za obserwację techniczną na tej samej jednostce.

W roku 1990, Mięsikowski piastował funkcję zastępcy dowódcy barkentyny ORP Iskra projektu B79/II, pod przewodnictwem kmdr. ppor. Czesława Dyrcza. Jego umiejętności i zaangażowanie zaowocowały w 1993 roku, kiedy otrzymał pełne uprawnienia do dowodzenia okrętem. W latach 1995–1996 brał udział w niezwykłym rejsie na pokładzie Iskry, który stał się pierwszym w historii polskiego okrętu rejsem dookoła globu, odbywając się równocześnie z wielkim zlotem żaglowców Sail Indonezja ’95. W trakcie swojej kariery wielokrotnie brał udział w międzynarodowych regatach żeglarskich, takich jak Tall Ships’ Races oraz Columbus Regatta.

W roku 2000, jego ścieżka zawodowa zaprowadziła go do Instytutu Nawigacji i Hydrografii Akademii Marynarki Wojennej, gdzie rozpoczął pracę w charakterze starszego wykładowcy oraz adiunkta z naciskiem na działalność naukowo-dydaktyczną. Wkrótce został mianowany kierownikiem Zakładu Systemów Nawigacyjnych. Ponadto, w roku 2006, Mięsikowski wszedł w rolę p.o. dyrektora Instytutu Nawigacji i Hydrografii po objęciu tej funkcji przez kmdr. dr. hab. inż. Cezarego Spechta, prof. nadzw. AMW, który został komendantem-dziekanem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.

W roku 2007, Mariusz Mięsikowski awansował na stanowisko zastępcy komendanta, a później prorektora ds. wojskowych Akademii Marynarki Wojennej, które pełnił z pełnym sensem obowiązku aż do roku 2017.

Praca naukowa

Komandor Mięsikowski to uznawany ekspert w dziedzinie urządzeń oraz systemów nawigacyjnych, a także manewrowania jednostkami pływającymi i zapewnienia bezpieczeństwa nawigacji. Jego doświadczenie obejmuje udział w tworzeniu Zespołu Okrętowych Systemów Nawigacyjno-Manewrowych, co miało miejsce w ramach Laboratorium Morskiego Doskonalenia Zawodowego.

W latach 2000-2007 pełnił funkcję ławnika w Izbie Morskiej przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku, z siedzibą w Gdyni. W tym samym czasie był również aktywnym członkiem sekcji szkolenia zawodowego oraz odpowiedzialności wachtowych Ośrodka ds. IMO przy Polskim Rejestrze Statków.

Obecnie Komandor Mięsikowski zasiada w Senacie Akademii Marynarki Wojennej oraz Radzie Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Jego zaangażowanie w rozwój branży nawigacyjnej przejawia się również poprzez członkostwo w Sekcji Nawigacji przy Komitecie Geodezji Polskiej Akademii Nauk, a także w Polskim Towarzystwie Nautologicznym. Jest również członkiem kapituły Bractwa Kaphornowców.

Publikacje

Oto przegląd publikacji Mariusza Mięsikowskiego, który pokazuje jego wkład w dziedzinę nawigacji i technologii radarowej. Oto zestawienie jego najważniejszych pracy:

  • Mariusz Mięsikowski, praca zbiorowa, Estymacja pozycji radarowej obiektu ruchomego na potrzeby służby VTS oraz systemu nadzoru ruchu MW,
  • Mariusz Mięsikowski, Tomasz Praczyk, Estymacja pozycji radarowej obiektu ruchomego na potrzeby służby VTS,
  • Mariusz Mięsikowski, EGNOS-accuracy performance in Poland,
  • Mariusz Mięsikowski, Tomasz Praczyk, Koncepcja autonomicznego przybrzeżnego systemu pozycjonowania,
  • Mariusz Mięsikowski, Some aspect of using the master bridge simulator for a shiphandling training and for an exam of aids to navigation system,
  • Mariusz Mięsikowski, Benefits and limits of the AIS system for safety of navigation on the Polish Costal Waters,
  • Mariusz Mięsikowski, Janusz Posiła, Kompas żyroskopowy z korekcją zewnętrzną (GKU-2).

Odznaczenia

W dorobku Mariusza Mięsikowskiego znajdują się liczne wybitne odznaczenia, które świadczą o jego zaangażowaniu i poświęceniu. Oto niektóre z nich:

  • srebrny medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Agencja InteraktywnaA.I. Blueprint Agencja InteraktywnaA.I., Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte :: Aktualności [online], www.amw.gdynia.pl [dostęp 15.07.2017 r.]
  2. W 1987 roku Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte została przekształcona w Akademię Marynarki Wojennej, zachowując zbiorowego patrona.

Oceń: Mariusz Mięsikowski

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:18