Bolesław Hozakowski


Bolesław Hozakowski, urodzony 13 maja 1923 roku w Toruniu jako syn Zygmunta i Wandy, był postacią niezwykle ważną w historii Polski. Zmarł 3 stycznia 2018 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w świadomości społecznej jako kombatant oraz żołnierz Armii Krajowej.

Był również członkiem Rady Naczelnej oraz pełnił funkcję wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Hozakowski był współinicjatorem licznych akcji, które miały na celu upamiętnienie działalności Armii Krajowej w Polsce. Jego wkład w te działania pozostaje znaczący, a wiele z nich przyczyniło się do podtrzymywania pamięci o bohaterach tej organizacji.

W 2005 roku aktywnie uczestniczył w życiu politycznym, będąc członkiem Komitetu Honorowego Poparcia Lecha Kaczyńskiego podczas wyborów prezydenckich. Dwa lata później, w 2007 roku, wsparł Prawo i Sprawiedliwość, dołączając do Komitetu Honorowego Poparcia tej partii w wyborach parlamentarnych.

Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce 2 września 2009 roku, kiedy to prezydent Lech Kaczyński uhonorował go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, co stanowi doskonałe odzwierciedlenie jego zasług dla ojczyzny.

Życiorys

Od 1933 roku Bolesław Hozakowski był zaangażowany w działania Związku Harcerstwa Polskiego, przynależąc do VI Pomorskiej Drużyny imienia Zawiszy Czarnego, która działała przy Gimnazjum i Liceum Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po ukończeniu tej szkoły, w październiku 1939 roku, w wyniku aneksji Pomorza przez Niemców, musiał opuścić Toruń w obawie przed masowymi aresztowaniami, które dotykały młodzież szkolną, szczególnie członków Przysposobienia Wojskowego. Udał się do Warszawy, gdzie kontynuował naukę w tajnych kompletach i otrzymał maturę. W kolejnych latach podjął studia na tajnej Szkole Głównej Handlowej, ukończając ją w 1945 roku z tytułem magistra ekonomii.

Działalność konspiracyjna w latach 1942–1944

W trakcie II wojny światowej, w 1942 roku, Hozakowski wstąpił do Armii Krajowej, gdzie aktywnie brał udział w różnorodnych akcjach, w tym dywersyjnych, sabotażowych oraz propagandowych w Warszawie. Uczestniczył w operacjach związanych z zdobywaniem i przerzucaniem broni, a także w kolportażu prasy konspiracyjnej na terenie Małopolski. Niestety, na koniec 1942 roku, został aresztowany przez Gestapo podczas akcji pacyfikacyjnej na Podkarpaciu i spędził kilkanaście miesięcy w areszcie w Nowym Sączu, gdzie nie postawiono mu żadnych zarzutów. Po powrocie do Warszawy ukończył konspiracyjną podchorążówkę, działając w strukturach pułku „Baszta”, batalionu „Olza”, gdzie pełnił funkcję dowódcy drużyny.

Uczestnik powstania warszawskiego 1.08.1944 – 27.09.1944

1 sierpnia 1944 roku, w dniu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, Hozakowski rozpoczął walkę w V Obwodzie Armii Krajowej w dzielnicy Mokotów, atakując Fort Mokotowski pod kryptonimem „Rak”. Kompania „O-1”, w której walczył, poniosła w tym czasie znaczne straty w ludziach. Kontynuował walkę na Sadybie i Czerniakowie, aż do momentu, gdy jego oddział, zmuszony do wycofania się, schronił się w Lasy Kabackie, unikając tym samym wzięcia do niewoli przez Niemców.

Praca zawodowa

Po zakończeniu działań wojennych, wypełniając ostatnią wolę dowódcy Armii Krajowej, generała Okulickiego, Hozakowski wrócił do Torunia i podjął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, uzyskując w 1948 roku tytuł magistra prawa. Mimo że jako prawnik-ekonomista miał szereg możliwości zatrudnienia, zrezygnował z pracy w strukturach PRL-u. Zamiast tego, podjął wyzwanie i stworzył prywatne przedsiębiorstwo nasienno-hodowlane w Łowiczu, nawiązując do tradycji rodzinnych. Celem tej działalności było wsparcie polskiego rolnictwa oraz promocja indywidualnego rolnictwa. Był również aktywny społecznie, członkując w wojewódzkiej i naczelnej radzie Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług, gdzie lobbował za właściwym traktowaniem przedsiębiorstw prywatnych.

Praca społeczna

Od 1990 roku Hozakowski jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w Okręgu Warszawa ŚZŻAK – Środowisko „Baszta”. Angażuje się w działania na rzecz Kombatantów, organizując wydarzenia mające na celu upamiętnienie poległych żołnierzy A.K. oraz cywilów, którzy walczyli o niepodległość Polski. W latach 1992-2008 brał aktywny udział w pracach społecznych i publicznych dla środowiska kombatanckiego, współorganizując szeroką gamę uroczystości państwowych i kombatanckich.

Pełnione funkcje w ŚZŻAK

W ramach struktury ŚZŻAK, Hozakowski pełnił wiele istotnych funkcji w Okręgu Warszawa, zdobywając doświadczenie zarówno jako członek Zarządu, jak i Prezydium Związku. Od 2005 roku zasiadał w Zarządzie Głównym, gdzie częścią jego obowiązków była nadzór nad pracami Komisji ds. Historii Pamięci Narodowej. Angażował się także w kwestie prawne Związku oraz współpracował z różnymi instytucjami rządowymi, działając na rzecz zmian w ustawodawstwie kombatanckim oraz nowelizacji ustaw dotyczących weteranów. Jako wiceprezes, jego rola obejmowała również nadzór nad komunikacją z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz utrzymywanie kontakty z członkami Związku, dostarczając im porad prawnych w bieżących sprawach.

Przypisy

  1. Bolesław Mieczysław Hozakowski. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 06.01.2018 r.]
  2. Bolesław Hozakowski w KRS - KtoKogo.pl [online], www.ktokogo.pl [dostęp 22.11.2017 r.]
  3. Lista kombatantów odznaczonych przez Prezydenta RP. prezydent.pl, 02.09.2009 r.
  4. Powstańcze Biogramy – Bolesław Mieczysław Hozakowski.

Oceń: Bolesław Hozakowski

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:10